Seime atsinaujino bandymai išversti iš pareigų parlamentinės Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) vadovą Algimantą Salamakiną.
Ketvirtadienį plenariniame posėdyje Seimo nariams buvo pateiktas siūlymas vietoje iš parlamento išėjusio ir neseniai naujuoju Klaipėdos miesto meru išrinkto Vytauto Grubliausko EPK nare paskirti kitą Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovę Dalią Teišerskytę.
Šio nutarimo projekto svarstymas pavirto nedidele diskusija, kaip dirba Seimo etikos sargai ir ypač jos vadovas A.Salamakinas.
Penkių komisijos narių vardu kalbėjęs Egidijus Klumbys tvirtino, kad EPK darbas nėra priimtinas. Būtent todėl 5 iš 14 komisijos narių esą atsisako joje dirbti.
„Mes sustabdėme darbą, kol komisijai vadovauja A.Salamakinas. Jis jau buvo parašęs atsistatydinimo pareiškimą, bet paskui jį atsiėmė, vėliau buvo pripažintas pažeidusiu etiką, bet tam tikrų manipuliacijų būdu nebuvo šis sprendimas galutinai įformintas“, - kalbėjo E.Klumbys.
Todėl jis pasiūlė „išspręsti“ pirmininko klausimą, tai yra pakeisti jį.
„Gerai, kad Dalia ateina į EPK, gal, tikiuosi, įneš į jos darbą tam tikrą sveiko proto kvantą. Bet darbas nebus visiškai normalus, kol komisijai vadovaus A.Salamakinas, vykdantis valdančiosios daugumos valią“, - sakė E.Klumbys.
Jis priminė, kad buvo galvota pakeisti EPK formavimo principus, tokiu būdu siekiant kokybiškesnio jos darbo. „Tačiau tie pasiūlymai kažkur įstrigo ir nebesvarstomi“, - apgailestavo politikas.
Opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis pritarė sprendimui įtraukti D.Teišerskytę į EPK sudėtį, tačiau irgi ragino „vieną kartą išspręsti“ ir jos pirmininko klausimą. „Prie dabartinio pirmininko normalaus darbo, regis, nebus. Todėl siūlyčiau pačiu artimiausiu metu grįžti prie šio klausimo ir jį vieną kartą išspręsti, suradus kitą žmogų“, - sakė V.Mazuronis.
Šių metų pradžioje, nepatenkinti A.Salamakino darbu, EPK savo darbą suspendavo kai kurie opozicinių frakcijų atstovai E.Klumbys, Donalda Meiželytė-Svilienė, Ona Valiukevičiūtė, Mečislovas Zasčiurinskas ir Konstantas Ramelis. Bet ir be jų EPK gali dirbti su 9 į posėdžius ateinančiais komisijos nariais.
A.Salamakinas, portalui komentuodamas šiuos pareiškimus, atmeta reikalavimus atsistatydinti. „Aš visada sakiau, kad jeigu man yra kokių nors pretenzijų, tegu tie protestuojantieji ateina ir pateikia jas komisijai. Ji ir spręs, ar pareikšti man nepasitikėjimą. Be kažkodėl tas nėra daroma, tik nuolat viešai kartojama, kad reikia varyti lauk pirmininką. Nesuprantu tokios pozicijos“, - gūžčiojo pečiais EPK vadovas.
Beje, nutarimas dėl D.Teišerskytės sugrįžimo į EPK buvo priimtas ketvirtadienį didžiąja Seimo narių balsų dauguma. Ši parlamentarė pernai rudenį pareiškė pasitraukianti iš komisijos, paaiškinusi, kad „pavargo nuo sumaišties ir nekonstruktyvaus darbo“. Tada D.Teišerskytę pakeitė V.Grubliauskas.
Dabar politikė pareiškė sutinkanti sugrįžti į EPK, nes mato, kad komisijos darbas vėl normalizuojasi.
Kai A.Salamakinas pernai pranešė apie savo atsistatydinimą, nes esą nemato galimybių normalizuoti komisijos darbą, Seimo pirmininkė Irena Degutienė pareiškė juo pasitikėjimą. Buvo paskelbta, kad ketinama pakeisti EPK sudarymo tvarką ir taip pasiekti, jog ji dirbtų normaliai.
Tada A.Salamakinas sutiko atsiimti savo atsistatydinimo pareiškimą, tačiau tuomet apie savo narystės komisijoje suspendavimą pareiškė penki Seimo nariai. Jie jau keturis mėnesius nesilanko EPK posėdžiuose, tačiau komisija ir be jų priiminėja sprendimus, tiesa, neretai jie pavadinami „bedančiais“, nes neretas etikos principus pažeidęs parlamentaras būna joje išteisinamas.
Naujausi komentarai