Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį aiškinsis, kaip Lietuvos institucijos pasirengusios veikti šalyje kilus teroro grėsmei.
„Po įvykių Prancūzijoje negalime atmestinai žiūrėti į terorizmo grėsmę. Nors Lietuvoje terorizmo grėsmė nėra didelė, tačiau ir nedidelės grėsmės gali virsti didelėmis nelaimėmis. Siekiame to išvengti, tad kviesime specialiąsias tarnybas, kad pateiktų mums savo turimą informaciją apie terorizmo grėsmę Lietuvoje“, – sakė komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.
Anot jo, šių metų sausį, taip pat po teroro akto Paryžiuje, NSGK jau svarstė panašų klausimą ir priėmė sprendimus dėl kovos su terorizmu, todėl trečiadienį norima įvertinti, kaip įgyvendinami komiteto sprendimai.
„Tada susirinkę į posėdį konstatavome, kad nėra aiškios kovos su terorizmu sistemos. Valstybės saugumo departamentas kratėsi koordinavimo, Vyriausybėje neveikė Krizių komitetas, labai retai rinkdavosi, mes atkreipėme dėmesį, kad reikia išspręsti visų pirma klausimą, kas koordinuos kovą su terorizmu (...). Antra, paprašėme pakeisti teroro akto grėsmės lygį, paprašėme įvertinti už kovą su terorizmu atsakingų valstybės institucijų pasirengimą reaguoti į terorizmo grėsmių pokyčius ir pasiūlyti komitetui, jeigu reikia atlikti teisės aktų peržiūrą ar parengti naujus teisės aktus“, - priimtus sprendimus vardijo A.Paulauskas.
„Matome kai kur tikrai didelių spragų. Mūsų noras, kad jos būtų užlopytos ir kad laiku būtų sureaguota į galimus pavojingus įvykius. (...) Kai įvyko tas įvykis Paryžiuje, tie (kovos su terorizmu) posėdžiai prasidėjo, mano supratimu, ne taip greitai“, - pabrėžė komiteto pirmininkas.
Jo teigimu, reikėtų perbraižyti kovos su terorizmu schemą, kurioje dabar pagrindinė vieta skiriama Krizių valdymo komitetui. Jam vadovauja premjeras.
„Manau, kad tokio lygio vadovavimo nereikia dar pirmame etape - žvalgybinės informacijos gavimui ir pasikeitimui. Krizių valdymo įstatymo taip ir nėra. Daug kas vyksta improvizuojant“, - tvirtino A.Paulauskas.
Pasak jo, turėtų būti sukurtas mechanizmas, kuris pradėtų veikti vos kilus reikalui. Turėtų būti numatyta, per kiek laiko kas renkasi, kokius sprendimus, kokiu lygiu priima.
Seimo NSGK pirmininkas taip pat svarstė, kad Lietuvai reikalingas strateginis centras kovai su terorizmu, kuris analizuotų pasaulinę praktiką, stebėtų įvykius ir pan.
„Kitas dalykas, reikia Valstybės saugumo departamentą aprūpinti lėšomis, kad jie galėtų vykdyti savo pareigas. Šiandien jų veiklai trūksta finansavimo, ir jie tai sako atvirai nebe pirmus metus“, - akcentavo A.Paulauskas.
Anksčiau NSGK jau yra priėmęs sprendimą siūlyti Valstybės saugumo departamentui papildomai skirti 2 mln. eurų. Šiai tarnybai kitų metų biudžeto projekte numatyti 23 mln. eurų.
Į Seimo komiteto posėdį trečiadienį kviečiami Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės saugumo departamento, Vyriausybės, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Policijos departamento atstovai.
Per virtinę kruvinų teroro atakų praėjusį penktadienį Paryžiuje žuvo mažiausiai 129 žmonės, daugiau kaip 350 sužeista.
Naujausi komentarai