Ratifikuota sutartis su baltarusiais dėl bevizio režimo pasienio gyventojams (papildyta 13 val.) Pereiti į pagrindinį turinį

Ratifikuota sutartis su baltarusiais dėl bevizio režimo pasienio gyventojams (papildyta 13 val.)

2011-06-28 17:38
Ratifikuota sutartis su baltarusiais dėl bevizio režimo pasienio gyventojams (papildyta 13 val.)
Ratifikuota sutartis su baltarusiais dėl bevizio režimo pasienio gyventojams (papildyta 13 val.) / Gedimino Bartuškos nuotr.

Seimas antradienį ratifikavo pernai Minske pasirašytą Lietuvos ir Baltarusijos susitarimą dėl bevizių kelionių pasienio gyventojams.

Didesnių diskusijų ši sutartis nesukėlė. Už ją balsavo 95 Seimo nariai, prieš nebuvo nei vieno, 4 parlamentarai susilaikė.

Kartu priimtas Seimo pareiškimas, kuriame Lietuva reiškia susirūpinimą galima atominės elektrinės statyba Baltarusijos Astravo regione vos už pusšimčio kilometrų nuo Vilniaus. Pareiškime užsimenama, kad galėtų būti ribojamas leidimų įvažiuoti į Lietuvą išdavimas šios jėgainės statytojams.

Susitarimą dėl Lietuvos ir Baltarusijos pasienio gyventojų kelionių tvarkos Seimui ratifikuoti pateikė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuriai savo ruožtu tokį teikimą perdavė Vyriausybė.

Baltarusijos parlamentas šią pernai rudenį  pasirašytą dvišalę sutartį su Lietuva ratifikavo dar prieš pusmetį.

Tikimasi, kad šis susitarimas galėtų jau šiemet galutinai įsigalioti. Tai įvyks praėjus mėnesiui po to, kai abi šalys pasikeis ratifikaciniais raštais. Kada tai galėtų įvykti, kol kas nežinoma. Apie įsigaliojusį susitarimą dėl bevizio režimo Lietuvos ir Baltarusijos pasienio gyventojams bus išplatintas atskiras oficialus pranešimas.

Yra parengtas ir įsigaliojęs Vyriausybės priemonių planas, kaip turi būti įgyvendintas susitarimas su Baltarusija. Plane be kita ko numatyta, kokius pasienio perėjimo punktus Lietuva turi sustiprinti papildoma įranga, kokius išplėsti, kur permesti daugiau pasieniečių ir muitinės darbuotojų. Tačiau bendras pasienio ir muitinės pareigūnų skaičius Lietuvoje nedidės. Pasienio su Baltarusija punktų sustiprinimas bus vykdomas iš esamų resursų.

Premjero kancleris Deividas Matulionis netiki, kad labai smarkiai padidės kontrabandos mastai, kai pasienio gyventojai galės naudotis beviziu režimu. „Pasienio ir muitinės pareigūnai, kaip ir dabar, turės užtikrinti, kad būtų laikomasi prekių gabenimo per sieną ribojimų“, - teigė jis.

Pernai rudenį Lietuva ir Baltarusija pasirašė sutartį dėl bevizio režimo taikymo asmenims, gyvenantiems abiejose šalyse pasienio zonoje – ne toliau kaip per 50 kilometrų nuo sienos. Žmonėms, gyvenantiems šioje zonoje, į kurią įeina ir Vilnius bei Gardinas, reikės gauti 20 eurų kainuojantį daugkartinį leidimą nuvykti į kaimyninės valstybės atitinkamą teritoriją.

Lietuvoje per 50 kilometrų nuo sienos su Baltarusija gyvena apie 800 tūkstančių žmonių, atitinkamoje teritorijoje Baltarusijoje yra apie 600 tūkst. gyventojų.

Šengeno erdvės, kuriai priklauso Lietuva, taisyklės leidžia pasirašinėti tokius susitarimus su kaimyninėmis valstybėmis. Baltarusija analogiškas sutartis turi su Lenkija ir Latvija.

Seimas antradienį taip pat priėmė Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisą, kuri numato pinigines bausmes ir kitokias sankcijas Baltarusijos piliečiams, pažeidusiems susitarimo dėl bevizių kelionių pasienyje nuostatas. Pirmą kartą pažeidusiems šį susitarimą baltarusiams būtų taikomas įspėjimas ir bauda iki 500 litų, antrą kartą pagautiems už tą patį pažeidimą – iki 1000 litų bauda ir galimybės gauti leidimą į Lietuvą praradimas.

Kartu su susitarimo ratifikavimu Seimas balsų dauguma pritarė pareiškimui, kuriuo Lietuvos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos raginamos „atskirai vertinti“ Baltarusijos ir trečiųjų šalių piliečių, kurie dalyvaus nesaugos atominės jėgainės Astrave statybose, prašymus išduoti leidimus įvažiuoti į Lietuvos pasienio zoną be vizų.

„Per šešis mėnesius nuo susitarimo įsigaliojimo Lietuvos Vyriausybė privalo įvertinti ir Seimui pateikti informaciją apie susitarimo įgyvendinimą. Paaiškėjus, kad susitarimo įgyvendinimas kelia administravimo, viešosios tvarkos, ekonominės veiklos tvarkos ar nacionalinio saugumo problemų, Lietuva pasilieka teisę sustabdyti susitarimo taikymą pasienio teritorijoje ar jos dalyje“, - rašoma pareiškime.

Šis pareiškimas sukėlė nedideles diskusijas Seimo posėdyje. Kai kurie parlamentarai tvirtino, kad jis „tuščias ir nereikalingas, galintis sugadinti santykius su kaimynine valstybe“. Tačiau dauguma Seimo narių tokiems argumentams nepritarė, tvirtindami, jog reikalinga akyliau sekti, kad nesaugia pripažįstamos Astravo atominės jėgainės statytojai nevažinėtų į Lietuvą be vizų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų