Pensijos į namus: kaip įsiteikti rinkėjui?

Kas trečiam Lietuvos pensininkui pensija yra atnešama į namus. Per metus valstybei tai kainuoja 8 mln. eurų. Per dešimtmetį susidaro įspūdinga suma, kurią apmoka "Sodra" kitų pensininkų sąskaita. Šios ydingos praktikos jau ne vienerius metus siekiama atsisakyti, tačiau tam įnirtingai priešinasi politikai, ypač prieš rinkimus.

Įpročio kaina – 8 mln. eurų

Šių metų pradžioje Lietuvoje pensijas gavo apie 600 tūkst. gyventojų.

Iš jų apie 200 tūkst. žmonių jos įteikiamos "į rankas", taigi kas trečias senjoras pensijas gauna į namus grynaisiais pinigais.

Pagal nuostatas, pensijos į namus gali būti pristatomos asmenims, sulaukusiems 80 metų, neįgaliems arba tiems, kuriems reikalinga nuolatinė slauga, taip pat gyvenantiems vietovėse, kur nėra prieinamos finansinės paslaugos, bei tiems, kurie pensijų į namus pristatymo būdą buvo pasirinkę iki 2009 m.

Ši paslauga pensininkams nemokama.

Tačiau realiai nieko nemokamo nebūna, todėl pensijų išnešiojimą apmoka "Sodra" ir tai vien pernai kainavo apie 8 mln. eurų.

Kitaip tariant, pensijų pristatymas į namus kainuoja apie 1 proc. išmokamos sumos, o atsiėmimas mokėjimo įstaigoje, tai yra banke – apie 0,5 proc. sumos.

Paslauga turi būti apmokestinta

"Pensijų išnešiojimo į namus įpročiai yra dar nuo sovietmečio. Mano nuomone, į socialinio draudimo funkcijas pinigų nešiojimas į namus tikrai neįeina. Antra, yra be galo rizikinga nešioti grynuosius pinigus. Ir jei tai yra socialinė paslauga, ji turi būti apmokama iš kitų šaltinių", – mano buvęs ilgametis "Sodros" Klaipėdos skyriaus vadovas Valdemaras Anužis.

Esą draudimo kompanijai, kokia yra "Sodra", nuolat užkraunamos socialinės funkcijos.

V.Anužio teigimu, jei žmogui nėra jokio kito būdo, kaip tik gauti pensiją į namus, ji turėtų būti apmokama iš valstybės biudžeto.

Pensijų išnešiojimo nėra niekur ES, tik Lietuvoje ir Rumunijoje, čia mes ir esame broliai.

"Pažiūrėkime, kaip yra kitose šalyse. Pavyzdžiui, Estijoje nuo pat nepriklausomybės pradžios – nori gauti pensiją į namus, susimoki 15 eurų ir atneš. O pas mus ši paslauga atliekama visų kitų sąskaita. Pas mus yra švaistomi pinigai. Pensijų išnešiojimo nėra niekur ES, tik Lietuvoje ir Rumunijoje, čia mes ir esame broliai", ˜– nevyniojo žodžių į vatą V.Anužis.

Palanga naudojasi bankomatais

Sprendžiant pagal duomenis, kiek senjorų ir kokiose savivaldybių administruojamose teritorijose gauna pensijas į namus grynaisiais pinigais, galima manyti, jog jauniausi, inovatyviausi ir sveikiausi senjorai gyvena Palangoje.

Nes būtent šiame kurorte tik beveik 9 procentai arba 611 pensininkų gauna pensijas į namus, kiti moka naudotis bankomatais.

Panašūs skaičiai ir Kaune bei Kauno rajone, kur pensijų namuose sulaukia 12,5 proc. senjorų.

O štai Klaipėdoje tokių pensijų gavėjų yra per 20 proc. (17 342 asmenys), Klaipėdos rajone – 31,39 proc., Šilutėje – 30,68 proc., Kretingoje – 35 proc.

Vidutiniškai kas ketvirtam Klaipėdos regiono pensininkui pensija pristatoma į namus.

Klaipėdos mieste pensijų išnešiojimas per mėnesį kainuoja 23,4 tūkst. eurų. Šilutėje – 9,2 tūkst. eurų, Kretingoje – 7,9 tūkst. eurų, Palangoje – 900 eurų.

Iš viso Klaipėdos regione per mėnesį pensijų išnešiojimas "Sodrai" kainuoja 42 tūkst. eurų, o per metus – net 420 tūkst. eurų.

Nors, pavyzdžiui, Kaune pensijų gavėjų yra beveik perpus mažiau nei Klaipėdoje, pensijų pristatymo paslauga per pastaruosius 12 mėnesių Kauno mieste ir Kauno rajone kainavo 615 tūkst. eurų.

Tai yra trečdaliu daugiau nei Klaipėdos regione.

Nešiojasi tūkstančius eurų

Šios įspūdingos sumos, kurias "Sodra" kas mėnesį moka už pensijų išnešiojimą į namus, galėtų būti panaudojamos pensijoms kelti, mano buvęs "Sodros" Klaipėdos skyriaus vadovas V.Anužis.

Neabejojama, jog tikrai ne visi asmenys, kurie pareiškė norą, kad pensijas jiems atneštų grynaisiais pinigais ir įduotų į rankas namuose, yra tokie ligoti bei seni, jog jiems reikėtų tokios paslaugos.

Neretas atvejis, kai atėjęs pensijų išnešiotojas kliento namuose neranda.

Vadinasi, pilietis yra vaikštantis, tad kyla klausimas, kodėl jis negali pats pensijos pasiimti iš banko?

"Būdavo tokių keistų žmonių, kurie, sužinoję, kad jų kaimynui į namus pensiją atneša, užsimanydavo, kad ir jiems atneštų, nors jiems tokia paslauga nepriklauso. Tada jie užversdavo skundais "Sodros" valdybą ir dėl šventos ramybės jiems būdavo nuolaidžiaujama. Saugumo prasme tai yra pats nesaugiausias būdas gauti pensiją. Įsivaizduokite, žmogus be apsaugos nešioja grynuosius pinigus. Grynųjų pinigų išnešiojimas niekada nebus saugesnis už banko kortelę. O jau kam tikrai būtinai reikia, tesusimoka, ir jiems atneš į namus", – siūlė V.Anužis.

"Sodros" Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis patvirtino, jog "Sodra" pensijų pristatymo į namus paslaugą perka per viešuosius pirkimus.

"Paslaugos teikėjas įsipareigoja pensijas išmokėti visiems pagal suderintą grafiką ir prisiima paslaugos teikimo rizikas, todėl klausimai apie draudimą turėtų būti teikiami paslaugos teikėjams. Pati "Sodra" grynųjų pinigų neturi", – teigė S.Jarmalis.NAUJAUSI KOMENTARAI

nabagai atsirado

nabagai atsirado   portretas
o kada sodra išvis turėjo pinigų tik kažkodėl vilos ir jachtos kyla vaikams namai ir mašinos kyla ir mainosi verslai klesti nereikia pūst miglos kaimynas sodroj dirba tai kiekviena mėn vis su kita mašina važinėja tik jis tiek sūnelis o dukrytė veslą plečia ir tipo ne iš sodros nudžiautų pinigų paaukokim kruopų jei jie taip neišgyvena

Tai kodel

Tai kodel portretas
Moka pensininkai ,kurie pinigus gauna is bankomatu is savu pinigu?

tokio

tokio  portretas
tik nereikia kabint makaronų mano teta gyvena viena estijoj kita latvijoj ir nei viena nemoka už jokias pensijų nešiojums į namus ir pas jų jokių kaupimo nėra tik greit tik staigiai apsispręskit kaip pas mūsų tokio absurdo nėra
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių