Vadovų paieška pagal lytį: nuo kitų metų – nauji reikalavimai Lietuvos įmonėms Pereiti į pagrindinį turinį

Vadovų paieška pagal lytį: nuo kitų metų – nauji reikalavimai Lietuvos įmonėms

2025-05-12 15:13

Nuo kitų metų įmonės privalės atidžiau rinktis vadovus. Mat pagal europinius reikalavimus bent trečdalis turės būti moterys. Nors sutinka, kad diskriminacijos būti negali, verslas siūlo neperspausti, nes pagrindinis kriterijus turėtų būti žmogaus gebėjimai, o ne lytis.

Vadovų paieška pagal lytį: nuo kitų metų – nauji reikalavimai Lietuvos įmonėms
Vadovų paieška pagal lytį: nuo kitų metų – nauji reikalavimai Lietuvos įmonėms / Freepik.com nuotr.

Ministrų kabinete kompanija labiau vyriška: vadovauja premjeras Gintautas Paluckas, o iš 14 ministrų moterys – tik keturios.

Švietimo, Sveikatos, Krašto apsaugos ir Socialinių reikalų ministerijų, kitaip tariant, nesudaro trečdalio.

„Matyt, taip gyvenimiškai susidėliojo, bet turėtume siekti, kad lyčių lygybės principai būtų išlaikyti visur“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.

Iki sektino pavyzdžio dar truputį trūksta.

Mat su pačios Vyriausybės palaiminimu į Lietuvos teisę pernai buvo perkelta europinė direktyva.

Nuo kitų metų ji įstatymu įpareigos verslą į aukščiausio lygio vadovus, savo valdybas paskirti bent trečdalį moterų. Galios tiek valstybinėms, tiek privačioms įmonėms.

„Kai buvo raginama pasiekti lyčių pusiausvyros valdybose, šalys nelabai sugebėdavo to pasiekti, įmonės nelabai kažko imdavosi“, – pasakojo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertė Rusnė Kirtiklytė.

„Šita nuostata privalo būti ir nereikia bijoti tam tikrų kvotų ir drąsių sprendimų“, – tikino I. Ruginienė.

„Kur yra didesnė įvairovė, jos yra veiksmingesnės, pasiekia geresnių rezultatų“, – aiškino „Walles“ Lietuvos biuro vadovaujančioji partnerė Dovilė Burgienė.

Negana to, Lietuva nusprendė tokį reikalavimą taikyti netgi plačiau nei kitose šalyse.

Iki birželio pabaigos apie 300 įmonių privalo Lygių galimybių kontrolierei atsiskaityti, kiek pas juos vadovaujančių vyrų, kiek moterų.

„Kvotos kaip toks dalykas yra laikoma kaip laikina intervencinė priemonė, kuri padėtų greičiau pasiekti balansą“, – tikino D. Burgienė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Valdymo organuose moterys sudaro 27 proc. – tai yra mažiau negu Europos Sąjungos vidurkis. Jos vidurkis šiuo metu yra 34 proc.“, – teigė R. Kirtiklytė.

Verslas sako, kad yra prieš bet kokią diskriminaciją, tačiau ne lytis juk lemia žmogaus gebėjimus.

„Yra trūkumas darbuotojų, aukšto lygio specialistų – dar didesnis trūkumas. Taip pat ir lyderių trūkumas. Lytis čia jau ne toks svarbus dalykas. Svarbus dalykas yra kompetencija ir rezultatas“, – aiškino Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

O ir pati problema mūsų šalyje – gal kiek perdėta.

„Prekybos sektoriuje moterys yra stiprios lyderės, bankiniame sektoriuje – taip pat“, – sakė A. Romanovskis.

Tiesa, direktyva galios ir į kitą pusę – jei valdyboje vien moterys, turės atsirasti ir vyrų.

„Tik jeigu visiškai sutampa dviejų kandidatų patirtis, kompetencijos – tai tokiu atveju skiriame pirmenybę mažiau reprezentuojamai lyčiai“, – tvirtino Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertė.

„Dalies verslo pasipiktinimas kyla iš to, kad staiga visos moterys yra nekompetentingos, nėra iš ko rinktis ir dabar jie turės pasirinkti nekompetentingą žmogų“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

Pati Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pripažįsta, kad vadovaujančių moterų Lietuvoje mažiau, mat jos pačios rečiau ryžtasi imtis tokių pareigų.

„Gali būti žmonės, kurie gali labai daug laiko skirti savo profesiniam gyvenimui, ir būtent karjerą padaro tie, kurie sugeba susitvarkyti su asmeninio gyvenimo balansu. Čia yra kita tema, kuri moterims sudaro labai didelę kliūtį“, – teigė „Walles“ Lietuvos biuro vadovaujančioji partnerė.

Jei verslas ignoruos naujus reikalavimus, gali užsidirbti ir baudą už trukdymą kontrolierei atlikti pareigas.

Kita vertus, vargu ar įmonės, kurių turtas vertas ir kelių šimtų milijonų eurų, ką nors pajus.

„Nuo 40 eurų iki 6 tūkstančių. Bet 6 tūkstančiai – kai kalbame apie pakartotinius pažeidimus“, – sakė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertė.

Svarstoma, ar ateityje nebus taip, kad panašių direktyvų, o kartu ir kriterijų, nesusijusių su kompetencija, tik daugės.

„Čia visą laiką yra iššūkis neperspausti, nes žinome, kad kai yra perspaudžiama, tai yra priešinga reakcija“, – aiškino Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas.

Nors yra vienintelė šalies prezidentė moteris, Dalia Grybauskaitė dar prieš dešimtmetį yra sakiusi, kad pažengusiose šalyse kvotos moterims nereikalingos – neva jos naudingos tik ten, kur žmogaus teisės apskritai neužtikrinamos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
:)))

o kaip su vadovais fyderastais? o sizofrenikais? kur lygios teises? nuo kada svarbu ne gabumai o kvota?
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų