- Vilmantas Venckūnas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo kitų metų rugsėjo visų mokytojų, dėstytojų ir kitų švietimo srities darbuotojų atlyginimai augs 8 procentais.
Tai patvirtinta atnaujintoje šakos kolektyvinėje sutartyje, kurią pirmadienį pasirašė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) su keturiomis švietimo sektoriaus darbuotojus vienijančiomis profesinėmis sąjungomis.
Joje numatytas atlyginimų didinimas ir tolesniais metais.
„Maloni akimirka po ilgo derybinio laiko. (...) Pokalbiai buvo ilgi, trukę visą vasarą, džiugu, kad jie buvo konstruktyvūs“, – po sutarties pasirašymo kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Įsipareigojimas mokytojų, dėstytojų ir kitų sektoriaus darbuotojų atlygį, nuo kitų metų rugsėjo 1-osios – 8 proc., ir vėliau, kad tas augimas būtų 5 proc. didesnis nei šalies vidurkis“, – sakė ministrė.
Atnaujintą dokumentą pasirašė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovai.
Derybų rezultatas – labai geras negalėčiau pasakyti, bet pažymiais – stiprus 8.
„Pabaigėme šiandien darbą, kurį pradėjome kovo mėnesį. Derybų rezultatas (...) labai geras negalėčiau pasakyti, bet pažymiais – stiprus 8“, – Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) vadovas Egidijus Milešinas.
Atnaujintoje sutartyje sutarta mokytojų, švietimo pagalbos specialistų pareiginių algų koeficientus nuo kitų metų rugsėjo 1-osios padidinti 8 procentais.
Joje taip pat numatyta, kad kasmet iki 2028-ųjų švietimo sektoriaus darbuotojams atlyginimai bus didinami 5 proc. daugiau nei prognozuojamas tų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio augimas.
„Vienas iš pagrindinių ir kertinių mūsų reikalavimų buvo, kad atsirastų ilgalaikė darbo užmokesčio didinimo programa. (...) Mūsų tikslas, kad atsirastų tęstinumas ir mes jį turime – programa iki 2028 metų darbo užmokesčiai didės toliau“, – kalbėjo E. Milešinas.
Susitarime siekiama, kad mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų vidutinis darbo užmokestis 2030 metais sudarytų ne mažiau kaip 4 850 eurų neatskaičius mokesčių.
Naujose derybose – mokslo metų trumpinimas
Kaip teigia ministerija, sutartyje ypatingas dėmesys skiriamas pradinio ugdymo mokytojų darbo sąlygoms – patikslinus finansavimo metodikos rodiklius, pradinio ugdymo mokytojo pareigybei teks mažiau kontaktinių valandų, daugės nekontaktinių valandų, skiriamų nepamokinei veiklai.
Be to, sutarta keisti ir švietimo pagalbos finansavimo tvarką, kad lėšos šiam tikslui būtų skiriamos tiesiogiai mokykloms, atsisakant jų perskirstymo pagal savivaldybių nustatytas tvarkas. Įsipareigota kitąmet spręsti ir kitų ugdymo reikmių finansavimo klausimus.
Sutartyje taip pat aptartos kitos pedagogų bei mokslo ir studijų institucijų darbuotojų darbo gerinimo sąlygos.
„Derybas užbaigėme, praktiškai šiandien pradedame naujas derybas“, – sakė E. Milešinas.
Vienas iš būsimų derybų objektų – mokslo metų trukmė.
Pasak E. Milešino, vienas iš variantų – trumpinti mokslo metus, kitas – skirti papildomą finansavimą per prailgintus mokslo metus dirbantiems pedagogams.
„Kai buvo prailginti mokslo metai, buvo pridėta viena savaitė, bet pinigų tam nebuvo skirta“, – kalbėjo profsąjungos pirmininkas.
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad ministerija nėra kategoriška dėl mokslo metų trumpinimo.
„Turime sutarti, kaip mes judėsime. Faktas, kad esamiems mokslo metams negalioja, bet į perspektyvą žiūrint idėja verta sprendimų“, – teigė ministras.
Pirminė sutartis pasirašyta vykstant streikui
Dokumentas praėjusių metų spalį pasirašytas vykstant mokytojų streikui.
Tuomet streiką paskelbusios ir sutarties nepasirašiusios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas susitarimą vadino netikru bei akcentavo, jog jis netenkina mokytojų lūkesčių.
Šiemet atlyginimai mokytojams didėjo du kartus. Nuo sausio darbo užmokestis jiems pakeltas 10 proc., o nuo rugsėjo – 15,5 procento.
Švietimo ministerija su pedagogais yra sutarusi, kad iki šių pabaigos mokytojų darbo užmokestis turi sudaryti 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio.
Praėjusią savaitę pristatytame 2025 metų biudžeto projekte švietimui kitąmet numatoma skirti 571 mln. eurų daugiau negu šiemet, asignavimai šiai sričiai pasieks daugiau nei 4,3 mlrd. eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas svarsto atnaujintą Lietuvos ir Latvijos susitarimą dėl greitosios pagalbos
Seimas po pateikimo pritarė atnaujintam susitarimui dėl greitosios medicinos pagalbos teikimo Lietuvos ir Latvijos pasienio teritorijose. ...
-
Lietuvai – rekomendacijos įkurti LGBT lygybės darbo grupę, skatinti romų įtrauktį5
Europos komisijos prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) spalį paskelbtoje ataskaitoje, Lietuvos valdžios institucijos raginamos įsteigti nuolatinę LGBT lygybės darbo grupę ir užtikrinti geresnes galimybes romų tautybės žmonėms gauti i&scaro...
-
Grįžta prie klausimo dėl nemokamų pietų visiems pradinukams: kodėl jo reiktų?
Naujos sudėties parlamentinis Švietimo ir mokslo komitetas svarstys buvusios kadencijos Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ iniciatyvą nemokamai maitinti visus pradinukus. ...
-
Lietuva Ukrainai perdavė generatorių, šarvuočių dalių, įvairių ginklų
Ukrainą pasiekė elektros generatorių, atsarginių dalių šarvuočiams M113 ir įvairių ginklų bei jų dalių siunta, sekmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Pradedama nauja paramos Ukrainai iniciatyva „ApaRatai“
Asociacija „Lygiai“ pradeda naują paramos Ukrainai iniciatyvą „ApaRatai“, kuria siekiama užtikrinti moterims reikalingą medicininę pagalbą. Organizatorių teigimu, už žmonių suaukotas lėšas tikimasi nupirkti ultra...
-
Vilniuje nelieka raitosios policijos: priežastys – dvi4
Dėl mažo efektyvumo ir finansinių priežasčių, Vilniuje planuojama atsisakyti raitosios policijos, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...