- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pernai romantiniai sukčiai iš lietuvių išviliojo apie 650 tūkstančių eurų, praneša LNK.
„Oi, mano amžiuje romantika“, – juokėsi vilnietė Jadvyga.
Jadvyga žino ne tik kas yra romantika, bet ir ką reiškia romantinis sukčiavimas. Moteris liudija – istorija prasidėjo nuo žinučių iš užsienio.
„Lietuviškai rašė, vertimus darė. O kokia kalba pas jį buvo – sunku pasakyti. Matėsi, kad vertimai. Bet labai gražu, labai poetiška“, – dalijosi vilnietė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kitoje pusėje sėdėjęs poetas rašė atkakliai, negailėjo komplimentų.
„Viskas gražu. Atvažiuosiu į Lietuvą, aš našlys. Tokių dalykų. Paskui pradėjo sakyti, kad vaikas serga. Tokių visokių, visokių“, – sakė moteris.
Kai vyras ėmė prašyti pinigų, moteris suprato, kur papuolė.
„Kažkaip paskutiniu momentu atsikračiau“, – teigė Jadvyga.
Moteris sugebėjo atpažinti, tačiau Lietuvos bankas atskleidžia priešingas situacijas ir atvejus, kai moterys atidavė daugiau, nei turėjo.
„Pernai metais, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, buvo išviliota apie 650 tūkst. eurų. Tačiau atvejų skaičius yra labai didelis. Pernai metais buvo 320“, – komentavo Lietuvos banko valdybos nario patarėjas Rosvaldas Krušna.
Auga ir atvejų skaičius, ir bendros išviliotos sumos dydis. Ir nors toks sukčiavimo būdas ne itin dažnas, bet būtent šio tipo nusikaltėliai išvilioja vienas įspūdingiausių sumų.
„Esam užfiksavę atvejų, kai tai buvo tikrai šimtais tūstančių“, – pareiškė R. Krušna.
„Šiaip yra pora pažįstamų įkliuvę. Tai nemaloni patirtis“, – kalbėjo Karolina iš Visagino. Moteris pasakojo, jos pažįstamos nukentėjo nuo romantinių apsimetėlių iš Lietuvos.
Labai mėgdavo į akį pūsti, kaip sakant. Pro rožinius akinius sugebėjo žiūrėti.
„Labai mėgdavo į akį pūsti, kaip sakant. Pro rožinius akinius sugebėjo žiūrėti. Duok pinigų taksi, išnuomosi automobilį ir panašiai. Tai taip ir pasikliovė ir paskui dingo žmogus su pinigais ir negrąžino tūkstančių“, – dalijosi Karolina.
„Sukčiai yra Alfonsai. Švelnus, „Versace“ visas toks. Ir sako, oi, kokia tu graži ir labai daug komplimentų“, – pasisakė kalbintas vyras.
Vis dėlto specialistai romantiniais sukčiais vadina tuos, kurie gyvai nesusitinka, priešingai – pasimatymų vengia.
„Tai nenoras susitikti, nenoras turėti kažkokius vizualinius skambučius su kameromis“, – teigė R. Krušna.
„Kaltininkas stengiasi sudaryti kuo daugiau kliūčių jį atpažinti, jį atsekti“, – teigė advokatas Raimundas Jurka.
Dažniausiai sukuriami netikri profiliai – bendravimas užsitęsia.
„Gaunamas tas pasitikėjimas, o po to, kai jau atsiranda jausmai, na, iš tų santykių yra labai sunku ištrūkti, nes tai didžiulė priklausomybė. Moteris, kuri, pavyzdžiui, niekada negaudavo komplimentų, dabar juos gauna“, – komentavo šeimos psichologė Agnieška Kašinska.
„Gali būti paskyroje rašoma, kad štai koks nors donžuanas iš Vokietijos ar Italijos rašo Lietuvoje esančiai moteriai, kuri tikrai siekia sukurti tam tikrus santykius. Bet iš tiesų galbūt rašo veikėjas iš Afrikos, galbūt iš Artimųjų Rytų ir aišku, ko jis nori“, – teigė advokatas.
„Internetinių puslapių reklamos ar profiliai yra kuriami vienoj šaly, tada su jumis susisiekia kitos šalies atstovai, dar kitoje šalyje yra banko sąskaita, dar kitur plauna pinigus. Ir dažniausiai taikomasi į kitos šalies aukas“, – kalbėjo R. Krušna.
Išviliojus visas santaupas, romantika baigiasi. Bankų duomenys – įspūdingi, tačiau policija pateikia daug mažesnius skaičius. Pavyzdžiui, per šį pusmetį romantinio sukčiavimo atvejų registruota tik 13.
„Policija išties stebi tokią sukčiavimo rūšį, tačiau jeigu paimtume statistiką, tai romantiniai sukčiavimai sudaro maždaug apie 1 proc. visų skaičiavimų“, – teigė Policijos departamento atstovė Revita Janavičiūtė.
„Tokių atvejų gali būti ir jų, matyt, jeigu oficialiai pranešama, yra. Tačiau teismus pasiekia tikrai gana retos bylos“, – kalbėjo R. Jurka.
Kartais žmonės gėdijasi prisipažinti, į institucijas nesikreipia. O ir atgauti pinigų vilties nebeturi, ką iš dalies patvirtina ir policija.
„Tai yra labai sudėtingos situacijos, kada pinigai nukeliauja į trečiąsias šalis, pavyzdžiui, Afrikos šalis. Tai tokiais atvejais pinigų susigrąžinti praktiškai neįmanoma ir tokie tyrimai yra labai sudėtingi“, – tvirtino Policijos departamento atstovė R. Janavičiūtė.
Koks indėlis bankų, ar šie gali sustabdyti dažniausiai moterų siunčiamus pinigus? „Gali ir kartais, tiesą pasakius, bankai pamato tuos sukčiavimo atvejus“, – apibendrino R. Krušna.
Kilus įtarimui, bankai būna klientus apie galimą sukčiavimą perspėja.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Karininkas apie terorą prieš įmonę: nusikaltėliai už gerą sumą gali padaryti, ką Rusija planuoja1
Antradienį paskelbus apie sulaikytus Ispanijos piliečius, kurie Šiauliuose planavo teroro aktą, prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys LNK žinių tarnybai teigė, kad šis įvykis yra priskiriamas tai pačiai kategorijai incident...
-
Dėl A. Užkalnio teiginių į teismą kreipęsis A. Tapinas: jis kraunasi iš to kapitalą13
Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį pradėjo nagrinėti civilinę bylą, kurioje visuomenininkas Andrius Tapinas pateikė ieškinį rašytojui Andriui Užkalniui dėl to, kad pastarasis jį pavadino „aferistu“, „ligon...
-
Teismas paskelbė nuosprendį į užsienį lietuvius vagystėms siuntusiam vyrui
Iš Šilutės kilusį Arūną Vilkanauską Klaipėdos apygardos teismas trečiadienį nuteisė beveik 5 metams kalėjimo prekybos žmonėmis byloje – jauni lietuviai buvo vežami dirbti į Škotiją esą legaliam darbui, tačiau i&scaro...
-
Kalinys bus teisiamas už čiužinio padegimą1
Teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai dėl turto sugadinimo visuotinai pavojingu būdu pareikšti 32-ejų Šiaulių gyventojui, trečiadienį pranešė Generalinė prokuratūra. ...
-
Detektyvo verta istorija kalėjimų sistemoje: paaiškėjusi tiesa daugiau nei šokiravo6
Kaliniai apkaltino du pareigūnus, kad šie ragino juos pabėgti iš kalėjimo. Prasidėjo teismai, tačiau čia pareigūnai buvo išteisinti tiek pirmos instancijos, tiek Apeliaciniame teisme. Maža to, teisme kalinys prisipažino, kad parei...
-
Vaiko mama apie plėšiką Klaipėdos progimnazijoje: jeigu jis būtų įėjęs, tarkime, su šautuvu?1
Neeilinis incidentas Klaipėdos progimnazijoje, po kurio peržiūrima patekimo į mokyklą tvarka. Į progimnaziją laisvai įėjęs kaukėtas vyras užsuko į berniukų rūbinę, susirinko penktokų telefonus ir išėjo lauk. ...
-
Vagis pasinaudojo įmonės vadovo nerūpestingumu ir ištuštino banko sąskaitą
Telšių apylinkės teismas Šiaulių rajono gyventojui už sukčiavimą ir neteisėtą svetimos banko kortelės panaudojimą skyrė 10 tūkst. eurų baudą, trečiadienį pranešė Generalinė prokuratūra. ...
-
Vagys policijai įkliuvo anksčiau, nei savininkai pasigedo pagrobtų automobilių
Pareigūnams savaitgalį įkliuvo du girti vairuotojai, sėdę prie vogtų automobilių vairo, trečiadienį pranešė Šiaulių apskrities policija. ...
-
Po ispanų planų padegti Lietuvos įmonę – daugiau detalių: kyšo Rusijos ausys?21
Du ispanai sulaikyti, nes Šiauliuose planavo padegti įmonę, palaikančią Ukrainą. Gaisro galėjo būti didelio – iškaba kieme skelbia, kad įmonės sandėlyje, ypač degios medžiagos. Neeilinis nusikaltimas – teroro aktas –...
-
D. Žalimo pasisakymai sulaukė teisėsaugos dėmesio26
Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė teisėsaugos dėmesio. Kaip skelbė politikas, policija pranešė apie jo ...