- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tolimųjų reisų vairuotoją Prancūzijoje, be ištikusių sveikatos bėdų, prislėgė dar ir skolos už gydymą užsienio šalyje. Ligonių kasos apmokėjo tik dalį užsienio ligoninės pateiktos sąskaitos. Likusią sumą žmogus priverstas mokėti pats, ligonių kasoms pagrasinus, jog sąskaita mikliai gali išaugti įsikišus antstoliams.
Skubios pagalbos – į ligoninę
Klaipėdietis Albinas vairuotojo darbą dirba 40 metų ir tikina pirmąkart patekęs tarp sveikatos priežiūros sistemos girnų.
Vyrui sveikata sutriko prieš metus, vasario 25-ąją, vežant krovinį. Vairuotojui staiga pasidarė bloga, jį pykino, kamavo skausmai širdies plote.
Nugabenus vyrą į Prancūzijos Reimso universitetinės ligoninės centrą, medikai jam atliko skrandžio endoskopiją, lašine leido medikamentus.
Lietuvis buvo paguldytas į Krūtinės ląstos kraujagyslių neurologijos ir kardiologijos skyrių, kur jam konstatuotas prieširdžių virpėjimas.
Medikų dokumentuose yra įrašai, jog ligoniui nustatyta tachikardija. Krūtinės echokardiografija parodė sausąjį perikardą.
Iš viso klaipėdietis ligoninėje išgulėjo penkias dienas.
"Tačiau išleistas iš ligoninės jis susirgo plaučių uždegimu. Vyras susirado viešbutį ir ten visą tą laiką prasirgo. Net nežinojau, skambinau į ambasadą ir prašiau patikrinti, ar mano vyras vis dar gyvas. Bet kas ten rūpinsis tokiais dalykais", – pasakojo Albino žmona Virginija.
Dalį sumos kompensavo
Klaipėdietį sąskaita už gydymą Prancūzijoje pasivijo po aštuonių mėnesių.
"Laišką iš Reimso ligoninės gavome Triušelių kaime esančio namo adresu. Ne visuomet žiemą ten būname. Vyras šiuo metu yra reise. Nustebau gavusi laišką", – kalbėjo klaipėdiečio žmona.
Pirmajame pranešime buvo pažymėta, jog už gydymą Prancūzijos ligonių kasoms reikia susimokėti 8 285 eurus.
Ligonių kasų atstovė patikino, jog viskas bus sutvarkyta.
"Vyras tą kartą į reisą buvo išvažiavęs be Europos sveikatos draudimo kortelės, tačiau Klaipėdos teritorinėje ligonių kasoje patikinta, jog tai nėra bėda. Esą ES teisės aktai suteikia teisę gauti privalomojo sveikatos draudimo lėšomis apmokamą būtinąją medicinos pagalbą gydymo įstaigose ES šalyse. Ligonių kasų atstovė patikino, jog viskas bus sutvarkyta", – prisiminė Virginija.
Tačiau po kurio laiko klaipėdiečiai sulaukė kito prancūzų laiško, jame buvo prašoma sumokėti už gydymą 1 657 eurus.
"Ligonių kasose išgirdau raginimą kuo greičiau mokėti prašomą sumą. O kodėl reikia mokėti, juk vyras draustas privalomuoju sveikatos draudimu? Vyras susirgo darbo metu, kodėl jis turi pats mokėti? Beje, ar darbdavys nėra atsakingas tokioje situacijoje, kai jo darbuotojas patenka į ligoninę užsienyje?" – klausimus bėrė šeima.
Klaipėdietis šiuo metu jau paliko senąją darbo vietą ir įsidarbino naujoje kompanijoje. Vyras nebuvo patenkintas algos mokėjimu.
"Jie net neprisidėjo prie jo pargabenimo iš Prancūzijos. Įmonės vadovas tepareiškė, jog šiuo metu jis neturi į tą pusę važiuojančių vilkikų. Vyras plaučių uždegimu kone merdėjo tame viešbutyje. Galima sakyti, jog mus paliko likimo valiai", – tikino Virginija.
Pretenzija dėl paciento įmokos
Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Salvinija Andriušienė tikino, jog po klaipėdiečio kreipimosi Reimso miesto gydymo įstaigai buvo išsiųstas sertifikatas, laikinai pakeičiantis Europos sveikatos draudimo kortelę.
"Sertifikato pagrindu suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidas gydymo įstaigai pirmiausia apmoka Prancūzijos valstybinio sveikatos draudimo įstaiga pagal savo šalies nacionaliniais teisės aktais nustatytą tvarką ir įkainius, o Valstybinė ligonių kasa, gavusi sąskaitą, kompensuoja išlaidas. Šiuo atveju Prancūzijos gydymo įstaiga, gavusi klaipėdiečio sertifikatą, atsiuntė patikslintą sąskaitą su nurodyta paciento priemoka, kurią jis turės sumokėti", – paaiškino S.Andriušienė.
Ji akcentavo, jog Europos sveikatos draudimo kortelė nėra kelionės draudimas.
"Jei žmogus yra draustas ir laikinai išvyksta į ES šalį, jis turi teisę gauti pirminę ir būtinąją sveikatos priežiūros pagalbą. Tačiau kiekviena šalis yra nusistačiusi tvarkas pagal jų nacionalinę teisę, kaip kompensuojamos išlaidos už gydymą. Pavyzdžiui, jei šalis yra nustačiusi paciento priemokas, pacientas ir turi jas sumokėti pats. Ligonių kasos sumokėjo už gydymą, o paciento priemokos neprivalome apmokėti", – aiškino specialistė.
Ligonių kasų darbuotoja vardijo šalis, kuriose lietuviai gali sulaukti sąskaitų už paciento priemokas: Belgija, Prancūzija, Suomija, Norvegija ir kitos šalys tokią tvarką yra numačiusios.
"Net jei pacientas kreiptųsi dėl konsultacijos, kompensuota būtų tik 70 proc. sumos, 30 proc. jis turėtų sumokėti pats. Šiuo atveju į sąskaitą pacientui buvo įtraukta 20 proc. paciento priemoka ir dienos išlaidos, kurias veikiausiai sudaro maitinimas ir palatos išlaikymas. Už tai pacientas moka šimtu procentų pats", – aiškino S.Andriušienė.
Į ligoninę – tik už pinigus
Ne visose šalyse tokios tvarkos yra vienodos. Vienur užsienietis gali tikėtis nemokamo sraigtasparnio, o kitur teks mokėti net už važiavimą greitosios automobiliu.
"Lenkijoje pacientams nereikia mokėti jokių priemokų. Kaip ir atvykstantiems į Lietuvą. O štai Latvijoje jau yra priemokos. Vokietijoje už ligoninėje praleistą parą reikia mokėti 10 eurų, nors gydymas būtų nemokamas. Bet už gydytojo konsultacijas vokiečiai gali pateikti sąskaitą pagal šalyje numatytas tvarkas", – tikino S.Andriušienė.
Specialistė patarė išvykstantiems į užsienio šalis ilgesniam laikui įsigyti papildomą draudimą.
"Už sudėtingesnį gydymą, be ligoninės dienos mokesčio, labai daug kur gali tekti sumokėti nustatyto dydžio mokestį. Būtent Prancūzijoje šie mokesčiai nėra kompensuojami. Visą šią informaciją galima rasti ligonių kasų tinklalapyje. Gali būti kompensuojama apie 70 proc. standartinių gydymo išlaidų arba 80 proc. gydymo ligoninėje", – priminė S.Andriušienė.
Lietuvis, turėdamas tik Europos sveikatos draudimo kortelę, neturėtų jaustis visiškai saugus.
"Ši kortelė nedengia visų išlaidų, kurios gali grėsti. Todėl sakome, jog išvykstantiems reikėtų draustis papildomai. Kortelė nesuteiks kompensacijų už ligonio pargabenimą į šalį ar specialios įrangos, kurios reikėtų pervežti ligonį, išlaidų apmokėjimą", – aiškino specialistė.
Mokėti teks daug kur
Suomijoje už greitosios pagalbos paslaugas reikės sumokėti kliento mokestį. Tačiau Europos sveikatos draudimo kortelė suteikia teisę šioje šalyje į oro greitosios pagalbos paslaugas.
Suomijos nacionalinė sveikatos draudimo sistema kompensuoja dalį mokesčių už sveikatos priežiūros paslaugas, dalį su gydymu ir tyrimais susijusių kelionės išlaidų.
Tačiau standartiniai kliento mokesčiai, mokami savivaldybių sveikatos priežiūros centruose ir ligoninėse, nekompensuojami.
Švedijoje paprastai stacionarinis gydymas yra nemokamas, bet reikia mokėti standartinį nekompensuojamą dienos mokestį.
Už ambulatorinę priežiūrą reikia mokėti sumažintą mokestį. Mokesčiai nekompensuojami, o jų dydis gali būti įvairus.
Už konkrečios srities specialistų paslaugas taip pat reikia mokėti.
"Patekus Švedijoje į ligoninę, tektų mokėti 300 Švedijos kronų paciento mokestį. Bus prašoma susimokėti ir už kiekvieną lovadienį. O Prancūzijoje mokama 20 proc. gydymo sumos. Nėra taip, kad viskas turi būti nemokama. Jei žmogus būtų apsidraudęs papildomai, skirtumą sumokėtų privatus draudimas", – tikino S.Andriušienė.
O štai Vokietijoje gali tekti susimokėti net už išrašomą receptą. Už kiekvieną tenka pakloti 10 eurų mokestį ir padengti 10 proc. išlaidų.
Už greitosios medicininės pagalbos automobilio paslaugas paprastai reikia sumokėti 10 proc. vežimo kainos (nuo 5 iki 10 eurų), bet ne daugiau negu tikroji kaina. Šis mokestis nekompensuojamas.
Vokietijoje pacientai turi mokėti 10 proc. terapinio gydymo išlaidų, 10 proc. vaistams ir tvarsčiams skirtų išlaidų, o ligoninėse už kiekvieną praleistą dieną teks susimokėti 10 eurų mokestį ne daugiau kaip 28 dienas per metus.
Atsakomybė – darbdaviui?
Paklaustas, ar jo įmonėje tolimųjų reisų vairuotojai yra draudžiami papildomu draudimu, įmonės "Bullcargo" direktorius Tomas Dužinas pareiškė nesuprantąs klausimo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Stintų šventė jau ne už kalnų: pramogautojų laukia daugiau atrakcijų
Iki garsiosios šventės „Palangos stinta“ liko mažiau nei mėnuo, todėl kurorte intensyviai vyksta pasiruošimo darbai. „Baigiame dėlioti paskutinius šventinės programos akcentus: viešojo maitinimo įstaigos der...
-
Šauktinių tarnyboje – naujovės
Po keliolikos metų pertraukos šauktiniai tarnybą galės rinktis atlikti kariniuose laivuose, pirmadienį skelbia Karinės jūrų pajėgos. ...
-
Politologas: tai – labiau simbolinis ėjimas
Lietuva ruošiasi jungtis prie Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) Draugystės ir bendradarbiavimo sutarties. ...
-
Per parą šalies pasienyje su Baltarusija apgręžta 12 migrantų
Praėjusią parą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pareigūnai į Lietuvą neįleido 12 neteisėtai sieną bandžiusių kirsti migrantų, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Seimas gali imtis beprecedenčio draudimo: Belgija siunčia žinutę visai ES2
Belgijai pirmajai Europos Sąjungoje (ES) nuo sausio uždraudus prekybą vienkartinėmis elektroninėmis cigaretėmis, Lietuva irgi turėtų eiti tuo keliu, įsitikinę kai kurie parlamentarai. Pasak jų, šis klausimas gali atsidurti jau Seimo pavasario...
-
Minima Laisvės gynėjų diena, Seime bus įteikta Laisvės premija1
Minint Laisvės gynėjų dieną, pirmadienį Seime bus įteikta Laisvės premija, vyks atminimo renginiai. ...
-
Sausio 13-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 13-oji, pirmadienis, 3 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.36 val., leidžiasi 16.19 val. Dienos ilgumas 7.43 val. Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 9.09 val., teka 15.12 val. Vardadieniai: Veronika, Dargaudas, Gilvydė, Iveta, Raimonda, Vera, Hili...
-
Sausio 13-osios išvakarėse Kaune pražydo „Neužmirštuolių pieva“24
Sekmadienio pavakarę Kaune buvo surengta tradicinė „Neužmirštuolių pievos“ akcija, skirta prisiminti tautos didvyrių ryžtą ir drąsą ginant mūsų tėvynę. Renginio metu keli šimtai kauniečių suformavo „Neužmir...
-
Sausio 13-osios įvykių liudininkai: širdelė vis dar dreba1
Sausio 13-osios išvakarėse Lietuvos laisvės gynėjai pagerbti Seime. Prie Vilniaus televizijos bokšto, Nacionalinio radijo ir televizijos pastato bei Parlamento uždegti atminimo laužai. Nuo kruvinų sausio įvykių prabėgo jau trečdalis am...
-
Kauno gimnazijoje – Laisvės gynėjų liepsna4
Kauno mokyklų, įvairių įstaigų ir gyventojų langai šiandien 8 val. ryto sušvito žvakutėmis. ...