- Jadvyga Bieliavska (ELTA)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstys siūlymą numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą.
Griežčiau bausti už „lindynių laikymą“, kur abejotinos reputacijos asmenys renkasi dėl azartinių lošimų, vartojamas alkoholis ir narkotikai, parlamentui pasiūlė Mišrios Seimo narių grupės narys Artūras Zuokas.
Už pirmą kartą padarytą tokį nusižengimą siūloma numatyti nuo 100 iki 300 eurų siekiančias baudas. Jei Seimas pritartų, toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą nuo 300 iki 700 eurų.
A. Zuokas tikisi, kad policijai bus suteiktas instrumentas, kuris leistų efektyviau kovoti su plintančiu narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimu.
„Yra gana dažna praktika, kai ypač didesniuose miestuose, tam tikri turto turėtojai specializuojasi nuomodami butus, kuriuose vyksta būtent tokia veikla. Tai tampa lindynėmis arba narkotikams vartoti, arba teikti seksualines paslaugas, arba alkoholiui. Be abejo, kaimynams tai tampa didele problema, o policija šiuo atveju net negali imtis jokių veiksmų“, – pateikdamas projektą iš Seimo tribūnos yra sakęs A. Zuokas.
Parlamentarai abejoja: „landynės“ ar „lindynės?“
Išvadas Teisės ir teisėtvarkos komitetui dėl A. Zuoko iniciatyvos rengsiantis parlamentaras Vitalijus Gailius sako, kad pasiūlytas reguliavimas nuramintų gyventojus, kuriems tenka gyventi šalia tokių landynių.
„Narkotikų platinimo vietos pripažinimas landyne, mano nuomone, yra vienas iš būdų nuraminti šalia gyvenančius žmones. Priėmus kodekso pataisas, suteiktume įrankį nuraminti žmones, kurie skųsis dėl to“, – trečiadienį komiteto posėdyje sakė V. Gailius.
Tačiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas bandė pataisyti kolegos žodyną, atkreipdamas dėmesį į tai, kad Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) nėra sąvokos „landynė“, o vartojamas žodis „lindynė“.
„Ten sąvokos „landynė“ nėra, ten yra pavartota sąvoka „lindynė“, kuri neegzistuoja niekur“,– pastebėjo J. Sabatauskas.
Beje, dėl kodekse įrašyto termino „lindynė“ abejonių yra išsakęs ir pats projekto autorius A. Zuokas.
„Toks terminas man irgi truputėlį keistokas, bet toks terminas yra įstatyme“, – pateikdamas projektą sakė A. Zuokas.
Jo teigimu, nereikėtų manyti, kad lindynės yra tik asocialių žmonių arba žmonių, kurie, sakykime, turi tokį gyvenimo būdą, buvimo vietos.
„Šiandien Vilniaus mieste yra nuomos tinklų. Turto savininkai, supirkę labai pigius butus, juos nuomoja. Juose vyksta narkotinių medžiagų platinimas, vartojimas, alkoholio pardavimas ir panašiai. Svarbu, kad jie gauna tik nuomos pajamas. Nors turtas paverstas lindynėmis policija negali imtis jokių veiksmų prieš juos. Jeigu ten, pavyzdžiui, kas nors žolę rūko arba vartoja kitus narkotikus, jie net negali nubausti turto savininko“, – apie lindynes yra kalbėjęs A. Zuokas.
Seimo kanceliarijos Teisės departamentas irgi yra išsakęs abejones, ar ir dabar galiojančiame ANK vartojama „lindynių laikymo“ sąvoka yra tiksli ir vartotina.
„Nei ANK, nei jokiame kitame įstatyme sąvoka „lindynė“ nėra apibrėžta ar vartojama. Galiojantys įstatymai nenumato ir tokios nekilnojamojo daikto daiktinės teisės kaip nekilnojamojo daikto laikymas. Atsižvelgiant į tai, o taip pat ir į teismų praktiką, svarstytina, ar (...) neturėtų būti vartojama tikslesnė šio nusižengimo objektyviąją pusę apibrėžianti formuluotė, pvz., „patalpų suteikimas azartiniams lošimams lošti, ištvirkauti, vartoti narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas arba alkoholinius gėrimus“, – sakoma Seimo Teisės departamento išvadoje.
Šių metų gruodžio 10 d. pateikimo stadijoje bendru sutarimu pritarimą Seime sulaukusį projektą svarstys Teisės ir teisėtvarkos komitetas, išvadų rengėjais paskyręs parlamentarus V. Gailių ir Agnę Širinskienę. Kodekso pataisas vertins Vyriausybė, o į plenarinę salę jos sugrįš pavasario sesijoje.
Galiojančiame Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad azartinių lošimų, ištvirkavimo arba alkoholinių gėrimų vartojimo lindynių laikymas užtraukia baudą nuo 30 iki 60 eurų, o už pakartotinai padarytą nusižengimą – nuo 60 iki 140 eurų dydžio baudą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Simonko: pagaliau atėjo tas laikas1
Konstitucinio Teismo (KT) sprendimas normalizuos LGBTIQ bendruomenės gyvenimą, sako Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko. ...
-
Žemaitaitis įvertino KT sprendimą dėl LGBTIQ šeimos sampratos
Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus, kad įstatymo nuostata, draudžianti nepilnamečiams pasakoti apie LGBTIQ šeimos sampratą, prieštarauja Konstitucijai, valdančiosios „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis tiki...
-
Mirė buvusi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja
Mirė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėja Liucija Lidija Žilienė. Apie netektį trečiadienį pranešė LAT. ...
-
Miškininkai vėl pakvietė į namus parsinešti kvepiančias Kalėdas
Valstybinės miškų urėdijos specialistai paruošė tūkstančius eglių ir pušų šakų ir nemokamai jas išdalijo gyventojams. Kauniečiai neslėpė, kad kasmet labai laukia šios akcijos, o eglišakėmis papuo&sc...
-
Kalėdų pasaka Lietuvoje: įspūdžių ir kalbų – kelioms dienoms į priekį
Šeima, sugrįžusi po ilgų metų emigracijos Danijoje, Lietuvoje sukūrė Kalėdų namelį, kur vaikai susitinka su Kalėdų Seneliu, gamina žaislus ar stebi Elfus, pakuojančius dovanas. Kalėdinės rezidencijos Lietuvoje jau tampa Kalėdų tradicija...
-
Lietuviški autobusai stumiami į akligatvį?14
Planai per metus pagaminti 365 lietuviškus elektrinius autobusus komplikuojasi. Pažangaus projekto vystytojai įtaria, kad prieš juos veikiama piktavališkai. ...
-
Naujas žurnalo „Sveikata“ numeris: apie didžiausią ligų priešą ir geriausią meilės kalbą
Kas padeda nesusirgti, o susirgus – greičiau pasveikti? Įvairių sričių specialistai pateiktų ilgiausią priemonių sąrašą, tuo tarpu neurologas Jokūbas Fišas įvardija vieną – gerą nuotaiką bei pozityvų nusiteikimą. Koki...
-
Vėjas nepavogė Kalėdų: atstatomos suniokotos miestų eglės1
Stipraus vėjo pirmadienį nuverstos ar nulaužtos pagrindinės Kalėdų puošmenos, eglės, jau daug kur vėl miestų aikštėse stovi. Kai kam žaliaskares tereikėjo iš naujo pastatyti ir pritvirtinti, kitiems – egles patrumpinti. O...
-
Eglės puošybos tradicijos kinta
Nuo seno egles puošdavo pagal tradiciją – prieš Kūčių vakarą, bet laikui bėgant daug kas keitėsi. Didžiuosiuose šalies miestuose eglės įžiebtos dar neprasidėjus gruodžiui. Daug žmonių egles papuošia ankstų gruo...
-
Lietuva nebemoka skaityti?
Šiuolaikinėje sparčiai besivystančioje visuomenėje itin svarbu turėti tinkamų įgūdžių, kurie padėtų interpretuoti didžiulius informacijos kiekius, priimti protingus sprendimus. Naujausias Ekonominio Bendradarbiavimo ir Plėtros organizacijo...