K.Glavecką skandina liežuvis

Neatsargiai pasvarsčiusiam apie galimybę devalvuoti litą Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkui Kęstučiui Glaveckui gali tekti atsisveikinti su solidžiomis pareigomis.

Žada diskutuoti koalicijoje

Klausimą dėl K.Glavecko išlikimo poste žada kelti ne tik opozicijos, bet ir kai kurie valdančiosios koalicijos atstovai.

"Žinoma, reikia komitete ir koalicijoje pasikalbėti apie tokį neatsakingą elgesį. Šiandien kol kas sunku pasakyti, kokie sprendimai bus priimti (dėl komiteto pirmininko – red. past.). Bet viena aišku – esant dabartinei situacijai labai pavojinga kelti tokius jautrius klausimus. Tuo labiau kad litui devalvuoti nėra jokio pagrindo", – sakė valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos atstovas, BFK narys Žilvinas Šilgalis.

"Pirmininkas visuomet turi labai gerai pagalvoti, ką ir kaip sakyti, ypač dabartiniu sunkmečiu, kai į kiekvieną žodį labai jautriai reaguojama, todėl jie turi būti pasverti", – pridūrė jis.

BFK pirmininko pavaduotojas, valdančiosios Tėvynės sąjungos atstovas Vitas Matuzas irgi nepaneigė, kad koalicija gali svarstyti, ar nederėtų K.Glavecko bausti atleidžiant jį iš komiteto vadovo pareigų. "Manau, kad bus diskusija šiuo klausimu ir su koalicijos partneriais, ir su premjeru Andriumi Kubiliumi", – sakė V.Matuzas.

Jo nuomone, K.Glaveckas savo pareiškimais "visiškai be reikalo sukėlė ažiotažą".

Opozicija kalba griežtai

Opozicinės Darbo partijos atstovas BFK Saulius Bucevičius labai griežtai įvertino K.Glavecko kalbas apie galimą lito devalvaciją. "Valdančiųjų vietoje aš jau šiandien jam pasakyčiau – širdingai dėkoju už darbą ir sudie. Jeigu valdantieji bus pakankamai ryžtingi, taip ir padarys", – sakė S.Bucevičius.

Jis tvirtino iš neoficialių pokalbių su komiteto nariais supratęs, kad ir nemenka dalis valdančiųjų yra pikti ant K.Glavecko už neapgalvotų pareiškimų platinimą.

Neatmetama, kad Seimo BFK pirmininko likimas bus svarstomas valdančiosios koalicijos taryboje. Kas galėtų užimti komiteto vadovo pareigas, jeigu iš jų būtų atleistas K.Glaveckas, kol kas neaišku. Dėl to būtų tariamasi per koalicijos atstovų atskiras derybas.

Bando išsisukti

"Jeigu kaltas, tai atsakysiu", – tvirtino K.Glaveckas, paklaustas, ar pasirengęs valdančiojoje koalicijoje pasiaiškinti dėl savo kalbų apie lito devalvavimą.

Tačiau jis netiki, kad praras komiteto pirmininko pareigas: "Aš taip nemanau. Juo labiau kad aš jau išplatinau oficialų pareiškimą, jog buvau neteisingai suprastas."

Vakar išplatintame pareiškime K.Glaveckas pareiškė, kad esant dabartinei padėčiai nėra reikalo keisti lito kurso. "Nėra nei politinės valios, nei ekonominio būtinumo devalvuoti ar revalvuoti litą. Lito ir euro santykį garantuoja Lito patikimumo įstatymas, konkrečiai 8-ajame straipsnyje yra nustatyti lito stabilumo saugikliai ir garantijos", – tikino K.Glaveckas.

Politikas patikslino, kad praėjusią savaitę spaudos konferencijoje kalbėdamas apie spekuliacijas lito devalvavimo klausimu jis norėjo pasakyti, jog litui devalvuoti nėra jokio realaus pagrindo ir būtinybės. "Litas yra pakankamai padengtas, todėl jo stabilumui jokio pavojaus nėra. Be to, devalvavimas dabar nieko neduos, nebus jokio teigiamo efekto", – tvirtino K.Glaveckas.

Bet praėjusią savaitę jis spaudos konferencijoje kalbėjo kiek kitaip: "Litas, atvirai tariant, dabar kai kurių valiutų, pavyzdžiui, zloto ar rublio atžvilgiu tapo labai pervertintas – pasidarė labai brangus, o tai labai nenaudinga mūsų eksportuotojams. Jeigu euras būtų įvedamas esant jo ir lito santykiui 3,4528, būtų nieko, bet tokio santykio niekas neduos. Įvedant eurą jo ir lito santykį nustatys Europos centrinis bankas. Jis gali nustatyti 3,7 ar 3,8 lito už 1 eurą."


Ieškos panikos skleidėjų

Šis pareiškimas, manoma, galėjo išprovokuoti gandus, kad litas jau netrukus bus devalvuojamas. Praėjusį savaitgalį žmonės, patikėję gandais, užplūdo bankų skyrius keisti turimus litus į eurus arba kokią kitą valiutą. Kai kurie skyriai pritrūko eurų.

Lietuvos banko vadovas Reinoldijus Šarkinas vakar dar kartą pareiškė, kad valdžia nesiruošia devalvuoti lito, o žmonės, kurie pasidavė panikai ir praėjusį savaitgalį masiškai keitė litus į kitas valiutas, turės nusivilti ir vėl keisti pinigus į litus. Centrinio banko vadovas politikus ir žiniasklaidą paragino atsakingai išsakyti nuomonę dėl dabartinio lito kurso ir nekelti visuomenei kenkiančios panikos.

Premjeras Andrius Kubilius vakar dar kartą patvirtino, kad Vyriausybė nesiruošia devalvuoti lito.

"Aš dar kartą galiu pakartoti – jau daug kartų tą sakiau, kad litas buvo, yra ir bus stabilus. Bet kokios abejonės yra visiškai nepagrįstos, tikėjimas visokiais gandais yra visiškai absurdiškas ir nuostolingas žmonėms, kurie tuo patiki", – sakė A.Kubilius.

Jis pabrėžė, kad jo valdoma Vyriausybė "neplanavo, neplanuoja ir neplanuos jokių klausimų, susijusių su monetarinės politikos pakeitimais, svarstymo".

Gandų apie lito devalvavimą skleidėjus bandys nustatyti Valstybės saugumo departamentas (VSD). Apie tai pranešta įvykus Lietuvos bankų asociacijos vadovo Stasio Kropo susitikimui su Seimo pirmininku Arūnu Valinsku. Šiandien A.Valinskas susitiks su VSD vadovu Povilu Malakausku, kuris pateiks konkretesnių duomenų, kas galėjo sukelti paniką.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių