Nelegalių rinkliavų tradicija darželiuose baigsis? Pereiti į pagrindinį turinį

Nelegalių rinkliavų tradicija darželiuose baigsis?

2015-12-16 08:30

Kas mėnesį darželinukų tėveliai perka tualetinį popierių, muilą, indų ploviklį ir neša į darželius arba sumeta po kelis eurus į neoficialų fondą šioms prekėms įsigyti. Savivaldybė nusprendė išgyvendinti tokias rinkliavas.

Muilo nebeprašys

"Tai, kad darželinukų tėvai turi pasirūpinti higienos reikmenimis darželiuose, nėra normali situacija. Tuo privalo pasirūpinti patys darželiai. Mūsų žiniomis, panaši praktika, kai tualetinį popierių, muilą perka tėvai, yra visoje Lietuvoje. Kaunas bus pirmas miestas, kuriame bus kitaip", – kitų metų užmojus atskleidė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Anot jo, normalu, kad flomasteriais, pieštukais ar trintukais vaikams rūpinasi tėveliai. "Bet už tėvų pinigus perkamų daiktų sąraše tikrai negali būti tualetinio popieriaus ar muilo. Tai nupirks savivaldybė. Darželio grupių, klasių remontu taip pat turi rūpintis ne darželinukų tėvai, o miestas", – įsitikinęs V.Matijošaitis.

"Gal ne viską iš karto galėsime padaryti, bet bent po truputį reikia imtis spręsti įsisenėjusias problemas. Ūkio ir higienos prekės bus perkamos už biudžete numatytas lėšas. Tuomet ir iš įstaigų galėtume pareikalauti, kad paramos iš tėvų darželiai neinicijuotų ir nepriimtų", – patvirtino savivaldybės Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius Virginijus Mažeika.

Miesto vadovai žada, kad savivaldybės biudžete taip pat pavyks surasti lėšų smulkiems remonto darbams finansuoti ir kiemo priežiūros inventoriui įsigyti.

Nurodys tikslią paskirtį

Prieš trejus metus miesto taryba įvedė naują mokestį darželinukų tėvams. Tuomet teigta, kad lėšos, skirtos vadinamosioms ugdymo reikmėms, bus oficialus būdas tėvams prisidėti prie vaikų darželio išlaikymo: esą už tuos pinigus ir bus perkamos švaros prekės bei kiti reikmenys, kuriems iki tol būdavo organizuojamos neoficialios rinkliavos. 2013 m. atlyginimas už vaikų ugdymo sąlygų tenkinimą padidintas trečdaliu, tačiau tėvai, kaip ir anksčiau, perka higienos prekes patys arba organizuoja rinkliavas pinigais.

Anot V.Mažeikos, finansavimas švietimo įstaigoms nebuvo pakankamas. "Darželiai švaros priemones perka už lėšas, kurias tėvai sumoka pagal tarybos nustatytą tvarką – 58 centus per dieną, arba eina nepopuliariu keliu – prašo tėvų paramos. Savivaldybės administracija ir meras gauna tėvų nusiskundimų dėl rinkliavų įkimokyklinėse ugdymo įstaigose, todėl ir norime šią problemą spręsti", – pridūrė V.Mažeika.

Atlikta analizė, kiek lėšų reikėtų, kad visi darželiai galėtų apsirūpinti būtinomis švaros prekėmis. "Mūsų valdybos skaičiavimais, norint visas miesto ikimokyklines įstaigas aprūpinti būtinomis švaros priemonėmis, reikėtų 390 tūkst. eurų metams", – įvardijo direktorius. Anot jo, šįkart bus įvardijama konkreti paskirtis, kad už šioje eilutėje biudžete skirtas lėšas darželiai galėtų pirkti tik higienos priemones.

Pirks patys darželiai

Anot V.Mažeikos, higienos priemonėms ir anksčiau būdavo skiriama lėšų biudžete, tačiau suma siekdavo apie 100 tūkst. eurų. "Reikia dar dviejų trečdalių. Manau, kad tarybos kompetencija yra tvirtinti biudžetą. Jo sudarymo metu vyks diskusijos. Tikiuosi, kad šioms reikmėms finansavimas bus skirtas", – lūkesčius išsakė Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius.

Planuojama, kad nauja švaros prekių finansavimo tvarka įsigalios patvirtinus savivaldybės biudžetą. Miesto taryba paprastai biudžetą svarsto ir priima vasario mėnesį. V.Mažeika tikino, kad apie tai, kiek lėšų ir kaip jos bus skiriamos, darželiai bus informuoti raštu. "Tuomet jau inicijuosime, kad rinkliavos negalimos", – perspėjo savivaldybės atstovas.

V.Mažeika atkreipė dėmesį, kad darželiai yra perkančiosios organizacijos ir paprastai švaros prekes perka patys. "Gal įstaigos net ir geriau gali pasirinkti, ko reikia. Be to, gali organizuoti mažesnės vertės pirkimą ir tai padaryti greičiau. Jeigu pirktume visiems darželiams centralizuotai, išaugtų pirkimo vertė ir pirkimo procedūros užtruktų", – aiškino Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius.

Visiškai neuždraus?

V.Mažeika priminė, kad paramos teikimą apibrėžia įstatymai ir niekas negali visiškai uždrausti tėvams teikti kokią nors paramą darželiams ar mokykloms.

"Kriminalo dėl to nėra, bet yra niuansų: dalis tėvų paprastai būna rinkliavų iniciatoriai, o kiti tėvai per susirinkimus tyli, bet nepasitenkinimą išreiškia vėliau. Parama gali būti geranoriška ir kitoms darželio reikmėms: labai moderniems žaislams ar išskirtinėms ugdymo priemonėms, bet tikrai ne švaros prekėms", – svarstė Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius.

Ne paslaptis, kad artėjant Kalėdų šventėms pasipila rinkliavos darželiuose ir mokyklose, o už surinktus pinigus perkamos dovanėlės vaikams ir auklėtojoms, finansuojama šventinė pramoga ar komerciniais pagrindais dirbančio Kalėdų Senelio atvykimas. "Nuo tėvų supratimo ir norų priklauso, kaip ir kur ta šventė vyksta, kokių norima paslaugų. Dažnai patys darželių darbuotojai būna Kalėdų Seneliais, bet ir čia kyla bėdų – vaikai juos atpažįsta", – kalbėjo V.Mažeika.

Trūkumus vadina priedanga

"Kad žmonės prisideda paremdami tą švietimo ir ugdymo įstaigą, kurią lanko jų vaikai ar anūkai, nėra blogai. Būna ir taip, kad žmonės remia mokyklą ar darželį, nors ten jų vaikų nėra. Visame pasaulyje paplitusi tokia praktika, tačiau yra kitų klausimų: kokia remiančių žmonių motyvacija ir kaip tai daroma? Kai kuriose įstaigose įprastas necivilizuotas lėšų rinkimas arba rinkimas natūra kažkokių dalykų. Manau, kad to negalima skatinti. Bėda yra ta, kad, prisidengiant trūkumu, reikalaujame iš tėvų tualetinio popieriaus, kelių eurų ar dar ko nors", – nuomonę apie rinkliavas darželiuose išdėstė buvęs švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Jo manymu, savivaldybė iš tiesų yra pajėgi pasirūpinti, kad Kauno darželiai galėtų be rinkliavų iš tėvų įsigyti būtiniausių švaros priemonių.

"Manau, kad tos rinkliavos – tam tikras spaudimas tėvams ir spaudimas savivaldybės administracijai, kad reikia pinigų. Tuos dalykus reikia išgryninti", – pridūrė politikas.


Komentaras

Vilija Gečienė, Kauno ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovų asociacijos vadovo pavaduotoja, Panemunės lopšelio-darželio direktorė

Sveikintinas toks savivaldybės sprendimas ir tai tikriausiai būtų vienas iš puikiausių būdų aprūpinti darželius higienos prekėmis. Juk matome – kad ir į kokią įstaigą ar organizaciją nueitume, ten yra ir tualetinio popieriaus, ir muilo. Jeigu savivaldybė pasirūpintų tais dalykais ikimokyklinio ugdymo įstaigose, būtų puiku. Jeigu bus tikslinė eilutė, tai pinigai ir bus naudojami tik tam tikslui. Tėvelių mokamas mokestis, vadinamas "Ugdymo reikmėms", skirtas daugeliui dalykų: už tuos pinigus perkami valgymo įrankiai, ritininės užuolaidos langams. Didelė dalis jo tenka atlyginimams. Jeigu būtų konkreti eilutė higienos priemonėms, ši problema tikrai būtų išspręsta. O pagal švietimo ir mokslo ministro nustatytą tvarką tėveliai vaikus aprūpina pieštukais, dažais ir kitomis ugdymo priemonėmis.

Už savivaldybės lėšas pirks

Ūkinį muilą.

Tualetinį muilą.

Skystą muilą.

Skalbimo miltelius.

Šveitimo miltelius.

Indų ploviklį.

Kilimų valiklį.

Balinimo-dezinfekavimo priemones.

Kanalizacijos valiklį.

Popierinius rankšluosčius.

Šluostes.

Valymo kempines.

Šveistukus.

Geriamąją sodą.

Oro gaiviklį.

Šiukšlių maišus.

Langų valiklį.

Tualetinį popierių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų