Kryžiai mokyklose: reiškiama atskiroji nuomonė dėl Nukryžiuotojo atvaizdų

Penki Seimo nariai penktadienį paskelbė atskirąją nuomonę dėl Užsienio reikalų komiteto (URK) sprendimo paremti Italiją, besirengiančią ginčyti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą uždrausti Nukryžiuotojo atvaizdus Italijos mokyklose.

Atskirąją nuomonę paskelbė penki iš 12 komiteto narių - Seimo opozicijoje esantys socialdemokratai Vytenis Andriukaitis, Justinas Karosas ir Andrius Šedžius, valdančiųjų atstovas Tautos prisikėlimo partijos frakcijos narys Arūnas Valinskas ir frakcijai "Viena Lietuva" atstovaujantis Rokas Žilinskas.

Šie Seimo nariai teigia, kad paramą Italijai pareiškęs URK nenagrinėjo, koks yra panašių klausimų konstitucinis reguliavimas.

"Akiaizdu, kad Lietuvos Respublikos konstitucinis valstybės ir bažnyčios reguliavimas atitinka EŽTT sprendimo dvasią", - teigiama atskirojoje nuomonėje.

Penki parlamentarai teigia, kad dėl to Lietuva negali tapti trečiąja šalimi minėtoje byloje, o Italijos pastangas rasti sąjungininkų kitose ES šalyse narėse pavadino spaudimu Strasbūro teismui.

Trečiadienį URK posėdyje buvo nuspręsta išreikšti politinę paramą Italijai, besirengiančiai ginčyti EŽTT sprendimą uždrausti Nukryžiuotojo atvaizdus Italijos mokyklose.

Po ilgų diskusijų už pareiškimą, remiantį Italiją, trečiadienį balsavo 6, o tam nepritarė 4 komiteto nariai.

Pasak priimto pareiškimo, URK laikosi nuomonės, kad EŽTT sprendimas suteikia privilegiją nenorintiems religinės kultūros simbolių viešose institucijose, nepagrįstai iškeldamas jų teises ir varžydamas kiekvienos valstybės nuožiūros laisvę reglamentuoti sąžinės ir religijos klausimus atsižvelgiant į jos individualų kultūrinį, istorinį ir religinį kontekstą.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius pareiškė siūlysiantis Vyriausybei savo poziciją išreikšti įstojant į šią bylą trečiosios šalies teisėmis.

R.Šimašiaus nuomone, Lietuva turėtų nepritarti EŽTT sprendimui. Pasak jo, nors kiekvienoje Lietuvos mokykloje nėra tradicijos kabinti Nukryžiuotojo atvaizdą, tačiau sprendimas Lietuvą gali paveikti neigiamai - jis gali būti plėtojamas kitose bylose dėl Nukryžiuotojo buvimo kitose viešose vietose.

Dėl 2009 metų pabaigoje priimto EŽTT sprendimo, kad iš Italijos mokyklų klasių turėtų būti pašalinti visi Nukryžiuotojo atvaizdai, pasipiktino Vatikanas, nepasitenkinimas kilo visoje Italijoje. Vėliau Lenkija ir Slovakija pareiškė nepritariančios tokiam sprendimui.

Strasbūre įsikūrusio EŽTT sprendime, kurį Italija žada apskųsti šio teismo Didžiajai kolegijai, sakoma, kad Nukryžiuotojo atvaizdai ant mokyklų sienų, kurie Italijoje yra įprastas vaizdas, o krikščionybė yra dominuojanti religija, gali trikdyti tuos vaikus, kurie nėra krikščionys.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių