Lietuva neteko vieno svarbiausių išeivijos verslininkų – J. Kazicko (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuva neteko vieno svarbiausių išeivijos verslininkų – J. Kazicko (papildyta)

2014-07-10 07:11
BNS inf.

Mirė išeivijos verslininkas, visuomenės veikėjas Juozas Kazickas. Tai BNS patvirtino kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus referentė. J.Kazickui buvo 96 metai.

Lietuva neteko vieno svarbiausių išeivijos verslininkų – J. Kazicko (papildyta)
Lietuva neteko vieno svarbiausių išeivijos verslininkų – J. Kazicko (papildyta) / A. Ufarto /BFL nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius ketvirtadienį pareiškė užuojautą dėl išeivijos verslininko, kultūros, mokslo ir sporto mecenato Juozo Kazicko mirties, pabrėždami jo nuopelnus lietuvybei ir Lietuvos nepriklausomybei.

„Tai buvo kūrybingas ir sąžiningas verslininkas, kėlęs sau vis naujus iššūkius, suvokęs, kad turtas - ne tikslas, o galimybė pagerinti gyvenimą visiems, padėjęs į Lietuvą pritraukti ne vieną žymų investuotoją", - sakoma valstybės vadovės užuojautoje.

Prezidentės teigimu, J.Kazicką prisiminsime kaip aktyvų lietuvybės puoselėtoją, visą gyvenimą rėmusį prasmingas mokslo ir meno idėjas, nepraradusį tikėjimo, kad išsilavinęs ir kuriantis žmogus - kiekvienos tautos ašis.

„Lietuva neteko nenuilstančio kovotojo už jos nepriklausomybę ir šalies klestėjimą (...). Versle sutikęs iškilių asmenybių, Jis naudojosi proga paveikti Amerikos politikus, kad šie remtų laisvės kovą Lietuvoje“, – sakome premjero užuojautoje.

A.Butkevičius pažymėjo, kad jau į nepriklausomą Lietuvą J.Kazickas atvedė pirmuosius didelius investuotojus, pats skatino verslą ir technologinę pažangą krašte. Didelę naudą, anot Vyriausybės vadovo, lietuvių kultūrai davė ir J.Kazicko filantropinė bei jo vardo fondas.

J.Kazickui buvo 96 metai. J.Kazickas 1918 metais gimė Saratovo gubernijoje, po ketverių metų su tėvais grįžo į Lietuvą. Karo metais jis pasitraukė į Vokietiją, o 1947 metais apsigyveno Jungtinėse Valstijose, čia užsiėmė verslu. Gyvendamas išeivijoje J.Kazickas kėlė Lietuvos nepriklausomybės klausimą, rėmė lietuvių išeivijos organizacijas.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę J.Kazickas organizavo JAV finansinių fondų vadovų vizitus į Baltijos šalis, Lietuvos vadovų ir politikų susitikimus su Vakarų lyderiais, konsultavo Lietuvos vadovus.

J.Kazickas 1991 metais įkūrė pirmąją Baltijos šalyse privataus kapitalo telekomunikacijų bendrovę „Litcom“, kuri vėliau pervadinta „Omnitel“. 1999 metais jis įsteigė labdaros ir paramos fondą, buvo vienas iš Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų.

Apžvalgininkas Valdas Bartasevičius sako, kad J.Kazickas svariai prisidėjo, kad pirmoji po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos premjerė Kazimira Prunskienė būtų priimta tuometinio JAV prezidento George'o W.Bush'o (Džordžo Bušo), Didžiosios Britanijos premjerės Margaret Thatcher (Margaretos Tečer), Vokietijos kanclerio Helmuto Kohlio (Helmuto Kolio), Prancūzijos prezidento Francois Mitterando (Fransua Miterano).

„Tai, kad su ką tik Atkuriamojo Seimo paskirta ministre pirmininke susitiko įtakingiausių pasaulio valstybių vadovai, turėjo labai didelę įtaką Sovietų Sąjungai - stabdė galimą agresiją. J.Kazickas visur ją lydėjo ir tai buvo didele dalimi jo asmeniniai nuopelnai, jo ryšiai padėjo“, - BNS sakė V.Bartasevičius.

„Jisai pats asmeniškai nepaprastai džiaugėsi tuo, kad jis galėjo padėti Lietuvai devyniasdešimtaisiais, pramušti tą langą į Vakarus“, - apie J.Kazicką kalbėjo apžvalgininkas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų