Euras – spąstai pirkėjui? Pereiti į pagrindinį turinį

Euras – spąstai pirkėjui?

2014-04-01 02:00

Valdžia visais būdais stengiasi malšinti kasdien visuomenėje didėjantį nerimą, kad įvedus eurą gresia kainų šuolis.

Verslininkai raginami pasirašyti Geros verslo praktikos memorandumą ir taip įsipareigoti nedidinti kainų, jas perskaičiuojant iš litų į eurus. Tačiau pripažįstama, jog visų gudraujančių ir norinčių pasipelnyti sukontroliuoti vis tiek nepavyks.

Pirkėjai – ne kvailiai

Vyriausybė pasitarime vakar pritarė Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumui, kurį parengė Ūkio ministerija kartu su verslo asociacijomis.

Memorandumą pasirašiusios verslo asociacijos įsipareigos sąžiningai perskaičiuoti paslaugų ir prekių kainas ir nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu joms pakelti. Prekybininkai taip pat pasižadės kainas nurodyti tiksliai, suprantamai ir neklaidinančiai.

"Aišku, kad tokį memorandumą galime pasirašyti, nes mums, smulkiesiems verslininkams, yra sunkiausia didinti kainas. Priežastis paprasta – vartotojai labai skaičiuoja ir, jei supras, kad yra apgaudinėjami, tiesiog eis pirkti kitur. Nereikia galvoti, kad pirkėjai yra kvaili. Nieko panašaus, jie moka skaičiuoti, o mes turime prisitaikyti prie jų poreikių ir perkamosios galios", – teigė Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Klaipėdos skyriaus vadovas Donatas Botyrius.

Kiltų ir prie lito

Jis tvirtino, kad, kai bus įvestas euras, smulkiesiems verslininkams dirbti bus net paprasčiau.

"Dabar daugelis tiekėjų yra iš ES. Mes viską perkame eurais, o paskui kainas reikia konvertuoti į litus. Kai ir Lietuvos valiuta bus euras, mums tiesiog nebereikės perskaičiuoti. Viskas bus daug paprasčiau", – tvirtino D.Botyrius.

Taip pat jis pripažino, kad prekių ir paslaugų kainos, įvedus eurą, tikrai didės, tačiau priežastis esą bus ne valiutos pasikeitimas.

"Kainos kyla dėl natūralių priežasčių – dėl infliacijos, brangstančių žaliavų, kitų išteklių, didėjančių sąnaudų. Šios aplinkybės nepasikeis, nepriklausomai nuo to, ar euras bus įvestas, ar ne. O tai reiškia, kad ir kainos didės nepriklausomai nuo to, bus euras ar liks litas", – aiškino D.Botyrius.

Latvijoje viskas brango

Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos prie Klaipėdos miesto tarybos, Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška atskleidė dar daugiau detalių apie didėsiančias kainas, kai bus įvestas euras.

"Kai kurių prekių ir paslaugų kainas jau dabar reikia didinti dėl objektyvių priežasčių, nes sąnaudos gerokai išaugo ir gaunamos pajamos jų nebepadengia. Tačiau verslininkams visada labai sunku didinanti kainas, nes tai gresia dalies pirkėjų praradimu. Todėl tikėtina, kad jie ir laukia euro įvedimo, nes keičiantis valiutoms padidinti kainas yra paprasčiau. Tai – normali gudrybė", – dėstė A.Mileška.

Tačiau jis patikino, jog tokia gudrybė bus taikoma tik išimtiniais atvejais, esą visos prekės ir paslaugos drastiškai tikrai nepabrangs tik dėl to, kad bus įvestas euras.

"Skaičiuojama, kad, pavyzdžiui, Latvijoje, įvedus eurą, kainos padidėjo 2–3 proc. Tačiau tai yra vidurkis, ir tai reiškia, jog kai kurios prekės galbūt net atpigo, o kitos pabrango 20 proc. Taip bus ir Lietuvoje. Tikrai nemanau, kad bus taip, jog dabartinės kainos litais bus tokios pat, tik eurais. Žmogus gali išleisti tiek pinigų, kiek turi, o įvedus eurą atlyginimą jis gaus konvertuotą į kitą valiutą, nebe litais", – teigė A.Mileška.

Piktnaudžiavimui nusiteikę

Valdžia yra užsimojusi labai atidžiai kontroliuoti, kad prekybininkai, paslaugų teikėjai nepiktnaudžiautų euro įvedimu ir nepagrįstai nedidintų kainų.

Anot Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus Felikso Petrausko, užsienio valstybių, kuriose buvo įvestas euras, patirtis rodo, kad piktnaudžiavimo atvejų, kai pasikeitus valiutoms žymiai padidintos kainos, pasitaikė pavienėse kavinėse, užkandinėse, kirpyklose, automobilių servisuose.

"Tikiu, kad Lietuvoje perėjimas prie euro vyks sklandžiai, dauguma prekybininkų, paslaugų teikėjų sąžiningai perskaičiuos kainas. Tačiau neabejoju, kad bus ir piktnaudžiavimo atvejų. Visada šaukštas deguto pagadina medaus statinę", – teigė F.Petrauskas.

Liepą turėtų galutinai paaiškėti, ar Lietuvai bus leista nuo kitų metų pradžios įsivesti eurą.

Kai tik šis sprendimas bus aiškus, šalyje pradės veikti didžiulis kontrolės mechanizmas.

"Ir prieš euro įvedimą, ir po jo lankysimės įvairiose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, fiksuosime kainas, tikrinsime, ar jos teisingai konvertuotos iš litų į eurus", – tvirtino F.Petrauskas.

Anot jo, Latvijoje, kur euras įvestas nuo šių metų pradžios, iki pasikeičiant valiutai ir po šio fakto buvo surengta apie 35 tūkst. įvairių patikrinimų, aiškinantis, ar kainos perskaičiuotos teisingai.

"Manau, kad ir Lietuvoje patikrinimų skaičius bus panašus. Kontroliuosime ne tik mes, bet prisidės ir daugybė kitų institucijų, kurioms naujais teisės aktais bus suteikti tokie įgaliojimai. Tikrinama bus net prekyba internetu", – aiškino F.Petrauskas.

Gresia sankcijos

A.Mileška tokį neva kontrolės mechanizmą vadino akių dūmimu.

"Manau, kad tai labiau panašu į žaidimą, kurio tikslas – nuraminti žmones. Esą nebijokite, nes valdžia kontroliuoja, kad niekas nedidintų kainų, kai bus įvestas euras. Tačiau realiai tokia kontrolė yra sunkiai įsivaizduojama. Juk kainos ir dabar, nors ir keliais centais, kinta beveik kasdien. Tai ką tie kontrolieriai kontroliuos?" – retoriškai klausė pašnekovas.

Jis pabrėžė, kad kur kas svarbiau šviesti žmones, aiškinti, kaip turi būti perskaičiuotos kainos, koks lito ir euro santykis.

Šiuo metu vienas euras Lietuvoje kainuoja 3,45 lito. Tačiau toks kursas iki metų pabaigos dar gali kisti, o tai įneš nemažai sumaišties, nes prekybos vietose eurais dabar skelbiamos kainos yra būtent tokios, kai jos iš litų konvertuojamos pagal kursą 1:3,45.

F.Petrausko teigimu, verslininkams, kurie bus pripažinti kaltais, kad pasinaudoję euro įvedimu nepagrįstai pakėlė kainas, gresia sankcijos – nuo įspėjimo iki tūkstantinių baudų.

Kviečia jausti pulsą

Rengdamiesi euro įvedimui ir siekdami įtraukti visuomenę į su tuo susijusių procesų stebėseną, Lietuvos statistikos departamentas, Lietuvos bankas ir Finansų ministerija organizuoja visuomeninę akciją "Jausk kainų pulsą". Ji startuos balandžio 7 dieną.

Bus paskelbta apklausa, kurioje gyventojai galės balsuoti už jiems svarbiausias prekes ir paslaugas, kurių kainas iki ir po euro įvedimo stebės Lietuvos statistikos departamentas.

Atsižvelgiant į gyventojų balsavimo rezultatus bus sudarytas prekių ir paslaugų šimtukas ir, įvedus eurą, bus stebimos šių produktų kainos.

Kainų pokyčius Lietuvos statistikos departamento darbuotojai fiksuos 18-oje Lietuvos miestų bei maždaug 1,8 tūkst. prekybos ir paslaugų teikimo vietų. Visuomenė apie jos pasirinktų produktų kainų pokyčius bus informuojama reguliariai – kas mėnesį.

Tai esą bus prekybininkus bei paslaugų teikėjus drausminanti ir kontroliuojanti priemonė, kuri padės išvengti nepagrįsto kainų didinimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų