Tai reiškia, kad jau 2018 metais Lietuvoje bus pirmosios savivaldybės, kuriose veiks konsultaciniai punktai, į kuriuos dėl savo ar šeimos narių priklausomybės nuo alkoholio ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų bus galima kreiptis anonimiškai, be gydytojo siuntimo.
Kaimyninėje Lenkijoje jau du dešimtmečius veikia per 2 tūkst. tokių punktų, prižiūrimų vietos seniūnijų (gminų) ir Lenkijos valstybinės Alkoholio problemų sprendimo agentūros (PARPA). Visuomeniniais konsultantais juose dirba specialius sertifikuotus apmokymus baigę įvairių sričių gydytojai, psichologai, sociologai, socialiniai darbuotojai, pedagogai.
Kauno miesto savivaldybėje pirmasis visuomeninės organizacijos įkurtas Priklausomybių ligų konsultavimo punktas Gričiupio seniūnijoje buvo įkurtas beveik prieš du metus.
Dabar jau pusantrų metų šis Priklausomybės ligų specialistų asociacijos projektas sėkmingai veikia Kauno mieste, remiamas iš savivaldybės programos „Iniciatyvos Kaunui“ lėšų.
Konferencijoje dalyvavęs Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovas gydytojas psichiatras Emilis Subata priminė, kad prieš 25 metus ir su Lenkijos specialistų pagalba buvo pradėtas naudoti „Minesotos“ gydymo programos modelis, iki šiol padėjęs 6 tūkst. priklausomų žmonių.
Forume vienas iš žinomiausių Lenkijos priklausomybių ligų specialistų, daktaras psichiatras Bogdanas Voronovičius (dr. Bohdanas Woronowiczas) pasidalino daugiau kaip 30 metų priklausomybių terapeutų ir konsultantų rengimo patirtimi kaimyninėje šalyje.
Konferencijoje kalbėjusi Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos (NTAKK) prezidentė Nijolė Goštautaitė-Midturn pabrėžė, kad pagalba priklausomiems asmenims bus efektyvi tik tada, kai pirmiausia bus naudojami mokslu pagrįsti, ir tik vėliau – empiriniai eksperimentiniai ar šiuo metu Lietuvoje prigiję bei taikomi metodai, kurių laikysis ir Konsultaciniai punktai.
Projektą „Priklausomybių konsultantai Lietuvoje: iššūkiai, poreikis, galimybės“ remia Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, administruojamas LR Sveikatos apsaugos ministerijos.
Daugiau informacijos – Priklausomybės ligų specialistų asociacijos interneto svetainėje prik.lt.
Naujausi komentarai