D.Valiui – Teisėjų tarybos priekaištai Pereiti į pagrindinį turinį

D.Valiui – Teisėjų tarybos priekaištai

2011-05-27 15:18
D.Valiui – Teisėjų tarybos priekaištai
D.Valiui – Teisėjų tarybos priekaištai / Gedimino Bartuškos nuotr.

Į Teisėjų tarybos posėdį penktadienį pasigirti apie permainas prokuratūros sistemoje atvykęs generalinis prokuroras Darius Valys sulaukė priekaištų dėl prokurorų darbo. Teisėjai jam priekaištavo dėl blogai atliekamo ikiteisminio tyrimo ir prokurorų elgesio apeliacinėse bylose.

„Prokurorai visiškai neskiria instancijų. Bylas apeliacine tvarka, jie nagrinėja, kaip pirmos instancijos“, - pirmoji priekaištų D.Valiui pažėrė Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkė Laima Garnelienė.

„Ikiteisminio tyrimo kokybė yra labai bloga, gerai, kad jūs specializuojatės, specializacija visada yra labai geras dalykas, bet galėtumėte išspręsti ir tą problemą, kuri nei kiek nesikeičia jau ne vienerius metus“, - generaliniam prokurorui įkando ir Teismų tarybos bei Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius.

Į šį priekaištą puolė teisintis tiek D.Valys, tiek kartu su juo atvykęs pavaduotojas Darius Raulušaitis. Jų teigimu, tai ne prokuratūros, o policijos, kurios pareigūnams pirmiausia tenka pradėti ikiteisminį tyrimą, problema. Prokurorai teigia, kad apie šią problemą buvo kalbėta su atsistatydinusiu generaliniu policijos komisaru Vizgirdu Telyčėnu, tačiau šis paaiškino nieko negalintis padaryti, nes viskas atsiremia į finansus – pareigūnai uždirba mažai, todėl dirba aplaidžiai, būtų galima tokius pareigūnus atleisti, tačiau jų nėra kuo pakeisti.

„Jei ikiteisminio tyrimo kontrolė pradėtų gerėti, gal ir ikiteisminių tyrimų kokybė pradėtų kilti“, - savo nuomonės nepakeitė G.Kryževičius.

„Ikiteisminio tyrimo grandis yra pakankamai silpna, nes prokurorai yra nemotyvuoti, dažnai keičiasi, neturi reikiamos kvalifikacijos“, - problemą pripažino D.Valys.

Generalinis prokuroras ir jo pavaduotojas teisėjus patikino, kad šios problemos taip pat bus sprendžiamos, bet kada nors ateityje. O kol kas prokuratūroje vyksta rimtos permainos, kurios, anot D.Valio, turėtų palengvinti ir teismų darbą.

Pagrindinė prokuratūros reorganizavimo kryptis – padalinių stambinimas, skyriai sujungiami į departamentus, kai kurios prokuratūros taip pat. Iš viso, anot D.Valio, teritorinėse prokuratūrose naikinama apie 140 etatų. Pinigai išmetus iš darbo prokurorus apylinkės prokuratūrose bus skiriami apygardų prokurorų atlyginimams didinti.

Taip pat mažesnėse prokuratūrose bus atsisakoma 42 vyriausiojo prokuroro pavaduotojų etatų. „Manome, kad skyrių vadovai patys gali normaliai dirbti su 10-12 pavaldinių grupe“, - aiškino D.Valys.

Permainos laukiamos ir apygardų bei Generalinėje prokuratūrose. Generalinėje steigiamas baudžiamojo proceso persekiojimo departamentas, apjungsiantis kelis skyrius, o 25 Generalinės prokuratūros prokurorai perkeliami dirbti į Vilniaus apygardos prokuratūrą.

„Suteiksime apygardų prokuratūrų prokurorams galimybę specializuoti. Turi kurtis specializuoti padaliniai“, - kalbėjo generalinis prokuroras. Kokie tie padaliniai teisėjams paaiškino D.Raulušaitis. Anot jo, planuojama, kad apygardos prokuratūros užsiims tik sudėtingais ir sunkiais viso rajono nusikaltimų  tyrimus, smulkesnius nusikaltimus paliekant apylinkių prokuratūroms. „Į apygardų prokuratūras turėtų patekti finansiniai, ekonominiai nusikaltimai, galbūt, tyrimai susiję su narkotikais“, - vardino generalinio prokuroro pavaduotojas.

Taip pat jis pabrėžė, kad apylinkių prokurorams bus keliama užduotis ne tik kuo greičiau tirti nusikaltimus, bet ir kuo daugiau jų pabaigti supaprastinto proceso tvarka.

Kai kurios permainos prokuratūroje jau įgyvendintos, pavyzdžiui atsisakyta vairuotojų. „Aš kaip pats esu  iš mažos prokuratūros, galiu pasakyti, kad per metus su tarnybiniu automobiliu prokurorai nuvažiuoja apie 6000 kilometrų, bet vairuotojas per metus gauna apie 14 tūkst. litų atlyginimą. Kam jų reikia“, - kalbėjo D.Valys, kurį patį ne vieną rytą į darbą ir iš jo į namus vežęs prokuratūros vairuotojas. Tiesa, ne tarnybiniu, o  nuosavu automobiliu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų