Penktadienį Prezidentas Valdas Adamkus ir aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas lankėsi Aukštadvario regioniniame parke.
Šalies vadovui ir ministrui surengta ekskursija po parko teritoriją pažintiniu turistiniu taku. Svečiai apžiūrėjo Strėvos įgriuvą bei didžiausią Lietuvos duobę Kalvų miške - „Velnio duobę”.
Ekskursijos metu pastebėta problema, kuri nėra išspręsta tiek Aukštadvario, tiek ir dalyje kitų regioninių parkų. Pasigesta lentelių, kuriose informacija apie lankomus objektus būtų pateikiama ne tik lietuvių, tačiau ir užsienio kalbomis.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovai informavo, jog minėtos lentelės dažnai vagiamos, išplėšiamos. Visgi sutarta, jog informaciją turistams iš užsienio pateikti būtina - bent jau anglų kalba.
Vizito metu surengta diskusija Aukštadvario regioninio parko direkcijoje: apie saugomų teritorijų šiandieną, problemas, pasiekimus, miško kirtimus bei judėjimo „Už gamtą” siūlymą įvesti absoliutų draudimą kirsti miškus Lietuvoje du mėnesius.
Prezidento V.Adamkaus nuomone, šis pasiūlymas - pernelyg radikalus. Šalies vadovas teigė esantis prieš radikalius sprendimus. Jo žodžiais, tokio draudimo visai Lietuvai nepritaikysi. Be to, yra daug vietų, kuriose tai ir visai nebūtina.
Šioms šalies vadovo mintims pritarė ir Trakų miškų urėdijos atstovai.
Diskutuojant apie saugomas teritorijas aplinkos ministras akcentavo, jog reikėtų griežtinti reikalavimus, kurie taikomi rezervatuose bei draustiniuose. Tuo tarpu kitose saugomose teritorijose, ministro nuomone, šie reikalavimai galėtų būti kiek liberalesni.
„Tačiau negali būti jokių nukrypimų nuo įstatymų, nuo darnios plėtros. Jokių nelegalių statybų ir panašiai. Džiugu, kad tai vis geriau supranta ir visuomenė. Žmonės vis dažniau patys griauna nelegalius statinius, šis procesas jau įgauna „sniego gniūžtės efektą”, - sakė G.Kazlauskas.
Prezidentas V.Adamkus kalbėjo apie Lietuvoje įsigalėjusį teisinį nihilizmą. Pasak šalies vadovo, tiek valstybinės įstaigos, tiek Savivaldybės neužtikrina, kad būtų laikomasi įstatymų - taip pat ir susijusių su aplinkosauga - reikalavimų, o teisėsauga irgi ne visada atlieka savo darbą. Prezidentas tikino pasigendantis neteisėtus sprendimus priimančių arba savo darbą netinkamai atliekančių valstybės tarnautojų atsakomybės.
Aplinkos ministras pritarė, jog ši problema egzistuoja. Pasak G.Kazlausko, tai visų pirma Savivaldybių, kurių veiklai Aplinkos ministerija daryti įtaką negali, kaltė.
„Bandome keisti situaciją taip, kaip galime. Teikiame įstatymų pataisas, kuriomis būtų įteisinta asmeninė kiekvieno pareigūno atsakomybė už jo veiksmus. Priėmus tokias pataisas padėtis pagerėtų. Mes patys savo ruožtu tikrai griežtinsime Aplinkos ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose dirbančių pareigūnų kontrolę”, - sakė G.Kazlauskas.
Diskusijoje dalyvavę žaliųjų atstovai siūlė pagalvoti apie baudų už aplinkai padarytą žalą bei nelegalias statybas griežtinimą. G.Kazlausko nuomone, baudos išties galėtų būti ne fiksuotos, o priklausančios nuo statomo objekto dydžio bei vertės.
„Pavyzdžiui, kuo objektas brangesnis, tuo baudos galėtų būti didesnės. Nes pagal dabar galiojančius teisės aktu ir mažų, ir didelių objektų statytojams skiriamos panašios baudos, o tai nėra visiškai teisinga”, - kalbėjo aplinkos ministras.
Naujausi komentarai