- Marijana Jasaitienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Martynas, Simona ir Antanas tikisi, kad mūsų šalies sveikatos sistema pasikeis į gera, ir jie susibūrė į Jaunųjų gydytojų asociaciją, kad to pasiektų.
-
Jaunieji gydytojai kiborgais būti nenori
-
Jaunieji gydytojai kiborgais būti nenori
-
Jaunieji gydytojai kiborgais būti nenori
-
Jaunieji gydytojai kiborgais būti nenori
-
Jaunieji gydytojai kiborgais būti nenori
Ar sveikatos apsaugos ministro siūlymas įdarbinti regionuose gydytojus rezidentus išspręs medikų stygiaus problemas? Antra vertus, argi rajonų gyventojams reikia kitokios medicinos pagalbos, kad ją galėtų teikti studijų nebaigę specialistai?
Sumanymas išgąsdino ligonius
Lietuvos darbo biržos skelbimuose – daugiau nei 100 medicinos specialistų paieškos. Gydytojų trūksta ne tik šalies rajonų gydymo įstaigose, bet ir didžiuosiuose miestuose. Nejaugi kilniausios profesijos atstovų, kurie jaučiasi visokeriopai nuvertinti, gretas išretino emigracija? Juk vien Lietuvos sveikatos mokslų universitetą (LSMU) kasmet baigia bene 300 gydytojų.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jų stygių rajonuose nusprendė kompensuoti keičiant gydytojų rezidentų rengimo modelį, tiksliau, siunčiant juos dirbti į rajonus, kur medikų trūksta.
"Ar rajonų gyventojai yra kitokie, kad juos gali gydyti kompetencijos neturintys gydytojai, dar nebaigę studijų?" – pasipiktino Šilalės rajono gyventoja Aurelija Jakutienė.
Ji, gydydamasi Kauno klinikose, matė, kad gydytojai rezidentai be docentų ir profesorių leidimo net prieiti prie ligonio negali, o dabar turės savarankiškai priimti sprendimus, kokia liga žmogus serga, kokius tyrimus jam atlikti, kokius vaistus skirti. Tai išgąsdino rajonų gyventojus, kad tarsi neapsiplunksnavę ančiukai gydytojai rezidentai staiga virs gulbėmis.
Jaunimo idėja
"Deleguoti daugiau atsakomybės gydytojams rezidentams, įgalinti juos savarankiškai dirbti rajonuose – mūsų iniciatyva", – nustebino Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) prezidentas, LSMU studentas, įpusėjęs skubiosios medicinos rezidentūrą, Martynas Gedminas.
Jauni gydytojai kupini idėjų, jie siekia esminių pokyčių sveikatos sistemoje, kuri netenkina nei gydytojų, nei jų pacientų. Sako, kad tvarūs pokyčiai turi prasidėti nuo medikų rengimo. Gydytojai rezidentai tikri, kad jie galėtų dalį sprendimų priimti savarankiškai daug anksčiau nei dabar – tik po devynerių ar vienuolikos studijų metų.
"Jau dabar kai kurie rezidentai dirba savarankiškai, bet yra tik gydytojų asistentai", – atskleidžia JGA valdybos pirmininkė Simona Stankevičiūtė.
Gydytojai mokosi labai ilgai: šešerius metus – bendrosios studijos, rezidentūra – nuo trejų iki šešerių metų. Visai savarankiškai galima dirbti tik baigus studijas, nė dienos anksčiau, nepaisant, kad kai kas jau seniai išmokta. Arba priešingai: išmokta teorija, o praktika – tik pradėjus dirbti.
Siūlo savo receptą
"Rezidentūros metu įgyjami įgūdžiai skirstomi į etapines kompetencijas. Dalį jų įgyjame pirmaisiais metais, dalį – antraisiais, ir taip toliau. Per ketverius metus išmoksiu vertinti ne tik rentgeno, ultragarso, kompiuterinės tomografijos, bet ir magnetinio rezonanso, pozitronų emisijos aparatūra atliktus tyrimus", – įsitikinęs radiologijos rezidentūrą pasirinkęs JGA valdybos narys Antanas Montvila.
Kol kas jis baigia pirmuosius rezidentūros metus ir rentgenologinių tyrimų vertinimo kursą. Būtent tokie tyrimai atliekami rajonų gydymo įstaigose, o patys moderniausi – vos keliose šalies klinikose.
"Kai esi nemažai išmokęs, regionų ligoninės priima rezidentus dirbti asistentais. Jei jiems būtų suteikta kvalifikacinė kompetencija, būtų iš dalies išspręsta gydytojų stygiaus problema", – pateikia pavyzdį A.Montvila.
Jaunųjų gydytojų idėja – suteikti jiems galimybę dirbti savarankiškai palaipsniui, pradedant nuo paprastų funkcijų. Tai jie įvardija terminu – per etapines kompetencijas.
"Mes siūlome, kad rengiant gydytojus būtų įdiegtas etapinių kompetencijų modelis, toks kaip Vakarų Europoje, JAV, Kanadoje, kai išmokus dalį kurso ir išlaikius egzaminą suteikiama teisė dirbti neperžengiant šios kompetencijos ribų, kurios palaipsniui vis didėja. Tai įteisinus Lietuvoje, būtų galima sumažinti medikų darbo krūvį ir pasiekti geresnio paslaugų prieinamumo", – receptą pateikia M.Gedminas.
Tikina esą pasirengę
Absoliuti dauguma gydytojų rezidentų, o jų yra apie 1800, mokosi vos keliose šalies gydymo įstaigose – rezidentūros bazėse. Jaunieji medikai sako, kad didžioji jų kasdienio darbo dalis yra medicininės dokumentacijos pildymas ar kitos gydytojo kompetencijos nereikalaujančios užduotys, tokios, kaip paciento palydėjimas pradiniam ištyrimui ir panašiai.
"Dabar teisiškai rezidentas trejus ar penkerius metus gali labai mažai, o baigus rezidentūrą užgriūva maksimali atsakomybė. O juk galėtų būti, kad, pavyzdžiui, išegzaminavus visus antrų metų vidaus ligų rezidentus, įsitikintum, ar jie sugeba kokybiškai atlikti tam tikras procedūras ir gali gydyti tam tikro sunkumo ligas. Kai to nėra, viską lemia gydytojo specialisto ir rezidento santykiai", – apibendrina A.Montvila ir pabrėžia, kad reikia keisti įstatymus.
Jo kolega M.Gedminas pritaria, kad rezidentai nori prie savarankiško darbo pereiti palaipsniui, etapais.
Norime ne revoliucijos, o evoliucijos.
"Norime ne revoliucijos, o evoliucijos", – tikina M.Gedminas ir sako, kad išeitis – etapinės kompetencijos, dalį jų įgyjant ir rezidentūros bazėse, įsteigtose rajonų ligoninėse, kur teikiamos ne pačios sudėtingiausios paslaugos.
Tokių paslaugų poreikis, tvirtina jaunieji gydytojai, ir yra pats didžiausias. Būtent jas pacientams ir galėtų teikti kai kurių specialybių vyresnieji rezidentai.
O jei iškils nenumatyta problema? Ten profesorių šalia tikrai nebus. Ar nenukentės ligoniai? Jaunieji gydytojai tvirtina suprantantys, kokia atsakomybė užguls jų pečius.
"Paciento saugumas negali nukentėti, ir tam turi būti numatyti visi svertai. Kartais atliekant visai paprastą, įprastą procedūrą gali ištikti nenumatytų komplikacijų, ir privalu sugebėti išsikviesti pagalbą. Kolegos iš Olandijos pasakojo, kad ginekologijos skyriuje budint rezidentui ir įvykus komplikacijai, gydytojas atvyksta per penkiolika minučių", – tvirtina S.Stankevičiūtė ir cituoja pavyzdinius rezidentūros nuostatus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dangės skvero fontanas Klaipėdoje kitąmet neveiks: bus rengiamas naujas projektas
Naujasis Dangės skvero fontanas 2025 metais neveiks – Klaipėdos miesto savivaldybė pranešė, jog pirks jo antžeminės patalpos įrengimo techninio darbo projekto parengimo paslaugas. Kaip praneša portalas „Atvira Klaipėda“,...
-
K. Budrys: Lietuva pasveikina JAV sankcijas buvusiam Sakartvelo premjerui B. Ivanišviliui5
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sveikina JAV sprendimą įvesti sankcijas buvusiam Sakartvelo ministrui pirmininkui ir valdančiosios partijos įkūrėjui Bidzinai Ivanišviliui. ...
-
Restauruojamo namo langus papuošė karikatūrų paroda5
Šv. Gertrūdos ir Birštono gatvių sankirtoje atgyja ilgus metus trūnijęs pastatas. Sutvarkius fasadą ir laukiant naujų darbų, savininkai sugalvojo laikinai papuošti pastato langus karikatūromis, tad fasado akcentais tapo karikatūri...
-
Rekordas: siuntą atsiėmė žaibišku greičiu1
Visoje šalyje prieššventiniu laikotarpiu išsiunčiama ir pristatoma milijonai siuntų. Tam, kad jos adresatus pasiektų laiku, priimama daugiau darbuotojų, ilginamos jų darbo valandos. Yra žmonių, kurie siuntas stengiasi atsiimt...
-
Jaunimo „linksmybės“: turistams informacija – kinų kalba1
Priekulės centre šalia paminklo rašytojai Ievai Simonaitytei įrengtas interaktyvus ekranas pažinčiai su rašytojos gyvenimu. Tačiau turistai informacijos negali perskaityti, mat ji čia skelbiama kinų kalba. ...
-
Nupuoštoms eglutėms Vilniuje – virš šimto surinkimo taškų
Nors šventės dar nesibaigia, bet jau verta pagalvoti, kur teks dėti po švenčių nupuoštą eglutę. Nuo sausio 4 d. vilniečiai jau galės nupuoštas eglutes nešti į artimiausią jų surinkimo vietą. Kaip pranešė s...
-
Rūdninkų poligone anksčiau pradėti parengiamieji karinio miestelio statybų darbai
Rūdninkų poligone mėnesiu anksčiau nei planuota pradėti fiziniai karinio miestelio statybų parengiamieji darbai, praneša Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
Nepasimaukite: pasinaudoję vėžiu sergančios trimetės nuotrauka sukčiai mulkina žmones8
Gruodį laikotarpiu suaktyvėja sukčiai, apeliuojantys į užuojautą sergantiems vaikams. ...
-
„Regitra“ keičia tvarką: ką svarbu žinoti užsiregistravusiems, bet neatvykusiems į egzaminą1
„Regitra“ ketina pusę metų neleisti registruotis vairavimo egzaminui asmenims, kurie per metus 5 kartus užsiregistravo laikyti šį egzaminą, tačiau į jį neatvyko. Anot bendrovės paslaugų valdymo ir vystymo departamento direktoriaus ...
-
Vaičiūnas įvertino pažeisto elektros kabelio grėsmes: reikia griežtesnių priemonių3
Per Kalėdas įvykęs povandeninio kabelio tarp Suomijos ir Estijos gedimas skatina persvarstyti papildomus elektros gamybos pajėgumus, sako energetikos ministras. ...