Radiacinės saugos centras perspėja dėl Lietuvą galinčios pasiekti radioaktyvios medienos.
Centro teigimu, pastaruoju metu patalpoms šildyti Lietuvoje vis plačiau naudojamas medienos kuras, kurios pelenai gali būti naudojami žemės ūkyje kaip trąša.
Pasak centro, išaugus medienos kuro paklausai, nebeužtenka vietinės žaliavos, todėl mediena kurui įvežama ir iš kitų šalių, taip pat iš tų regionų, kurie buvo užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis po Černobylio atominės elektrinės avarijos. Kadangi radioaktyviosiomis medžiagomis gali būti užteršta įvežama mediena, šilumos gamybos procese pelenuose gali koncentruotis radioaktyviosios medžiagos.
Nustatyta, kad mediena būna užteršta tik radioaktyviuoju cezio radionuklidu Cs-137, kurio į aplinką, įvykus Černobylio atominės elektrinės avarijai, pateko didžiausias kiekis ir kuris yra ilgaamžis. Naudojant tokius medienos kuro pelenus dirvoms tręšti gali būti užteršiamos ir dirvoje auginamos žemės ūkio kultūros ar gyvulių pašarai, o radioaktyviosios medžiagos gali patekti į žmonėms skirtą maistą.
Kaip pranešė Radiacinės saugos centras, šiais metais atlikta per 70 medienos kuro pelenų mėginių, atrinktų didžiosiose šalies katilinėse, radiologinių tyrimų. Jų rezultatai rodo, kad dauguma medienos kuro pelenų yra tinkami naudoti dirvoms tręšti. Apie 8 proc. jų pagal užterštumo Cs-137 radionuklidu lygį negalėjo būti naudojami žemės ūkyje dirvoms tręšti, tačiau jie buvo tinkami statybinėms medžiagoms gaminti ar keliams tiesti ir pan.
Ilgalaikiai Radiacinės saugos centro tyrimai rodo, kad lietuviška mediena nėra užteršta radioaktyviosiomis medžiagomis.
Naujausi komentarai