N. Meilutis: prokuratūra nevykdys politinių užsakymų Pereiti į pagrindinį turinį

N. Meilutis: prokuratūra nevykdys politinių užsakymų

2015-06-09 09:45
BNS inf.
N. Meilutis ir D. Grybauskaitė
N. Meilutis ir D. Grybauskaitė / R. Dačkaus nuotr.

Generalinė prokuratūra nebus įrankiu, kuris atliks politinius užsakymus, garantuoja į generalinius prokurorus siūlomas Kauno apygardos teismo pirmininkas Nerijus Meilutis.

„Generalinė prokuratūra niekada nebus pageidavimų stalas, kur priimami prašymai nutraukti ar pratęsti tyrimus. (...) Prokuratūra nebus tas įrankis, kuris atliks politinius užsakymus. Institucija privalo būti nepriklausoma, kaip ir joje dirbantys asmenys“, - prisistatydamas Seime sakė kandidatas.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamas į generalinius prokurorus 40 metų N.Meilutis taip pat žada permainas - daugiau prokurorų komunikavimo su visuomene, prokurorų atskaitomybės.

Kandidatą pristačiusi prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Rasa Svetikaitė pabrėžė jo profesionalumą ir nepriekaištingą reputaciją.

„N.Meilučio pasirinkimą visų pirma nulėmė jo profesionalumas ir įgyta visapusiška patirtis. Pastarųjų metų teigiami pokyčiai teismų sistemoje lėmė, kad pasirinkta būtent teisėjo kandidatūra šioms svarbioms pareigoms užimti. Teisėjų bendruomenėje kandidatas yra vertinamas kaip aukšto lygio profesionalas“, - pristatydama kandidatą sakė patarėja.

„Tai yra teisėjas, kurio kompetencija ir nepriekaištinga reputacija, sąžiningumu ir principingumu nebuvo suabejota per visus jo darbo tiek teismų sistemoje, tiek teisėsaugos institucijose metus. Jei mes norime kurti modernią ir vakarietišką prokuratūrą, šis kandidatas savo darbine patirtimi, asmeninėmis savybėmis, požiūriu į vadovavimą neabejotinai tinkamas eiti šias pareigas“, - kalbėjo patarėja.

Žurnalistų vėliau klausiamas, ar prokurorų laukia griežtos rankos politikos besilaikantis vadovas, N.Meilutis sakė nesąs diktatorius, bet ir visiško liberalizmo nežada.

„Kalbant apie valdymo stilius ir metodus, visi žinome, kad teorijoje galima išskirti nuo absoliutaus minčių generavimo, liberalizmo, iki diktatūros. Tikrai nesu diktatorius, taip pat nesu tas, kuris leidžia viskam tekėti sava eiga. Vadovavimo stilius keičiasi nuo to, kokia yra aplinka. Tiesa yra ta, kad niekada nė vienas aplaidžiai dirbantis prokuroras, imituojantis darbą, nebus paliktas dirbti“, - sakė kandidatas.

Taip pat jis žada inicijuoti įstatymų pataisas, kurios sumažintų skundų dėl procesinių veiksmų, taip stabdant ikiteisminį tyrimą.

„Procesiniai įstatymai turėtų palengvinti darbą, o ne trukdyti jį, kad žmonės greičiau sulauktų teisingumo, o ne pasiklystų šitose džiunglėse. Mano manymu, nėra normalu, kai ikiteisminio tyrimo metu apskundimų yra daugiau nei bylos teisminio nagrinėjimo metu“, - pabrėžė į prokurorų vadovus siūlomas teisėjas.

Klausiamas, ar balsuojant dėl jo kandidatūros Seime nepakiš kojos išaiškėjusi situacija, kad į pareigas jį pasiūlė tuometinis prokurorų profesinės sąjungos vadovas, o ne visa profesinė sąjunga, N.Meilutis sakė kandidatūros pateikimo procese nedalyvavęs.

„Aš žinau, kad mano kandidatūrą Prezidentūrai pateikė profesinės sąjungos pirmininkas, dabar jau buvęs, tačiau jokių įsipareigojimų, prašymų nebuvo ir jokio pakenkimo aš nematau. Profesinė sąjunga yra labai svarbu, vienija apie 200 narių, bet esu orientuotas į  visą prokurorų bendruomenę, kurią sudaro per 700 prokurorų“, - sakė kandidatas.

Kauno apygardos Alytaus prokuratūros vyriausiasis prokuroras Stasys Kasiulis pirmadienį atsistatydino iš prokurorų profesinės sąjungos vadovų, paaiškėjus, kad profesinė sąjunga nebuvo priėmusi sprendimo dėl siūlomo kandidato vadovauti Generalinei prokuratūrai.

N.Meilutis šešerius metus yra dirbęs ikiteisminio tyrimo pareigūnu, nuo 2004 metų jis eina teisėjo pareigas, nuo 2011 metų jis vadovauja Kauno apygardos teismui.

Dabartinio generalinio prokuroro D.Valio kadencija baigiasi birželio 15 dieną. D.Valys prokuroru penkerių metų kadencijai buvo paskirtas 2010-aisiais.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė nutarimo projektui dėl D.Valio atleidimo, galutinis balsavimas šiuo klausimu planuojamas kitą savaitę.

Žurnalistų klausiamas apie tolesnius darbo planus, ar liks prokuratūros sistemoje, D.Valys sakė apsispręsiąs artimiausiomis dienomis. Jis tik patvirtino ketinantis likti Vilniuje - nesirengiantis nei pareigoms užsienyje, taip neigdamas kalbas, esą jį planuojama siųsti kaip Lietuvos atstovą į Eurojustą, nei grįžti į Akmenę, iš kurios prieš penkerius metus atvyko vadovauti Generalinei prokuratūrai.

„Turiu kelias dienas apsisprendimui. (...) Apie išvykimą iš Vilniaus negalvoju“, - sakė D.Valys.

Pagal Konstituciją, prezidentas generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Seimo pritarimu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų