Ministrė: į tinkamas patalpas migrantus perkelti tikimasi per kelias savaites

Iškelti neteisėtus migrantus, pirmiausia, moteris su vaikais, iš palapinių į tinkamesnes patalpas tikimasi per kelias savaites, apgyvendinimo vietas rasti reikia dar apie tūkstančiui žmonių, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Aš manau, kad tai yra kelių savaičių klausimas, todėl, kad dalis pastatų, apie kuriuos dabar diskutuojame, dar turėtų būti adaptuoti, paruošti, tie visi darbai vyksta labai intensyviai. Tuo užsiima ir Vidaus reikalų ministerija, ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija: tikrai stengiamės, kad kuo greičiau patalpos atsirastų, būtų paruoštos ir galėtume perkelti tuos žmones“, – BNS sakė ministrė.

Pasak jos, šiuo metu paraleliai vyksta derybos su savivaldybėmis dėl galimybės apgyvendinti dalį migrantų.

„Kitose savivaldybėse irgi yra konkretūs pastatai numatyti, kur dar vyksta derinimasis su savivaldybėmis ir bendruomenėmis. Aš manau, kad šią savaitę mes jau turėsime aiškias lokacijas, kur norime tuos perkėlimus įvykdyti, tada beliks adaptuoti tuos pastatus ir kuo skubiau perkelti žmones“, – kalbėjo ji.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai atvyko 4,1 tūkst. migrantų, daugiau kaip pusę jų sudaro pažeidžiami asmenys: šeimos su vaikais, neįgalieji. Šiuo metu dar ieškoma, kur apgyvendinti apie tūkstantį migrantų.

„Mano skaičiavimais, dar iki tūkstančio žmonių apgyvendinimo vietų reikia ieškoti ir dėti pastangas jas surasti“, – kalbėjo ministrė.

Lankėsi stovykloje

M. Navickienė drauge su „Raudonojo Kryžiaus“ atstovais antradienį lankėsi Medininkų stovykloje Vilniaus rajone.

„Norėjome pažiūrėti, kaip atrodo stovyklavietė, į ją jau perkelta nemažai pažeidžiamų grupių: šeimų, vaikų, dar yra vienas korpusas, į kurį turėtų būti perkeltos moterys. Taip pat dalis migrantų glaudžiasi pasieniečių bendrabutyje“, – sakė ji.

Tačiau, pasak ministrės, dar yra pažeidžiamų grupių žmonių, kurie glaudžiasi palapinėse sudėtingomis sąlygomis.

Aš manau, kad tai yra kelių savaičių klausimas, todėl, kad dalis pastatų, apie kuriuos dabar diskutuojame, dar turėtų būti adaptuoti, paruošti, tie visi darbai vyksta labai intensyviai.

„Mes žinome, kad migrantų skaičius siekia apie keturis tūkstančius ir iš jų daugiau negu pusė yra tų pažeidžiamų grupių: tai yra moterys, vaikai, nėščiosios, neįgalieji ir tiems žmonėms kuo skubiau reikalinga pastogė, šiltesni drabužiai, karštas maistas – tikrai niekas nekalba apie kokių nors išskirtinai gerų sąlygų sudarymą“, – kalbėjo ji.

M. Navickienė ragina savivaldybes ir gyvenviečių bendruomenes atsiliepti į pagalbos prašymą ir sutikti priimti į savo patalpas migrantus, kad šiems nereikėtų vėsiu oru glaustis šlapiose palapinėse.

Kreipiasi į savivaldybes

Migrantus kitą savaitę tikimasi pradėti perkėlinėti į Ruklą Jonavos rajone, ten įrenginėjamoje stovykloje tilps apie 500 žmonių. Paraleliai ieškoma vietų kitose  savivaldybėse.

„Kai paaiškiname tiek bendruomenėms, tiek savivaldybių atstovams, kad perkėlinėjame labiausiai pažeidžiamas grupes, pasipriešinimas yra mažesnis, bet diskusijų dar yra nemažai“, – sakė ministrė.

M. Morkevičiaus / ELTOS nuotr.

Pasak jos, šiuo metu itin reikalingas savivaldybių ir gyventojų supratingumas bei  geranoriškumas padedant spręsti šią krizę ir užtikrinti, kad šeimos ir vaikai neturėtų šalti gyvendami visiškai netinkamomis sąlygomis.

M. Navickienė pabrėžė, kad savivaldybės, sutinkančios priimti migrantus, sulauks ministerijų pagalbos, su migrantais bus dirbama, jiems teikiamos paslaugos, be to, jie bus saugomi.

„Dabar svarbiausias dalykas yra būtent tuos žmones perkelti ten, kur šilta, kur jie galėtų įsikurti ir mes galėtume toliau rūpintis jų informavimu, kaip grįžti į kilmės šalis ir spręsti kitus susijusius klausimus“, – kalbėjo ji.

Tiems žmonėms kuo skubiau reikalinga pastogė, šiltesni drabužiai, karštas maistas – tikrai niekas nekalba apie kokių nors išskirtinai gerų sąlygų sudarymą.

Ministrės žiniomis, Rūdninkuose gyvenančius migrantus jau pasiekė šiltesni drabužiai, jie taip pat nuo praėjusios savaitės pabaigos gauna karšto maisto. Medininkuose sąlygos panašios.

„Drabužių problema yra išspręsta, batų klausimas dabar sprendžiamas. (...) Vaikų apavu, guminiais batais su pašiltinimu, dabar rūpinasi „Raudonasis Kryžius“, kad kuo daugiau bent vaikams jie būtų nupirkti“, – kalbėjo M. Navickienė.

Lankys socialiniai darbuotojai

Pasak ministrės, migrantus stovyklose lankys socialinių darbuotojų komandos, jos vertins migrantų gyvenimo sąlygas ir, kilus problemų, tarpininkaus jas sprendžiant. Be to, jie stengsis informuoti stovyklų gyventojus apie galimybę grįžti į savo kilmės šalį.

„Mes turime jau mobilias socialinių darbuotojų komandas, kurios važinės į stovyklavietes: Rūdninkuose ir Medininkuose kiekvieną dieną lankysis. Pagrindinė misija yra įvertinti, kaip atrodo sveikatos paslaugų teikimas, ar yra kokių nors krizinių situacijų, informavimas tų žmonių“, – sakė M. Navickienė.

Ministrės žiniomis, vaikams Rukloje ir Medininkuose bus pradėtos organizuoti pamokos, jie pirmiausia bus mokomi lietuvių kalbos. Rukloje pamokos vyks stovykloje esančiame pastate. Medininkuose suplanuotas ugdymas pamainomis, šiuo metu tam rengiamos patalpos, o pamokos turėtų prasidėti spalį.

Medininkuose apsilankiusi ministrė pasakojo, kad nameliuose gyvenantys migrantai turi lovas bei šildytuvus, įrengtos bendros dušų patalpos, kur yra skalbyklė.

„Labai didelė problema dar yra šlapi drabužiai, kurie per lietų džiovinami ant tvoros. Ieškoma galimybių kuo greičiau nupirkti ar džiovyklę, ar rasti sprendimą, kad nereikėtų dėvėti šlapių drabužių“, – pasakojo ji.

Šiuo metu taip pat trūksta higienos priemonių, sauskelnių vaikams. Taip pat labai reikalinga savanorių pagalba.

Lietuvą rugsėjį turėtų pasiekti 36 mln. eurų Europos Sąjungos lėšų, skirtų migrantų krizei spręsti. Šios lėšos bus skiriamos jų gyvenimo sąlygoms užtikrinti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių