Seimo nariai vakar vėl sužlugdė bandymą įteisinti nemokamą aukštąjį mokslą visiems akademinių skolų neturintiems studentams. Tačiau avansu už mokslą mokėti nereikės.
Balsuojant dėl Aukštojo mokslo įstatymo, 66 parlamentarai pasisakė už, 2 susilaikė, tad pritrūko kvorumo – priimant įstatymą turi balsuoti ne mažiau kaip 71 Seimo narys.
Priėmus šią pataisą, akademinių skolų neturintys studentai nemokėtų už mokslą, nes Konstitucija gerai besimokantiems garantuoja nemokamą aukštąjį mokslą. Dabar gerai besimokančiu studentu laikomas tas, kurio akademinis vidurkis yra ne mažesnis nei 8 balai.
Gerai besimokančiais pripažinus visus pažangius studentus, valstybė, norėdama jiems garantuoti nemokamą mokslą, kasmet turėtų papildomai išleisti beveik 60 mln. litų.
Prieš siūlomą tvarką pasisakęs Seimo pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius teigė, kad visuotinis nemokamas mokslas nebeskatins studentų siekti gerų rezultatų. "Nebus motyvacijos, valstybė mokės už studentus, kurie mokosi dėl diplomo", – sakė jis. Projektą remiantys parlamentarai tvirtino, jog nemokamas aukštasis mokslas pažangiems studentams – būtinas, nes toli gražu ne visų tėvai gali sumokėti už studijas.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) pareiškė, kad Seimo nariai tyčia žlugdo pataisos priėmimą. LSAS kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydama kuo skubiau išnagrinėti šį atvejį.
"Daugiau nei dešimt Seimo narių per svarstymą buvo salėje, tačiau leido sau nedalyvauti posėdyje. Tai nepagarba ne tik studentams, akademinei bendruomenei, rinkėjams, bet ir Seimo institucijai. Svarstyti gerai besimokančio studento sąvoką nesiregistruota tikslingai, nes vos po šešių minučių, svarstant kitą klausimą, užsiregistravusių gerokai padaugėjo, – teigė LSAS prezidentė Indrė Vareikytė. – Šis posėdis tik dar kartą parodė, jog rūpestis dėl žmonių ir šalies ateities tėra įprastas rinkimų triukas, kuris vos gavus Seimo nario mandatą virsta darbo imitacija ir pareigų vengimu".
Priimant kitą Aukštojo mokslo įstatymo pataisą, kuria numatyta, kad studentai už 2008 – 2009 mokslo metų rudens semestrą studijų įmokas mokėtų ne avansu, o pagal pirmo semestro studijų rezultatus, balsų jau užteko. Ji priimta pritarus 75 Seimo nariams.
Diskusijos dėl aukštojo mokslo tęsiasi nuo birželio, kai Seimas pritarė Prezidento siūlymams, kad gerai besimokančiais studentais būtų laikomi aštuonetu ir aukštesniais balais įvertinti jaunuoliai.
Naujausi komentarai