Nuo sekmadienio į miestą – be automobilio

Sekmadienį prasidės tradicinė Europos judrioji savaitė, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį. Transportas gali pakenkti aplinkai ir žmonių sveikatai. Judriąja savaite gyventojai skatinami išsaugoti švarią aplinką labiausiai urbanizuotose teritorijose.

Oro kokybė yra vienas svarbiausių Europos piliečių rūpesčių. Todėl Judriosios savaitės metu, nuo rugsėjo 16 iki 22 dienos, miestų gyventojai kviečiami kuo mažiau naudotis automobiliais, daugiau vaikščioti pėsčiomis, naudotis viešuoju transportu, važiuoti dviračiais ar kitomis aplinką tausojančiomis susisiekimo priemonėmis. Juk vienas pagrindinių atmosferos oro taršos šaltinių – transportas.

Šiemetinės Judriosios savaitės tema – darnaus judėjimo link. Ji pasirinkta siekiant paskatinti savivaldybes kuo daugiau rūpintis darnia miesto plėtra, rengti ir įgyvendinti darnaus judėjimo mieste planus.

Akcijoje, kuriai prigijo Europos judriosios savaitės pavadinimas, dalyvaus, šios dienos 16 val. duomenimis, 1684 Europos ir pasaulio miestai, tarp jų – 28 Lietuvos savivaldybės. Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, per likusias iki akcijos pradžios dienas šie skaičiai dar turėtų padidėti.

Šią Europos miestų akciją Lietuvoje koordinuoja Aplinkos ministerija. Kiekviena joje dalyvaujanti savivaldybė pati sprendžia, kokius renginius organizuoti savo bendruomenei. Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, daug kur bus tikrinama, ar automobilių išmetami teršalai neviršija nustatytų normų, vyks įvairūs konkursai, žygiai, koncertai ir kt.

Akcijos kulminacija – Diena be automobilio. Ji tradiciškai skelbiama rugsėjo 22-ąją. Tie miestų gyventojai, kurie neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, kviečiami bent tą dieną jį pamiršti ir dovanoti sau bei savo bendruomenei švaresnį orą.

Sumanymas kartą per metus skelbti akciją „Mieste – be savo automobilio“ kilo 1998 m. Prancūzijoje. Jį greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą akciją 2000 m. parėmė Europos Komisija. 2001-aisiais 31 Europos valstybės ministrai ar įgaliotieji atstovai pasirašė deklaraciją, kuria pasižadėjo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet rugsėjo 22 d. rengti Dieną be savo automobilio bei talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės aplinkosauginiam švietimui, populiarinti „žaliąjį“ transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis. Dienos be savo automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir ją rengti visą savaitę.

Lietuvoje pirmoji prie akcijos „Mieste – be savo automobilio“ 2000-aisiais prisidėjo Vilniaus savivaldybė, po metų – ir Kauno. 2002 metais Dieną be automobilio surengė jau 6 šalies savivaldybės. Kasmet jų skaičius didėjo. Pernai Europos judrioji savaitė vyko 24 šalies savivaldybėse.NAUJAUSI KOMENTARAI

P.Morkūnas

P.Morkūnas portretas
Demagogų išmislas...tai gražinkim tą dieną dar 500 autobusų į linijas, ...juk autobusų sumažėjo, nes daug kas įsigijo automobilius...ar mums pėsčiomis 12,5km į darbą eiti ar vienai dienai pirkti dviratį...kokie glušeliai Lietuvoj pritarė tiems demagogams

as

as portretas
ziurekit kiek tersia įvairios gamyklos,ypač plastmases ir siuksliu deginimo, kiek tersia autobusai ir nusiraminkite. vaziuokit dviraciu, vaziuokit visuomeniniu transportu, o as tik savo auto. ir b jums

dviračių instruktoius

 dviračių instruktoius portretas
Kaune 1 Diena be automobilio rugsėjo 22-ąją.skelbiama kaip nedarbo ir poilsio diena, bet nėra įrengta tinkamų dviračių takų miesto centre ir visame mieste gatvėse nesaugu važiuoti dviračiais ir kitomis fizine energija varomomis pedalinėmis transporto priemonėmis
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių