- Vaidotas Beniušis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europoje plintantis naujas duomenis koduojantis virusas „Petya“ pasiekė ir Lietuvą - antradienį pranešta apie kelis šio viruso atvejus.
„Tai „WannaCry“ viruso atmaina. Lietuvoje esame gavę keletą pranešimų ir vykdome jų tyrimus“, - BNS antradienio vakarą Ryšių reguliavimo tarnybos atstovas Rytis Rainys.
Jis atsisakė įvardyti įmones, kurios galėjo nukentėti nuo viruso.
Užsienio žiniasklaida skelbia, kad bylas blokuojantis ir išpirkos reikalaujantis virusas „Petya“ jau paveikė Ukrainos valdžios institucijas, Rusijos naftos įmonę „Rosneft“, Danijos transporto kompaniją „Maersk“, britų reklamos grupė WPP, Prancūzijos statybinių medžiagų tiekėją „ Saint - Gobain“.
R.Rainio manymu, trečiadienį gali būti sulaukta daugiau pranešimų apie virusą Lietuvoje.
Anot jo, virusas plinta per bylų mainų protokolą SMB „Windows“ sistemoje ir duomenų viliojimui skirtus (angl. phishing) elektroninius laiškus - bylas atvėrę vartotojai gali apkrėsti kompiuterius virusu, vėliau virusas išplinta visoje sistemoje.
Praeitą mėnesį „WannaCry“ virusas Lietuvoje paveikė daugiau kaip šimtą adresatų, visame pasaulyje - per pusantro šimto tūkstančio kompiuterių.
Europoje – nauja kibernetinių išpuolių banga
Kelios tarptautinės įmonės antradienį pareiškė, jog buvo tapusios taikiniais kibernetinių atakų bangoje, kuri kilo Rusijoje ir Ukrainoje, o vėliau pasklido ir Vakarų Europoje.
Apie patirtą ataką pranešė Danijos jūrų transporto įmonė „Maersk“, Didžiosios Britanijos reklamos milžinė WPP ir Prancūzijos pramonės grupė „Saint-Gobain“.
Visos jos įdiegė saugumo protokolus, kad išvengtų duomenų praradimo.
Pirmieji pranešimai apie atakas, kurie priminė apie neseniai siautėjusį virusą „WannaCry“, buvo gauti iš Ukrainos bankų, pagrindinio Kijevo oro uosto ir Rusijos naftos milžinės „Rosneft“.
IT ekspertai sako, kad per dabartinę ataką naudojamas virusas „Petrwrap“ – modifikuota bylas blokuojančio ir išpirkos reikalaujančio viruso „Petya“, kuris buvo panaudotas per pernykštes atakas, atmaina.
Virusas „plinta po pasaulį, jis jau paveikė daug šalių“, savo „Twitter“ paskyroje parašė Maskvoje įsikūrusios kompiuterinio saugumo įmonės „Kaspersky Lab“ tyrėjas Costinas Raiu (Kostinas Rajus).
Ukrainos premjeras Volodymyras Hroismanas savo „Facebook“ paskyroje parašė, kad atakos jo šalyje buvo „beprecedentės“, tačiau patikino, kad „svarbios sistemos nenukentėjo“.
„Galinga kibernetinė ataka“
Ukrainos centrinis bankas pranešė, kad keli šalies bankai patyrė kibernetinę ataką, ir kitas finansų įstaigas paragino sustiprinti saugumo priemones.
„Ukrainos centrinis bankas bankus įspėjo... apie išorinę programišių ataką prieš kai kurių Ukrainos bankų svetaines, ... kuri šiandien buvo įvykdyta“, – rašoma centrinio banko pranešime.
Tarp nukentėjusiųjų buvo ir „Oschadbank“, vienas didžiausių Ukrainos bankų.
Kiek anksčiau Rusijos valstybinė naftos milžinė „Rosneft“ pranešė, kad prieš jos serverius buvo surengta „galinga“ kibernetinė ataka, bet dėl įdiegtos atsarginės sistemos „naftos gavyba nenutrūko“.
Be Ukrainos ir Rusijos, per naują kibernetinių atakų bangą taip pat buvo nusitaikyta į tarptautinę krovinių gabenimo jūra įmonę „Maersk“, Prancūzijos statybinių medžiagų gamintoją „Saint-Gobain“ ir Didžiojoje Britanijoje įsikūrusią WPP.
„Kad galėtume apsaugoti savo duomenis, izoliavome savo sistemas“, – pareiškė „Saint-Gobain“ agentūrai AFP.
O „Maersk“ atstovas naujienų agentūrai pareiškė, kad „dėl viruso yra užlūžusios visų verslo padalinių“ kompiuterinės sistemos.
Išpuoliai buvo pradėti maždaug 14 val. Lietuvos laiku ir virusas greitai pasklido 80 įmonių Ukrainoje ir Rusijoje.
Virusas reikalauja 300 JAV dolerių išpirkos bitkoinais ir neįvardija šifravimo programos, todėl sunku rasti sprendimą, pareiškė kibernetinio saugumo įmonės „Group IB“ atstovas spaudai Jevgenijus Gukovas.
Energetikos įmonės, oro uostas
Apie atakas taip pat pranešė Kijevo energetiko įmonė „Kijevenergo“.
„Buvome priversti išjungti visus savo kompiuterius“, – naujienų agentūrai „Interfax“ pareiškė įmonės atstovas.
Nuo viruso taip pat nukentėjo kai kurie Ukrainos vyriausybės kompiuteriai ir Boryspilio – didžiausio Ukrainos oro uosto – svetainė.
„Oficiali oro uosto svetainė ir skrydžių tvarkaraštis neveikia !“ – „Facebook“ paskyroje parašė oro uosto direktorius Pavlas Riabykinas. Tačiau jis nepatvirtino, kad svetainė nukentėjo nuo viruso.
O vyriausybės spaudos tarnyba pareiškė kad virusas „Petya“ smogė „asmeniniams tam tikrų asmenų kompiuteriams“, bet ne vyriausybės serveriams.
Pasauliui kovojant su kibernetiniais išpuoliais, ėmė atitinkamai didėti jo išlaidos apsaugai.
Apytikriais vertinimais, kibernetinio saugumo rinkos vertė šiemet sudaro apie 120 mlrd. JAV dolerių ir yra daugiau kaip 30 kartų didesnė negu prieš dešimtmetį.
Tačiau ekspertai sako, kad po kelerių metų išlaidos kibernetiniam saugumui bus kur kas didesnės.
Išjungta Černobylio radiacijos matavimo sistema
Radiacijos matavimo sistema Ukrainos mieste Černobilyje buvo išjungta dėl kibernetinės atakos, darbuotojai radiacijos lygį matuoja įprastesniais rankiniais prietaisais, pranešė pareigūnai.
Matavimo stoties sistemos „Windows“ buvo išjungtos „dėl kibernetinės atakos“, nurodė Ukrainos agentūra, atsakinga už radiacijos lygio kontrolę buvusios Černobylio atominės elektrinės apylinkėse.
Agentūros atstovė spaudai naujienų agentūrai AFP nurodė, kad darbuotojai dabar „eina į lauką ir matuoja (radiacijos) lygį rankiniais prietaisais“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Kuršių marios užliejo Juodkrantę: sureagavo ir meras2
Šeštadienio rytą Kuršių marios užliejo Juodkrantę. Neringos meras Darius Jasaitis teigia, kad tokios situacijos dar nėra matęs, nors Neringoje gyvena jau 50 metų. ...
-
Pragariški gaisrai Los Andžele: namus praradę lietuviai ištikti šoko4
Los Andželo lietuvių bendruomenės pirmininkė Tara Barauskas plačiau papasakojo apie pražūtingus gaisrus Los Andžele. Ji nuo ankstyvo ryto jau rūpinosi lietuviais, kurių namai Los Andžele virto pelenais. Tara sakė, kad mūsų tautiečiai vis dar did...
-
Prezidento patarėja apie pensijų kaupimą: esame kritiniame taške3
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad šiuo metu pensijų kaupimo sistema yra kritiniame taške ir ją būtina keisti. Anot jos, sistema turi tapti ne verčiančia, o motyvuojančia žmones kaupti. ...
-
18-mečiai keliaus po Europą nemokamai: yra viena sąlyga2
Europos Komisija jaunuoliams išdalins beveik 36 tūkst. nemokamų bilietų. Lietuvai šįkart atiteko daugiau nei 200 bilietų. Ką reikės už tai padaryti? Nieko – tereikia keliauti, pažinti, patirti ir susipažinti. ...
-
Savaitgalį sostinėje vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai2
Savaitgalį Vilniuje vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. Tragiškų sausio įvykių paminėjimas šeštadienį bus pradėtas tradiciniu tarptautiniu bėgimu „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtu pagerbti saus...
-
Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai Kaune9
Sekmadienį ir pirmadienį Kaune vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. ...
-
Sausio 13-osios aukoms atminti – daugiau nei 8 tūkst. žmonių dalyvavo pagarbos bėgime
Sausio 11 d. Vilniuje 33-iąjį kartą įvyko tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtas atminti žuvusius 1991-ųjų sausio 13-osios naktį ir mirusius nuo sužalojimų, patirtų sovietų kariams šturmuojant Vi...
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...
-
Nausėda: laisvės kovų istorija ir dabar yra mūsų stiprybės šaltinis11
Artėjant Sausio 13-osios įvykių sukakčiai, prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje apie laisvę su 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku ir vyresniųjų klasių mokiniais iš visos Lietuvos. ...