Mokesčių inspektoriai fiksuoja vis daugiau atvejų, kai gyventojai bando nuslėpti mokesčius ar netgi apiplėšti valstybę. Sukčiavimo būdai darosi vis išradingesni.
Keturi sukčiavimo būdai
"Dėl dabartinės ekonominės padėties atsiranda naujų mokesčių slėpimo būdų. Žmonės be galo išradingi", – dienraščiui teigė Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininko pavaduotoja Raimonda Savickienė. Esą ekonominiu sunkmečiu itin padaugėjo atvejų, kai gyventojai tyčia ar netyčia neteisingai apskaičiuoja mokesčius.
Viena sostinės bendrovė galėtų būti įtraukta į neoficialią Mokesčių inspekcijos rekordų knygą. Mat pažeidimų joje – nors vežimu vežk.
Pirmiausia inspektoriai verslininkus pričiupo dėl fiktyvių sąskaitų išrašymo. Nustatyta, kad 2006 m. ši įmonė keturiems asmenims teigė pardavusi po asmeninį kompiuterį su programine įranga (visa tariamų sandorių vertė – 16 tūkst. litų). Deklaruodami tokį pirkinį, jie atsiėmė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką – iš viso 4170 litų. Tačiau kai inspektoriai patikrino įmonę, paaiškėjo, kad ji neturi kompiuterių įsigijimo dokumentų, tad pardavimo sąskaitos veikiausiai išrašytos fiktyviai, kad minėtieji keturi asmenys iš valstybės dėl taikomos GPM lengvatos kompiuteriui įsigyti galėtų nugvelbti po daugiau kaip tūkstantį litų.
Tačiau tai ne vienintelis pažeidimas. Ta pati įmonė, kaip paaiškėjo, vykdė abejotinus sandorius kitu turtu ir valstybę apgauti padėjo... nėščiosioms. Štai viena moteris įdarbinta prieš pat gimdymą, jai mokėta didelė alga – per tris mėnesius ji uždirbo 10,5 tūkst. litų. Įmonė mokesčius sumokėjo, tačiau toks atlyginimas jaunai mamai užtikrino solidžią motinystės pašalpą. Negana to, nėščioji neva įdarbinta balandį, tačiau "Sodrai" apie tai pranešta tik spalį.
Galiausiai šioje bendrovėje dirbo netgi fiktyvūs darbuotojai. "Šioje įmonėje, kaip ji pati nurodo, buvo 21 darbuotojas, paskui 19 atleista. Mes suradome tuos neva atleistus žmones – jie sakė, kad apie tokią įmonę nieko nežino", – įspūdžiais dalijosi R.Savickienė.
Apsukruolių byla perduota Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.
Pasitelkė savo sūnų
Mitą, kad lietuviai – gana šykštūs, paneigia Mokesčių inspekcijos duomenys. Tautiečiai vis dažniau dovanoja didelės vertės turtą ir taip mėgina išvengti mokesčių.
Štai sutuoktinių pora, vengdama mokėti PVM, sudarė nekilnojamojo turto dovanojimo sandorį. Turtas dovanotas sutuoktinių sūnui, šis turtą perpardavė įmonei, kurios akcininkai – jo tėvai. Kadangi atsiskaitymas buvo atidėtas, GPM nebuvo skaičiuojamas. Taip pat neskaičiuotas ir PVM, mat sūnus individualia veikla nesivertė ir įvykdė tik vieną sandorį.
Vis dėlto sutuoktiniai, besiverčiantys individualia veikla, privalėjo apskaičiuoti PVM. Mokesčių inspektoriai nustatė, kad faktinis turto pardavėjas buvo ne sūnus, o jo tėvai. Valstybei padaryta žala įvertinta net 594 630 litų nesumokėto PVM.
Dar viena sutuoktinių pora mėgino sukčiauti ir be vaiko pagalbos. Kadangi parduodant anksčiau nei prieš trejus metus įsigytus statinius mokesčių mokėti nereikia, o kur kas vėliau įsigytos žemės pardavimas apmokestinamas, šeima sumanė dirbtinai išpūsti pastatų kainą, o žemės kainą – sumažinti.
Statiniai neva parduoti už milžinišką 4,8 mln. litų sumą, žemė – už 600 tūkst. litų. Mokesčių inspektoriai viską sustatė į vietas: statiniai įvertinti tik apie 195,68 tūkst. litų, o sutuoktiniai privalės sumokėti mokesčius už 5,18 mln. litų, gautų iš žemės pardavimo.
Vienas lauke – karys
Dar vieną apsukruolį Vilniaus AVMI pričiupo kone atsitiktinai. "Peržvelgėme skelbimus ir pamatėme fizinį asmenį, kuris skelbėsi tarpininkaujantis perkant ir parduodant nekilnojamąjį turtą. Mūsų darbuotojai jį rado ir apsimetė klientais. Kai pradėjome analizuoti duomenis, paaiškėjo, kad jis net ketverius metus vykdė tokią individualią veiklą", – pasakojo R.Savickienė.
Atlikus tyrimą nustatyta, kad tarpininkaudamas sudarant nekilnojamojo turto sandorius vyriškis gavo per 250 tūkst. litų pajamų, iš kurių nė cento nenubyrėjo į valstybės kišenę.
Skaičiai ir faktai
Vienas populiariausių būdų vengti mokesčių – turto dovanojimo sandoriai. Maždaug kas penktas Vilniaus AVMI pričiuptas mokesčių vengęs fizinis asmuo sukčiavo būtent tokiu būdu.
Vien Vilniaus AVMI per pirmus devynis šių metų mėnesius nustatė, kad privatūs asmenys valstybei nesumokėjo apie 17,3 mln. litų mokesčių, baudų ir delspinigių – palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, ši suma išaugo daugiau nei dvigubai. Tai beveik pusė visoje šalyje Mokesčių inspekcijos nustatytos fizinių asmenų nesumokėtos mokesčių, baudų ir delspinigių sumos, siekiančios apie 40 mln. litų.
Per mokesčių tyrimus Vilniaus apskrityje gyventojai šiais metais patikslino deklaracijas ir sumokėjo apie milijoną litų – per 43 proc. daugiau nei pernai. Vidutiniškai per vieną patikrinimą aptinkama daugiau kaip 124 tūkst. litų nesumokėtų mokesčių, per du kartus daugiau nei pernai tuo pačiu metu.
Šykštus moka dvigubai. Ši taisyklė pasitvirtina patikrinus nesąžiningą mokesčių mokėtoją. Mat reikia sumokėti ne tik nuslėptus mokesčius, bet ir baudą, kurios dydis gali siekti nuo 10 iki 50 proc. nesumokėtos sumos. Negana to, skaičiuojami ir delspinigiai nuo datos, kai mokestis turėjo būti sumokėtas, taigi mokesčių inspektorių pričiupti gudreivos kartais priversti kišenes patuštinti dusyk didesne suma nei ta, kurią mėgino nusukti nuo valstybės.
Naujausi komentarai