- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo nariai spaudžia prekybininkus dėl rusiškų prekių specialaus žymėjimo parduotuvėse. Apie tai plačiau – LNK reportaže.
Seimo nariai užsimojo paraginti prekybos tinklus specialiai ženklinti prekes, kurių gamintojai vis dar nenutraukė veiklos Rusijoje.
„O dar yra tokių?“ – klausė viena moteris.
Patys ukrainiečiai skaičiuoja, kad iš Rusijos dar nepasitraukė maždaug 1,5 tūkst. prekių ženklų.
„Nors laišką rašėme vasaros pradžioje, šiandien jau rugpjūčio pirma, bet jokio atsako iš prekybos tinklų negavome, net elementaraus atsakymo“, – kalbėjo seimo narys (TS-LKD) Vilius Semeška.
Be V. Semeškos į prekybininkus kreipėsi ir konservatoriai: Aistė Gedvilienė, Dalia Asanavičiūtė ir Edmundas Pupinis.
„Kad teroristinė valstybė turėtų kuo mažiau galimybių, finansinių ir įvairų kitų, žudyti taikius žmones“, – situaciją komentavo V. Semeška.
„BNS“ užsakymu atlikta „Vilmorus“ apklausa rodo, kad specialaus prekių žymėjimo pageidautų ir gyventojai. Tam pritartų beveik pusė apklaustųjų.
„Reikia, aš galvoju, reikia“, – pritarė kalbintas vyras.
Tuo pat metu idėjai nepritaria maždaug penktadalis, o dar apie trečdalis šiuo klausimu nuomonės neturi.
„Nemanau. Todėl, kad žmonėms vienodai. Jie žiūri į kainas, o ne į gamintoją“, – pareiškė kitas vyras.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Kaip sakoma, „Vičiūnai“ yra žinomi, o daugiau išvardinti tikriausiai ir negalėčiau“, – sakė kalbinta moteris.
„Aš nemanau, kad žmonės taip nuodugniai tikrina. Žiūri į sudėtį, o ne kam priklauso ta įmonė“, – kalbėjo kita moteris.
Tačiau prekybos tinklai – vienos nuomonės. Iš asortimento rusiškos ir baltarusiškos prekės seniai išimtos. O papildomo ženklinimo artimiausiuose planuose bent jau kol kas nėra.
„Yra pasitaikę atvejų, kuomet tiekėjas atsiunčia Rusijoje pagamintą prekę, nors mes ją užsakinėjame iš Europos ar Kinijos rinkos. Sugriežtinome prekių kilmės ir pakuočių dizaino patikros kontrolę sandėliuose, kad tos prekės nepasiektų pirkėjų. Dėl to manome, kad dėl šios priežasties, mūsų daromų veiksmų, tas žymėjimas mums nėra aktualus“, – sakė „Iki“ komunikacijos atstovas Justinas Petkus.
„Nėra nei rusiškų, nei baltarusiškų prekių. Ir klientas tikrai gali rasti, ką įsigyti. Čia yra kiekvieno pirkėjo asmeninis pasirinkimas“, – komentavo „Maximos“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.
Kad savo mokamais mokesčiais remia Rusiją, ukrainiečiai kaltina daug visiems puikiai pažįstamų vardų. Pavyzdžiui, „Pepsi“, „Coca Cola“, „Nestle“, „Bonduelle“, „Bacardi“, „L’Oréal“ ir panašiai.
„Mes dirbame su daugiau negu 700 tiekėjų. Jie keičiasi, tad, manytume, kad turėtų būti sudarytas oficialus atsakingų institucijų patvirtintas sąrašas, tuomet galėtume diskutuoti“, – pasiūlė „Iki“ atstovas.
„Priešingu atveju, jeigu mes tą darome be jokio pagrindo, ženkliname tą produkciją, tai kyla rizika, kad mes galime klaidinti ir pirkėją“, – komentavo „Maximos“ atstovė.
Baiminamasi, kad toks ženklinimas nevirstų pagrindu prekybininkus tampyti teismuose.
„Dėl galimai neteisingos informacijos apie gamintoją taip pat užsitrauktume teisinę atsakomybę. Ir kitas dalykas – nesant oficialiam sąrašui, negalėtume teikti vienodas sąlygas visiems tiekėjams“, – paaiškino „Maximos“ atstovė.
„Man atrodo, kad čia yra šioks toks išsisukinėjimas. Puikus Švedijos pavyzdys, kur be jokių politikų paraginimų, be kokių įstatymų ir priimtų teisės aktų patys prekybos tinklai ėmėsi tokios iniciatyvos“, – teigė V. Semeška.
„Jam gali atrodyti, kad yra pažeidžiamos jo teisės į prekės ženklą ar jo dalykinę reputaciją. Ir, aišku, kad reikalavimus jis kelti gali. Tačiau yra kita dalis – kiek tie reikalavimai iš tikrųjų yra pagrįsti“, – komentavo advokatų kontoros „Glimstedt“ vadovė Giedrė Rimkūnaitė-Mankė.
Anot teisininkų, specialaus ženklinimo variantas įmanomas, tačiau tam reikėtų skirti nemažai resursų ir kruopščiai pasiruošti.
Sunku pasakyti, nes patys pirkėjai irgi yra sąmoningi ir jie tikrina, kokias prekes perka.
„Informacija neatitinka tikrovės tol, kol tas asmuo, kuris paskleidė, neįrodo priešingai. Čia ir slypi ta pareiga gerai atlikti namų darbus. Ir aš manau, kad tai tikrai galima padaryti“, – teigė G. Rimkūnaitė-Mankė.
Prekybininkai kelia klausimą ir dėl norimo pasiekti rezultato. Esą, ankstesnės akcijos, nukreiptos prieš vis dar į Rusiją įsikibusį verslą, pastebimų pokyčių, deja, neatnešė.
„Nemanau, kad kažką pakeistų“, – sakė vienas vyras.
„Tai aišku, kad pakeistų“, – paprieštaravo kita moteris.
„Sunku pasakyti, nes patys pirkėjai irgi yra sąmoningi ir jie tikrina, kokias prekes perka“, – sakė „Iki“ komunikacijos atstovas.
Visai neseniai boikotuoti iš Rusijos vis dar nepasitraukusios gamintojos „Mondelēz“ produkciją nusprendė įvairios Skandinavijos organizacijos. „Mondelēz“ priklauso tokie prekių ženklai kaip „Oreo“, „Milka“ ir dar daugelis kitų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LB ir FNTT stiprina kritptoturto paslaugų tiekėjų priežiūrą
Lietuvos bankas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pirmadienį pasirašys susitarimą, numatantį stiprinti bendradarbiavimą prižiūrint kriptoturto paslaugų teikėjus. ...
-
Prezidentas susitiks su kandidatais į energetikos ir kultūros ministrus2
Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia susitikimus su kandidatais į ministrų postus, pirmadienį jis susitiks su pretendentais į Energetikos ir Kultūros ministerijų vadovus. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius7
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?20
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės9
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...