Kodėl vaikai bėga iš namų?

Šiemet beveik kiekvieną savaitę atsiranda bent vienas pranešimas apie iš namų išėjusį ir dingusį vaiką. Atvejų būna visokių – vieni sugrįžta sveiki ir gyvi, kiti apskritai negrįžta. Kaip užbėgti už akių ir užkirsti kelią būsimai nelaimei?

Dingo ir negrįžo

Specialistai pastebi, kad atvejai, kai vaikai pabėga iš namų, iš tikrųjų nėra tokie jau labai dažni, bet jų vis dėlto yra ne vienas ir ne du. Pabėgusių jaunuolių amžius įprastai svyruoja nuo 12 iki 16 metų, o kartais pabėga ir jaunesni – 8–10 metų vaikai.

Jau beveik mėnesį ieškoma sostinėje dingusio 15-mečio. Tėvų viltis surasti jį gyvą vis labiau mažėja.

Savaitgalį Mažeikiuose iš namų išėjo ir dingo paauglys, tačiau po kelių parų sugrįžo namo sveikas ir gyvas.

Kovo 4 d. Šiauliuose dingo 13 m. mergaitė. Ji išėjo iš namų 9 val. ir iki šiol negrįžo.

Tokie atvejai jaunuolių artimiesiems – tikro siaubo, kančios, nežinomybės laikotarpis, tad specialistai ragina susidariusias problemas spręsti, o ne laukti nelaimės.

Dažnai vaiko bėgimo iš namų ar nenoro grįžti į juos priežasties nėra vienos, o pagalba reikalinga visai šeimai.

Pasielgia spontaniškai

Anot vaiko teisių apsaugos specialistės Andželikos Vežbavičiūtės, kiekviena situacija – labai individuali.

„Trumpalaikis vaiko dingimas gali būti tiesiog neapgalvotas elgesys, bet gali rodyti rimtas problemas – vaikas šeimoje patiria netinkamą elgesį ar stokoja meilės, bijo pasekmių dėl savo poelgio ir vengia grįžti namo ir pan. Jaunesnio amžiaus vaikai kartais tiesiog pasiklysta arba jų slėpynės nuo tėvų labiau panašios į žaidimą, kai norima, kad jų ieškotų. Taip vaikas gali siekti dėmesio“, – pažymėjo specialistė.

O jau paauglystėje, pasak A. Vežbavičiūtės, vyksta daug spontaniškų ir neapgalvotų poelgių, pasiduodama draugų įtakai, paaugliai užsibūna su draugais, nenori būti tėvų pasiekiami.

„Bet gali būti ir emocinių priežasčių, kodėl jaunuolis nenori eiti į namus: nesijaučia svarbus, reikalingas, tėvai juo nesidomi, todėl jis jaučia dėmesio ir šilumos stygių. Sudėtingiausi atvejai, kai paauglys dingo nakčiai ar net kelias paras, tuomet iškyla grėsmė, kad jis gali būti įtrauktas į nusikalstamą veiką arba tapo nusikaltimo auka“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.

Priežasties nėra vienos

Vaiko teisių gynėjai kviečia kuo daugiau kalbėtis su vaikais, nes labai svarbu, kad tėvai, augančiam žmogui suteikdami kuo daugiau erdvės, išliktų dėmesingi, empatiški, augtų kartu su savo vaiku.

„Mes visada stengiamės labai akylai, profesionaliai išsiaiškinti vaiko pasišalinimo ilgesniam laikui iš namų situacijas ir, tik tiksliai identifikavus priežastį, inicijuoti pagalbą. Dažnai vaiko bėgimo iš namų ar nenoro grįžti į juos priežasties nėra vienos, o pagalba reikalinga visai šeimai. Sudėtingoms vaiko elgesio problemoms spręsti vaiko teisių gynėjai siūlo savo vykdomą bandomąją multidimensinę šeimos terapijos programą. Ši programa nukreipta į visą šeimą, o ne tik į vaiką, o vaiko elgesys paprastai keičiasi keičiantis situacijai visoje šeimoje. Pagalba prieinama Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos regionuose“, – pasakojo A. Vežbavičiūtė.

Vaiko teisių gynėjai primena, kad visuomenei yra pasiekiama nemokama informatyvi medžiaga apie vaiko poreikius, smurto atpažinimą ir reagavimo būdus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Neapgausit

Neapgausit portretas
Vaikai nebega, juos pagrobia ir poto pedopartija ant organu juos pjausto. Tai paaiskina kam toki straipsni parase.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių