Kontrolierė: buvęs Transplantacijos biuro vadovas priekabiavo prie darbuotojos

  • Teksto dydis:

Buvęs Nacionalinio transplantacijos biuro vadovas Artūras Bagotyrius eidamas pareigas seksualiai priekabiavo prie jam pavaldžios darbuotojos, konstatavo lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

Kaip penktadienį informavo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, pareiškėja teigė, jog vadovas glostė jos rankas, lietė pečius, žandu prisiglaudė prie veido.

Atliekant tyrimą sveikatos apsaugos ministras patenkino įstaigos vadovo prašymą išeiti iš darbo. Taip, pasak tarnybos pranešimo, buvo nutraukti lygias galimybes pažeidžiantys veiksmai, todėl tyrimas nutrauktas.

Nepaisant to, lygių galimybių kontrolierė kreipėsi į Nacionalinio transplantacijos biuro administraciją rekomenduodama suteikti pagalbą nuo seksualinio priekabiavimo ir priekabiavimo nukentėjusioms darbuotojoms.

Glostė rankas, liesdavo

Skundą Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateikusi biuro darbuotoja taip pat pasakojo sulaukdavusi klausimų ir pastabų apie savo sutuoktinį, kitas privataus gyvenimo detales. Nesitaikstydama su tokiu elgesiu, moteris išėjo iš darbo. SAM jos skundą persiuntė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, kuri ir pripažino šį pažeidimą.

„Kovo mėnesį pareiškėja įsidarbino Nacionaliniame transplantacijos biure prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Nuo pat pirmos darbo savaitės pareiškėją nustebino biuro vadovo elgesys su ja ir kitais darbuotojais (-omis)“, – rašoma tarnybos tyrimo medžiagoje.

Jame skelbiama, jog trečią darbuotojos darbo biure dieną vadovas atėjo į jos kabinetą, „pradėjo glostyti jai rankas, prisiglaudė žandu prie jos veido, apkabino per pečius ir paklausė, ar patinka dirbti biure“.

Tokie Vadovo veiksmai kartojosi ne vieną kartą. Pareiškėjos žiniomis, taip jis elgėsi su daugeliu biure dirbančių moterų, rašoma tyrimo medžiagoje.

Jautėsi tardoma

Pareiškėja skunde rašė, kad užėjusi į vadovo kabinetą, kad pasidalytų idėjomis dėl veiklos, tačiau pasijusdavusi lyg „tardyme apie asmeninį gyvenimą“.

Pasak jos, vadovas klausinėjo, kur dirba jos vyras, kiek jis uždirba, kuo užsiima jos tėvai, ar gyvena nuosavame, ar nuomojamame bute. Ji teigė, kad kalbėtis tokiomis asmeniškomis temomis buvę nemalonu, o į pasiūlymus apie veiklą buvo atsakoma, kad nėra pinigų.

Moteris Lygių galimybių tarnybai sakė, kad kita darbuotoja jai pasakojusi, jog dėl priekabiavimo iš jos skyriaus išėjusi ne viena mergina.

„Man pasidarė tik dar baisiau. Viską pasakodavau mamai, nes esant nuotoliui nelabai buvo kam pasiguosti. Vėliau atsirado kita kolegė, kuri irgi patyrė tą patį, užsidariusios su ja WC pasiguosdavom, pakalbėdavome, kad taip neturėtų būti. Jokių įrašų šia tema neturiu, nes direktorius užklupdavo netikėtai, nesitikint tokių veiksmų“, – informavo tarnyba.

A. Bagotyrius kaltinimus neigė. Pasak jo ir jį palaikiusių darbuotojų, įvykiai ir frazės buvo išgalvoti, ištraukti iš darbinio konteksto. Skunde pateiktus faktus ir citatas jis teigė esant melagingais, netinkamai interpretuotais.

Buvusio vadovo teigimu, vienas iš aprašytų prisilietimų buvo darbinis, o ne sąmoningas siekis suartėti – jis norėjęs darbuotojai padėti dirbti kompiuteriu, rašoma pranešime.

Nukentėjo ir kiti darbuotojai

Kontrolierės tyrime apklausti liudytojai ir liudytojos patvirtino matę ar girdėję apie pareiškėjos patirtą priekabiavimą. Dalis jų pasakojo, kad ir pačios patyrė panašų seksualinį priekabiavimą. Toks elgesys kartojosi ne vieną kartą, liudytojai ir liudytojos savo patirtimi dalijosi ir su SAM suburta darbo grupe, ir su Valstybinės darbo inspekcijos tyrėjais.

Birželį Valstyinė darbo inspekcija (VDI) konstatavo, kad savo elgesiu vadovas pažeidė Darbo kodeksą – darbuotojams nesukūrė saugios darbo aplinkos. VDI atliko anoniminę darbuotojų apklausą. Joje dalyvavo 67 proc. Nacionalinio transplantacijos biuro administracijos darbuotojų.

8 iš 10 apklaustųjų nurodė girdėję arba žinantys apie psichologinio smurto darbe apraiškas, 6 iš 10, paklausti, ar kolektyve pasitaiko seksualinio priekabiavimo atvejų, atsakė teigiamai.

Kontrolieriaus tarnyba primena, jog seksualiniu priekabiavimu laikomas nepageidaujamas ir užgaulus seksualinio pobūdžio elgesys, kuriuo sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka. Tai yra viena iš diskriminacijos formų. Seksualinis priekabiavimas gali būti išreiškiamas žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu.

Priekabiavimas – skaudi problema

Lygių galimybių kontrolierė B. Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad seksualinis priekabiavimas ir diskriminacija dėl lyties vis dar yra skaudi darbo santykių problema.

„Pranešti apie seksualinį priekabiavimą ar kitokią diskriminaciją darbo vietoje vis dar yra itin sudėtinga. Žmonės būna įbauginti, bijo prarasti darbo vietą, galbūt net ne visada gali atpažinti, kad jų teisėmis yra piktnaudžiaujama, – pranešime sakė kontrolierė. – Organizacijose turėtų vyrauti nulinė tolerancija priekabiavimui ir diskriminacijai. Akivaizdu, kad SAM būtina imtis labai rimtų strateginių priemonių, kad ministerijai pavaldžiose įstaigose būtų užtikrinta saugi darbo aplinka“.

B. Sabatauskaitė kreipėsi į SAM siūlydama nusimatyti strategines prevencijos priemones – įvertinti priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo ar psichologinio smurto paplitimą ministerijai pavaldžiose įstaigose – pavyzdžiui, atliekant anonimines darbuotojų apklausas.

Ji taip pat siūlė užtikrinti, kad įstaigose būtų rengiami seksualinio priekabiavimo ir kito įstatymus pažeidžiančio elgesio atpažinimo mokymai, taip pat, jog ministerijai pavaldžiose įstaigose būtų patvirtinti seksualinio priekabiavimo, priekabiavimo bei psichologinio smurto prevencijos ir reagavimo mechanizmai.

Pasitraukė pats

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Nacionalinio transplantacijos biuro vadovą rugpjūčio 10-ąją atleido šalių susitarimu, neskiriant išeitinės išmokos ar kompensacijos.

Sprendimas buvo priimtas po to, kai ministro sudaryta komisija pateikė išvadas dėl biuro direktoriaus A. Bagotyriaus galimai padaryto tarnybinio nusižengimo. Tyrimas pradėtas dėl gautų buvusių ir esamų biuro darbuotojų skundų.

Susipažinęs su komisijos pateiktomis išvadomis, A. Dulkys pačiam trauktis nusprendusiam pavaldžios institucijos vadovui skyrė komisijos už nustatytus pažeidimu siūlytą tarnybinę nuobaudą – griežtą papeikimą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

iš veido panašu

iš veido panašu portretas
kad jis priekabiavo prie vyrų

Chi

Chi portretas
Taip ir prarandame darbuotojų kolegų vyrukų dėmesį, visi bijo būti apkaltinti..

nespjauk, bo bus kaip Petriukui

nespjauk, bo bus kaip Petriukui portretas
Marytė - prie manęs Petriukas priekabiavo. - Kaip? - Arkliašūdžiais apmėtė.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių