LVAT stabdo FNTT ir „Inter RAO Lietuvos“ ginčą, kreipiasi į ES Teisingumo Teismą Pereiti į pagrindinį turinį

LVAT stabdo FNTT ir „Inter RAO Lietuvos“ ginčą, kreipiasi į ES Teisingumo Teismą

2025-02-12 23:07
BNS inf.

Sankcijų apribotos Rusijos kapitalo buvusios elektros tiekėjos „Inter RAO Lietuva“ ir ją į sankcionuojamų įmonių sąrašą įtraukusios Finansinių nusikaltimų tyrumo tarnybos (FNTT) ginčą nagrinėjantis Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) stabdo bylą ir prašo Europos Sąjungos Teisingumo teismo (ESTT) išaiškinimo, kaip taikyti sankcijų taikymą reguliuojančius ES teisės aktus.

LVAT stabdo FNTT ir „Inter RAO Lietuvos“ ginčą, kreipiasi į ES Teisingumo Teismą
LVAT stabdo FNTT ir „Inter RAO Lietuvos“ ginčą, kreipiasi į ES Teisingumo Teismą / J. Kalinsko/BNS nuotr.

Teismas trečiadienį nusprendė kreiptis į ESTT, kad šis priimtų prejudicinį sprendimą dėl Europos Sąjungos (ES) teisės įgyvendinimo Lietuvos teisinėje sistemoje.

„Byloje kilo ES teisės aiškinimo klausimų, susijusių su ES teisės reikalavimais nacionalinei administracinei procedūrai, teisminės kontrolės intensyvumu nacionalinio saugumo kontekste bei įrodinėjimo standartu sankcijų bylose“, – pranešė LVAT.

Anot teismo, ESTT turėtų išaiškinti, kokios apimties kontrolę LVAT gali taikyti vertindama interesą užtikrinti nacionalinį saugumą. LVAT teigimu, sprendimus dėl nacionalinio saugumo užtikrinimo priima valdžios institucijos, o administracinis teismas negali keisti prevencinių grėsmės saugumui priemonių, nes tai nėra jo jurisdikcija.

„LVAT suabejojo, kokia apimtimi nacionalinis teismas turėtų vertinti šių sankcijų asmenims teisėtumą, siekdamas atlikti išsamią ir visapusišką sankcijų pagrįstumo ir teisėtumo teisminę kontrolę“, – nurodė teismas.

Taip pat LVAT prašo ESTT paaiškinti, kokį ryšių su sankcionuojamas asmenimis standartą turėtų taikyti nacionalinis teismas, nes FNTT „Inter RAO Lietuvą“ į sankcionuojamų įmonių sąrašą įtraukė dėl jos sąsajų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Anot jo, ES teisės aktai reikalauja sąsajas su sankcionuojamais asmenimis vertinti remiantis „objektyviais ir pakankamai svariais įrodymais“, tačiau LVAT kilo abejonių, ar gali būti tinkamai įvertinta, jog Rusijos valdžios subjektai turi realią „Inter RAO Lietuvos“ kontrolę.

„Byloje nėra tiesioginių įrodymų, kurie pagrįstų bendrovės konkrečią sąsają su pačiu (...) V. Putinu. Tačiau autokratinio ir oligarchinio pobūdžio valstybėje, kokia visuotinai pripažįstama esanti Rusijos Federacija, politinės valdžios (...) reali ir faktinė kontrolė gali būti įgyvendinama ne vien teisėtais būdais per akcininkus ar juridinio asmens kontrolės paketą (daugiau nei 50 proc.), bet taip pat ir tokiais metodais, kurie gali užtikrinti realią ir veiksmingą, tačiau neformalią atitinkamo juridinio asmens kontrolę bei politinei valdžiai palankią šio juridinio asmens veiklą“, – aiškino LVAT.

Pernai vasarį „Inter RAO Lietuvai“ nepavyko panaikinti FNTT sankcijų, nes LVAT bendrovės skundą galutinai atmetė. Įmonė teismui teigė, kad FNTT sprendimas jai daro materialinę įtaką, todėl teismui neleidžiant jo skųsti ribojamos teisės į jos teisminę gynybą.

„Inter RAO Lietuvos“ veikla dėl sąsajų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu apribota 2022 metų pradžioje, įšaldytos jos lėšos, akcijos ir nekilnojamasis turtas.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų