Akcija prasidėjo medicinos ir teisės ekspertų pasisakymais, siekiant sustabdyti šiuo metu viešojoje erdvėje šmėžuojančius melagingus teiginius apie Seimo priimtą įstatymą, kuriais norima daryti įtaką Lietuvos Respublikos Prezidentei ir pasiekti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo veto. Pasak ekspertų, įstatymas palankus nevaisingoms poroms, pažangus ir pagrįstas šiuolaikiniu mokslu.
MRU Viešosios teisės instituto doc. dr. Agnė Širinskienė teigia, kad keliama panika visuomenėje naudinga tik komercinių interesų grupėms. Pagalbinio apvaisinimo įstatymas buvo priimtas po ilgų diskusijų, išklausyti buvo visi, ir naujasis įstatymas atitinka šiandienos mokslo pasiekimus.
„Seimas buvo pakankamai gerai informuotas, kad embrionų šaldymo atsisakymas nepakenktų Pagalbinio apvaisinimo rezultatams – turėjome ir užsienio šalių analizes, ir kiaušialąsčių naudojimo efektyvumą pagrindžiančius mokslo duomenis, ir LSMU embriologų išvadas ir netgi kolegialų Nacionalinės sveikatos tarybos sprendimą“, – dėstė doc. dr. A. Širinskienė.
LSMU Histologijos ir embrionologijos katedros lektorė doc. dr. Jolita Palubinskienė antrina, kad embrionų šaldymas neturi pranašumų, lyginant jį su kiaušialąsčių šaldymu.
„Visuomenėje nepagrįstai baiminamasi, kad nesukuriant perteklinių embrionų ir neatliekant embrionų šaldymo, moteriai teks patirti pakartotinus kiaušidžių stimuliacijos ciklus. To galima išvengti naudojant kiaušialąsčių vitrifikaciją, kai pagalbiniam apvaisinimui nepanaudotos kiaušialąstės saugomos lytinių ląstelių banke, o atšildytos taip pat efektyviai, kaip ir šviežios, naudojamos pagalbinio apvaisinimo procedūroms, be poreikio pakartotinai stimuliuoti kiaušides“, – sakė doc. dr. J. Palubinskienė.
Kaip pastebi Laisvos visuomenės instituto vadovė K. Zamarytė – Sakavičienė, priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas nevaisingų žmonių interesus gina geriau, nei sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos teiktos pataisos. Pasak jos, ministras teikė siūlymus, kurie tik blogino pacientų padėtį, bet buvo palankūs verslo interesams, kai tuo tarpu priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas gina nevaisingų žmonių interesus.
„Buvo siūlymai panaikinti gydytojų pareigą informuoti pacientus apie procedūrų kainą prieš jas pradedant; panaikinti reikalavimą prieš taikant pagalbinį apvaisinimą išnaudoti kitokio, pigesnio ir dažnai efektyvesnio gydymo galimybes. Dabar, pagal priimtą įstatymą, verslo subjektams kils tam tikrų nepatogumų (teks pereiti prie naujesnių, pažangesnių technologijų), bet jų interesai negali būti laikomi svarbesniais nei Pagalbinio apvaisinimo būdu pradėtų vaikų apsauga. Įvertinus įstatymo nuostatų visumą, reikia pasidžiaugti, kad jos teikia pirmenybę ir teisingai subalansuoja nevaisingų porų ir jų vaikų interesus, leisdamos teikti pažangias ir efektyvias paslaugas bei saugodamos kiekvieną tokiu būdu pradėtą vaiką“, – teigė Laisvos visuomenės instituto vadovė.
Daug diskusijų sukėlė ir preimplantacinės diagnostikos taikymo draudimas, kurio priėmimas labai svarbus negalią turintiems vaikams ir jų tėvams bei įvairioms organizacijoms, besirūpinančioms tokiais vaikais ir jų integracija į visuomenę. Pasak Labdaros ir paramos fondo „Algojimas“ vadovės Aušros Stančikienės, Prezidentės veto draudimui taikyti preimplantacinę diagnostiką leistų nuspręsti, kokie žmonės gali gimti, o kokie – ne.
„Visuomenėje, kuri ir taip linkusi diskriminuoti specialių poreikių turinčius žmones, tai tik dar labiau padidintų jų atskirtį. Įteisindami preimplantacinę diagnostiką, mes pasakytume daliai nuostabių žmonių, kad jų gyvenimas nėra vertas gyventi ir yra geriau, kad jie negimtų. Negalima skirstyti žmonių į genetiškai kokybiškus ir nekokybiškus. Todėl palaikome Seimo priimtą įstatymą ir raginame Prezidentę jį pasirašyti“, – kalbėjo A. Stančikienė.
Šiandien 34 nevyriausybinės organizacijos įteikė pranešimą Prezidentei. Iš viso virš 100 organizacijų palaiko esamą įstatymą.
Naujausi komentarai