Prokurorė: seimo nario P.Gražulio laisvė nebuvo suvaržyta (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

Prokurorė: seimo nario P.Gražulio laisvė nebuvo suvaržyta (papildyta)

2013-09-24 07:22
BNS inf.
P.Gražulis bus teisiamas tik dėl vieno pažeidimo per gėjų eitynes
P.Gražulis bus teisiamas tik dėl vieno pažeidimo per gėjų eitynes / Ingos Juodytės nuotr.

Policijos pareigūnams iš gėjų eitynių išnešus Seimo narį "tvarkietį" Petrą Gražulį, jo laisvė nebuvo suvaržyta, tokiu būdu užkardytas daromas pažeidimas, teigė prokurorė.

"Manyčiau, tai nebuvo laisvės suvaržymas, o užkardymas vykdomo pažeidimo", - antradienį Seime sakė Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorė Laima Milevičienė.

Ji dalyvavo Seimo laikinosios komisijos, sprendžiančios dėl parlamentaro P.Gražulio neliečiamybės, posėdyje.

Prokurorė tvirtino, kad policijos pareigūnai įspėjo Seimo narį neiti į gėjų eitynes, bet jis nepakluso jų nurodymams ir panaudodamas fizinę jėgą prasiveržė.

Pasak L.Milevičienės, P.Gražulį siekta neįleisti į seksualinių mažumų renginį dėl jo prieš tai deklaruoto priešiškumo jam.

"P.Gražulis kvietė dezinfekuoti (Gedimino - BNS) prospektą, buvo pasiruoštos kaukės, priemonės", - teigė prokurorė.

Komisijos narys Eduardas Šablinskas tvirtino vaizdo įraše matęs, kad policijos pareigūnai parlamentarui dar nepriėjus ėmė jį stumti. Anot jo, tai P.Gražuliui ir galėjo sukelti įniršį.

"Pirmiausia P.Gražulis buvo įspėtas, kad nesiveržtų į tą renginį su savo tikslais "dezinfekuoti" prospektą (...). Policininkai, neturėdami kitos galimybės užtikrinti renginio saugumą, ėmėsi tų priemonių", - aiškino L.Milevičienė.

Pats Seimo narys pasakojo, kad Gedimino prospektu ėjo gerti kavos, kai jam kelią neva pastojo keletas pareigūnų ir neleido toliau eiti.

"Stanislovas Buškevičius pakvietė visus kavos, ir mes ėjome kavos ten, kur ėjo visi. Net nepamačiau, kaip prieš mane atsirado policininkai", - pasakojo P.Gražulis.

Tuo metu komisijoje parodytame vaizdo įraše matyti, kad polietileninį chalatą vilkintis, užsidėjęs šalmą Seimo narys ėjo gatve, pats priėjo prie pareigūnų ir ėmė veržtis, šaukdamas, kodėl jo neleidžia toliau.

"Tvarkietis" sakė buvęs surakintas, paguldytas ant grindinio, mušamas, nugabentas į policijos komisariatą.

"Elgiamasi buvo labai grubiai, trypiama su keliais ant nugaros, labai spaudė antrankiai, dar ir dabar pasekmes jaučiu vienoj rankoj, buvau pas gydytojus", - pasakojo Seimo "tvarkiečių" seniūnas.

Jis į laikinąją Seimo komisiją atėjo su advokatu Rimu Andrikiu. Šis pareiškė, kad pareigūnai neturėjo teisės taikyti jokių prievartos priemonių prieš parlamentarą, nes jis turi imunitetą.

"Kai P.Gražulis pasakė, kad yra Seimo narys, jis tuoj pat turėjo būti paleistas ir jo atsiprašyta", - tvirtino advokatas.

"Elgiausi pagal savo sąžinę, kaip ir sovietiniais laikais, atsisakydamas eiti į kariuomenę", - antradienį savo elgesį komentavo parlamentaras.

Jis pareiškė elgęsis principingai ir drąsiai, taip ketinąs elgtis ir ateityje. Nepaisant to, "tvarkietis" tikino balsuosiąs, kad būtų panaikintas jo imunitetas, nes drauge dėl to paties pažeidimo teisiami ir kiti asmenys, tad jis nenori išsiskirti.

"Kiekvienas Seimo narys sako, kad balsuos už jo imuniteto panaikinimą, bet kiekvienas nenori, kad tas imunitetas būtų panaikintas", - į P.Gražulio pažadą atsakė laikinosios komisijos pirmininkas "darbietis" Mečislovas Zasčiurinskas.

Vilniaus policijos vadovas Kęstutis Lančinskas komisijos nariams teigė, kad prieš gėjų eitynes liepos mėnesį buvo atlikta rizikos analizė.

"Analizė rodė, kad yra didelė rizika, kad gali kilti dideli neramumai", - sakė sostinės policijos vadovas.

Anot jo, Susirinkimų įstatymas leidžia pareigūnams per susirinkumus daryti patikras, apribojimus, jie turi pašalinti visas grėsmes. Minėtu atveju, K.Lančinsko teigimu, pareigūnai pastebėjo apie 50 prie Katedros aikštės agresyviai nusiteikusių asmenų, kurie rengėsi chalatais, dėjosi šalmus, respiratorius. Vilniaus policijos vadovas tvirtino, kad iš jų elgesio buvo matyti, jog jie sieks susiremti, todėl prevenciškai nutarta išrikiuoti pareigūnus ir neleisti tiems asmenims prieiti iki eitynių dalyvių.

"Situacija vystėsi taip greitai, kad pareigūnai nespėjo nieko pasakyti. Seimo narys ir kiti su juo buvusieji siekė bet kokia kaina išprovokuoti neramumus (...). Tikrai niekas nežadėjo P.Gražulio atskirai sulaikyti, išvežti, jis priėjo prie policininkų, sukonfliktavo ir nėrė pro jų kojas", - pasakojo K.Lančinskas.

Jis pabrėžė, kad grėsmę keliančio asmens pašalinimas iš teritorijos yra pasaulyje naudojama viena humaniškiausių pareigūnų metodikų.

"Nė viename įstatyme nėra parašyta, kad Seimo narys turi teisę pažeisti įstatymus, - pabrėžė sostinės policijos vadovas. - (...) Kadangi jis (P.Gražulis - BNS) buvo vienas iš tų, kurie aktyviais veiksmais skatino neramumus, buvo pašalintas iš teritorijos (...) Paskui jį ėjo ir kiti asmenys, kurie žiūrėjo, ar ponas Petras prasmuks, tada jie irgi veržtųsi."

K.Lančinskas tvirtino, kad pareigūnai įvykio vietoje elgėsi profesionaliai ir sakė jiems priekaištų neturįs.

Seimo kanceliarijos Teisės departamento direktoriaus Andrius Kabišaitis antradienį komisijos nariams paaiškino, ką reiškia parlamentaro imuniteto sąvoka.

Prieš savaitę generalinis prokuroras Darius Valys kreipėsi į Seimą, prašydamas leisti suvaržyti minėto Seimo nario "tvarkiečio" P. Gražulio laisvę administracinių teisės pažeidimų byloje. Seimo komisija iki spalio 7 dienos turi pateikti Seimui rezoliucijos projektą, ar siūlyti tenkinti šį prašymą.

D.Valio kreiptis į Seimą dėl P.Gražulio teisinio imuniteto panaikinimo paprašė Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Policija nori patraukti P.Gražulį administracinėn atsakomybėn dėl jo elgesio per gėjų eitynes Vilniuje.

Policija P.Gražuliui pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 187 straipsnio antrą dalį yra surašiusi teisės pažeidimų protokolą. Jame nurodyta, kad parlamentaras šių metų liepos 27 dieną apie 12.45 valandą Vilniuje, Gedimino prospekte, nevykdė teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų sustoti, neiti į renginį "Baltic Pride 2013" bei neperžengti specialios policijos juostos "Stop policija", bei aktyviais veiksmai naudodamas jėgą, stumdamas policijos pareigūnus bandė prasiveržti į renginį ir sulaikymo metu bandė ištrūkti.

Už šį pažeidimą numatoma bauda nuo 300 iki 500 litų arba administracinis areštu nuo 15 iki 30 parų.

Konstitucijoje nurodyta, kad be Seimo sutikimo Seimo narys negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Nepanaikinus parlamentaro teisinės neliečiamybės nebus galimybės jo administracinės bylos nagrinėti teisme.

Kaip numato Seimo statutas, po generalinio prokuroro kreipimosi sudaroma komisija, kuri parlamentui teikia siūlymą, ar tenkinti jo prašymą. Jei siūloma naikinti Seimo nario imunitetą, tokiai rezoliucijai priimti reikia daugiau kaip pusės, t.y. 71 iš 141, Seimo narių balsų.

Prieš trejus metus Seimas yra atsisakęs panaikinti P.Gražulio teisinį imunitetą panašioje byloje. Tuomet per pirmąsias gėjų eitynes jis irgi nepaisė pareigūnų nurodymų, perlipo barjerą. Parlamentui nepanaikinus Seimo nario neliečiamybės, P.Gražuliui skirta bauda tik dėl vieno pažeidimo, už kurį areštas neskiriamas, kiti pažeidimai liko nenagrinėti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų