Niekas nesiima atspėti balsavimo dėl A.Valinsko rezultatą

Seimo politikai nedrįsta tiksliau spėti, kaip antradienį baigsis balsavimas dėl nepasitikėjimo parlamento vadovo Arūno Valinsko, tačiau dalis tikisi, kad jis atsistatydins net ir tuo atveju, jeigu nepakaks balsų nušalinimui.

„Nelengva prognozuoti“

„Įmanoma viskas. Manau, kad gali visaip atsitikti. Dėl nieko šiandien negalima būti garantuotam“, - pirmadienį popiet sakė Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų viena vadovių Irena Degutienė.

Ji tvirtino maždaug vienodai vertinanti galimybes, jog Seime slaptai balsuojant bus surinkta arba nesurinkta pakankamai balsų, kurių pakaktų atstatydinti A.Valinską. „Sunku pasakyti bent kiek tiksliau, nes kiekvieną rytą atskirų Seimo narių ir frakcijų pozicija vis kitokia, kitos ir aplinkybės. Tad kaip bus tądien, kai balsavimas įvyks, nelengva prognozuoti“, - teigė I.Degutienė.

Pasak Seimo pirmosios vicepirmininkės, nemenka tikimybė ir to, kad A.Valinskas pasitrauks iš posto, netgi jeigu nebus surinktas 71 balsas jam atstatydinti. Paklausta, ar dėl to valdančioji dauguma yra sutarusi su parlamento vadovu, I.Degutienė atsakė nežinanti apie tokį susitarimą, tačiau apie šią galimybę esą girdėjusi iš kai kurių parlamentarų. „Jie tai pateikė kaip galimą įvykių scenarijų ir aš su tokia galimybe sutikau. Nors ji tėra viena iš kelių galimybių“, - sakė politikė.

Jeigu vis dėlto bus surinkta pakankamai balsų ir A.Valinskas neteks posto, pasak I.Degutienės, valdančioji koalicija paskirs tam tikrą laiką konsultacijoms dėl naujo pirmininko: „Jokio gaisro čia nėra. Reikės, kaip sakoma, nusiraminti, iš naujo įvertinti situaciją ir labai blaiviai išspręsti tą klausimą“.

Pati I.Degutienė yra vadinama pagrindine kandidate į Seimo pirmininkus, jeigu A.Valinskas būtų nušalintas arba atsistatydintų iš savo pareigų, nesurinkus nušalinimui pakankamo parlamentarų balsų skaičiaus. Ji pati to neneigia, nors ir nepatvirtina šimtu procentų.

Netiki valdančiaisiais

Nepasitikėjimą A.Valinsku iniciavusios opozicijos lyderis Valentinas Mazuronis irgi bent kol kas nesilažintų, kad slapto balsavimo metu tikrai pakaks balsų atstatydinti Seimo pirmininką. Jis tvirtino pasitikintis opozicinių partijų nusiteikimu balsuoti už nušalinimą, tačiau kartoja nesąs tikras, ar visi valdantieji, kalbantys apie būtinybę keisti parlamento vadovą, yra nuoširdūs.

„Aš kalbėjausi ir su socialdemokratais, ir su valstiečiais liaudininkais. Jie mane patikino, kad tikrai balsuos už nepasitikėjimą. Darbo partija irgi labai atvirai pasakė, kad dalyvaus balsavime, balsuos laisvai ir dalis tikrai pasisakys už atstatydinimą, o kita dalis dar abejoja, ar taip pasielgti“, - pasakojo V.Mazuronis. „Neturiu pagrindo netikėti šiais patikinimais“, - pridūrė jis, iš esmės atmesdamas prielaidas, kad opozicija balsuos prieš jo nušalinimą, neva norėdama pasilikti Seimo pirmininką kaip patogų valdžios kritikos taikinį.

Tačiau, kaip ir anksčiau, V.Mazuronis nėra tikras, ar nemenka dalis valdančiųjų nebalsuos už A.Valinsko atstatydinimą. „Esu girdėjęs tą sąmokslo teoriją esą valdantieji jau yra pažadėję A.Valinskui, kad nesusirinks jo nušalinimui reikiamas balsų skaičius, bet jis pažadėjo tokiu atveju išeiti „aukščiau pakelta galva“. Man kyla klausimas, ar tikrai jis išeis, netgi jeigu toks sutarimas ir būtų“, - abejojo opozicijos lyderis.

V.Mazuronis apeliavo į Seimo narių sąžinę: „tegu jie pagalvoja - jeigu parlamento pirmininkas nebus atstatydintas, ir taip žemas Seimo autoritetas rinkėjų akyse kris dar žemiau. Ar mes to tikrai norime?“.

Susitikti nenori

Prieš numatomą slaptą balsavimą Seimo frakcijos nesiveržia susitikti su A.Valinsku.
Iki pirmadienio popietės noro susitikti su Seimo vadovu nebuvo pareiškusi nei viena iš parlamentinių frakcijų.

„Mums tai viskas aišku, mes aiškiai deklaravome savo poziciją, esame iniciatoriai nušalinimo būtinumo. Mums klausimų, kuriuos galėtų paaiškinti Seimo pirmininkas, nekyla“, - sakė V.Mazuronis.

„Mūsų frakcija buvo mane įpareigojusi susitikti su Seimo pirmininku ir paraginti atsistatydinti, tai frakcijos pozicija kaip ir aiški. Naujų svarbių aplinkybių nuo to laiko nepaaiškėjo, todėl frakcijos valdyba nusprendė, kad netikslinga dar kartą tą klausimą spręsti, pasikvietus A.Valinską. Be to, Seimo posėdyje jis viską galės paaiškinti“, - BNS sakė didžiausios parlamentinės valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

Seimo statutas numato, jog diskusijoje dėl Seimo pareigūno atleidimo pirmiausia kalba atleidimo iniciatorių atstovas (iki 10 minučių), po to pareigūnas, kurio atleidimo klausimas yra svarstomas (iki 30 minučių). Pastarajam skiriama dar iki 30 minučių atsakyti į klausimus.

Inicijavo opozicija

31 Seimo nario pasirašytas pareiškimas dėl nepasitikėjimo A.Valinsku buvo paskelbtas praėjusį ketvirtadienį, Seimo rudens sesijos pirmajame posėdyje.

Savo sprendimą grįsdami spaudoje pasirodžiusiomis nuotraukomis, jų teigimu, fiksuojančiomis „Seimo pirmininko susitikimus su nusikalstamų organizuotų grupuočių aplinkos žmonėmis“ bei „Seimo narių pateikta informacija apie galimus Seimo pirmininko kriminalinius ryšius su nusikalstamomis struktūromis“, grupė opozicijos parlamentarų siūlo atleisti A.Valinską iš parlamento vadovo posto.

„Tokiu savo elgesiu A.Valinskas daro žalą visai Lietuvos politinei sistemai, menkina piliečių pasitikėjimą valstybe, jos institucijomis, žemina Seimo kaip institucijos ir įstatymų leidžiamosios valdžios vardą ir autoritetą“, - rašoma pareiškime ir siūloma, „siekiant užkirsti kelią Seimo vardo žeminimui“ atleisti jį iš pareigų.

A.Valinskas kaltinimus vadina šmeižtu ir sako tapęs puolimo prieš valdančiąją koaliciją auka.


Šiame straipsnyje: Valinskas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių