Konstitucinis Teismas aiškins galimybes mažinti teisėjų pensijas

  • Teksto dydis:

Konstitucinis Teismas (KT) aiškins galimybes mažinti teisėtų valstybines pensijas.

Į KT dėl to kreipėsi Teisėjų tarybos pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius. Jis prašo papildomai išaiškinti 2010 metų birželio 29 dienos KT nutarimą, susijusį su teisėjų valstybinėmis pensijomis.

G.Kryževičius klausia, ar Konstituciniam Teismui pripažinus Teisėjų valstybinių pensijų įstatymo nuostatas prieštaraujančiomis Konstitucijai, o įstatymų leidėjui jo nepakeitus, asmenims, kuriems teisėjų valstybinės pensijos buvo paskirtos ir mokamos remiantis Konstitucinio Teismo nutarime suformuota oficialiąja konstitucine doktrina, ir toliau turi būti mokamos tokio dydžio teisėjų valstybinės pensijos, kokios buvo paskirtos.

Kaip penktadienį informavo KT, prašoma išaiškinti, ar teisėjų valstybinės pensijos negali būti sumažintos, taip pat ar teisėjų valstybinės pensijos dydis turi būti visada siejamas su teisėjo gautu atlyginimu, ar jis gali būti siejamas ir su kitais tos pensijos nustatymo kriterijais, ar pagal Konstituciją galimas toks teisinis reguliavimas, kad didėjant teisėjo atlyginimui teisėjo valstybinės pensijos dydis liktų nepakitęs.

G.Kryževičius sausį sulaukė kolegų raginimo kreiptis į KT, kad šis pasisakytų dėl teisėjų valstybinių pensijų mažinimo. Teisėjų valstybinių pensijų įstatymo pataisas, kurios lemtų šių pensijų mažėjimą, yra parengusi Teisingumo ministerija.

"Mes įžvelgiame šio projekto nuostatų prieštaravimus jau suformuotai Konstitucinei doktrinai, o tai reiškia Konstitucijai. Kalbu apie numatytą jau paskirtų ir gaunamų pensijų mažinimą, numatytą pereinamąjį laikotarpį ir ženklų mažinimą. Mes tikrai nematome tokios galimybės pagal konstitucinę doktriną", - sausį žurnalistams sakė G.Kryževičius.

Į pensiją išėjusiems teisėjams šiuo metu mokama ne tik senatvės pensija, bet ir teisėjų valstybinė pensija. Jos dydis apskaičiuojamas pagal teisėjų paskutinių penkerių metų darbo užmokesčio vidurkį ir priklauso nuo to, kiek metų asmenys dirbo teisėjais. Maksimalus šios pensijos dydis - 45 proc. algos vidurkio. Tokio dydžio pensija mokama asmenims, įgijusiems ne mažesnį kaip 20 metų teisėjo darbo stažą.

Pataisomis siūloma atsisakyti paskutinių penkerių metų darbo užmokesčio vidurkio, kaip teisėjų valstybinės pensijos skaičiavimo bazės, ir pakeisti jį Valstybinių pensijų įstatyme numatyta valstybinių pensijų baze. Šiuo meru Vyriausybės nustatytas bazės dydis yra 200 litų. Pensija būtų apskaičiuojama šį dydį dauginant iš įvairiuose teismuose dirbtų metų skaičiaus ir atitinkamų koeficientų sumos.

Pataisų rengėjai teigia, kad pagal jų teikiamą formulę teisėjams mokamos valstybinės pensijos vidutinis dydis neviršys vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, kuris praėjusių metų trečiąjį ketvirtį siekė 2305 litus.

Nacionalinės teismų administracijos (NTA) svetainėje skelbiama, kad 2013 trečiąjį ketvirtį teisėjų valstybines pensija gavo 113 asmenų, vidutinis mėnesinis išmokėtos teisėjų valstybinės pensijos dydis buvo 2231,71 lito (paskirtos - 2780,02 lito).



NAUJAUSI KOMENTARAI

A lgirdas

A lgirdas portretas
Kol d a b a r t i n i a i niekseliai neisstips - lygybes nesitikekit!

TAIGI

TAIGI portretas
Nedavus didesnių - nereikėtų aiškintis kaip jas sumažinti. Stumtraukio politika ir tiek.

PILIETE

PILIETE portretas
matau pacia didziausia neteisybe ,kodel jie kitokie,gal yra daug vertesniu zmoniu uz juos ir kodel jiems tokias dideles pensijas moketi,uz neteisingus sprendimus ar uz nusikalteliu islaisvinimus,skaudu be galo ir kam yra konstitucija jei ja pamina PATYS KONSTITUCINIO TEISMO TEISEJAI-CIA NEDEMOKRATIJA.VISKAS
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių