Medicinos studentai ir rezidentai mokosi, kaip stabdant kraujavimą taisyklingai panaudoti turniketą. Tai vienas iš svarbiausių įgūdžių, kurio prireiktų karo atveju.
„Tai yra labai paprasta, labai efektyvu ir, kaip sakant, garantuota sėkmė. Užspaudžiame, kraujavimas sustoja ir, kaip įmanoma greičiau, vykstame į sveikatos priežiūros įstaigą“, – kalbėjo pašnekovė.
Vis dėlto praktinių įgūdžių ištikus dienai X medikams greičiausiai trūktų.
„Šiandien nelabai vyksta mokymai, kuriuose galėtume įgyti įgūdžių ekstremalių situacijų metu“, – teigė kita pašnekovė.
Jaunųjų medikų asociacija, atlikusi apklausą šalies mastu, išsiaiškino – daugiau kaip pusė medikų jaučiasi visiškai nepasirengę veikti karo sąlygomis.
„Nors turėjome tris metus pasiruošti karo grėsmėms, tai dar nėra aiškaus plano, trūksta komunikacijos tarp medikų bendruomenės ir valdžios institucijų“, – šnekėjo Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narė Liucija Lekienė.
LNK stop kadras.
Neatsakyti pagrindiniai klausimai: kaip ir kur bus vykdomas medikų darbas? Ar numatyti resursai – vaistų, kuro atsargos?
„Aš kaip medikė nežinau, kur yra arčiausias mano sandėlis ar rezervas ir kaip konkrečiai turėsiu juo naudotis. Tikiuosi, kad valstybė turi tą planą“, – nurodė L. Lekienė.
Apie tai, kad karo grėsmėms ruošiamasi, kuriami planai ir konkrečios schemos, buvęs ministras Arūnas Dulkys kalbėjo ne kartą. Tik tiek, kad tų planų medikai, pasak jų pačių, dar neregėjo. Ne kartą šią problemą į viešumą kėlė „valstiečių“ buvęs sveikatos ministras Aurelijus Veryga.
Vyko pasirengimas popieriuose.
„Vyko pasirengimas popieriuose. Trys metai yra pragroti tuo smuikeliu, nes iš tikrųjų buvo galima daug padaryti“, – aiškino Europos Parlamento narys A. Veryga.
Anot jo, atsižvelgiant į tai, kad naujoji ministrė ir jos komanda beveik viską pradeda nuo pagrindų, anksčiau nebuvo padaryta beveik nieko. Tai pripažįsta ir naujoji vadovybė.
„Iš principo esminių veiksmų, kurie būtų apčiuopiami ir pasiektų medikų bendruomenę, nėra“, – pabrėžė sveikatos apsaugos ministro patarėjas Skirmantas Krunkaitis.
A. Veryga sako, kad bent jau medikų mokymus parengti per 3 metus – misija įmanoma. Jei reikėtų skubiai reaguoti artimiausiu metu, politikas neslepia – chaoso būtų daug.
„Dalis medikų pradėtų savo šeimas evakuoti, dalies jų neliktų – jie tiesiog neateitų į darbą“, – šnekėjo Europos Parlamento narys.
Dar didesnis klausimas – ar medikai aprūpinti ryšio priemonėmis?
„Jei dabar kas nors sugalvotų kur nors vežti, tai žinau, kad tik kauniečiai per pratybas bandė tokią programėlę, kur gali realiai matyti, kur nuvežta, kad nesuvežtų visų į vieną vietą“, – tvirtino A. Veryga.
D. Labučio / ELTOS nuotr.
Politikas primena, kad A. Dulkys grėsmių planus pristatė Sveikatos reikalų ir Nacionalinio saugumo komitetuose. Tik kodėl jų įgyvendinimas buvo atidėliojamas?
„Tikrai galiu pasakyti, kad šioje vietoje galėjome padaryti daugiau“, – šnekėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas.
Anot L. Kasčiūno, jau eidamas krašto apsaugos ministro pareigas dar bandė gelbėti situaciją.
„Pasirašėme porą kontraktų, kad iš krašto apsaugos sistemos pinigų būtų nupirkti generatorių ligoninėms, kad jos būtų pasirengusios. Kiek dar leido mano jėgos, spėjome padaryti“, – tikino L. Kasčiūnas.
Šalyje dirba apie 13 tūkst. įvairių sričių gydytojų. Sveikatos apsaugos ministerija iki kitų metų pabaigos planuoja apmokyti 6 tūkst. medikų.
„Pasakyti, iki kada bus apmokyti visi, yra neįmanoma. Tai darysime nuosekliai ir intensyviai“, – sakė S. Krunkaitis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tačiau kiek ir kuo gydymo įstaigos jau yra aprūpintos ir kaip medikams elgtis karo atveju, patarėjas neatskleidžia – tai slapta informacija.
„Nelabai korektiška būtų sakyti, ką tas medikas turėtų daryti, kai nėra fakto“, – pabrėžė S. Krunkaitis.
Galima suprasti, kad viską atskleis tik tada, kai prasidės karas. Kaip teigia pats patarėjas, „norėtų kamuolį numesti ir į medikų pusę“.
„Nereikėtų tikėtis, kad kažkas ateis, paims už rankutės ir pasakys. Čia toks nesveikas požiūris į valstybę. Mano klausimas toks – kodėl medikai nežino? Ar tai tik mūsų prievolė, ar kiekvieno individualaus mediko atsakomybė sužinoti savo vaidmenį sistemoje?“ – nurodė sveikatos apsaugos ministro patarėjas.
Buvęs ministras Arūnas Dulkys komentuoti atsisakė, tik pažymėjo.
„Konkretūs planai šia tema buvo pateikti tiek Sveikatos reikalų, tiek Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetų posėdžiuose. Juos turėtų komentuoti tie, kurie posėdžiuose dalyvavo“, – LNK Žinioms raštu atsakymą pateikė A. Dulkys.
„Įsivaizduokite, jei žūtų žmonės, jei kažkas tokio atsitiktų ir patiems medikams kiltų grėsmė. Tada jau kelčiau kitokį – net ir teisinės atsakomybės – klausimą“, – kalbėjo Europos Parlamento narys.
(be temos)
(be temos)