Dėl raminamųjų vaistų – lietuvio košmaras Uzbekistane

Vaistinėlėje buvusios aštuonios pagal receptą pirktų vaistų piliulės sunkvežimio vairuotojui iš Lietuvos kainavo gausybę nervų: jis buvo sulaikytas Uzbekistane, negalėjo dalyvauti savo motinos laidotuvėse, apie pusantro mėnesio teisme turėjo įrodinėti, kad nėra narkotikų kontrabandininkas.

Vaistinėlėje buvusios aštuonios pagal receptą pirktų vaistų piliulės sunkvežimio vairuotojui iš Lietuvos kainavo gausybę nervų: jis buvo sulaikytas Uzbekistane, negalėjo dalyvauti savo motinos laidotuvėse, apie pusantro mėnesio teisme turėjo įrodinėti, kad nėra narkotikų kontrabandininkas.

Vežė gėrimus

Marijampolės transporto įmonėje "Datas" dirbantis Petras Čiužas dar rudenį gavo užsakymą paimti krovinį iš Rygos ir nugabenti jį į Uzbekistano ir Afganistano pasienį. Komandiruotė turėjo trukti mažiau kaip mėnesį. Todėl vyras nesitikėjo, kad Kūčias, Kalėdas ir Naujuosius metus praleis užsienyje, priverstinai gyvendamas viešbutyje be teisės išvykti, negalės dalyvauti savo motinos laidotuvėse.

P.Čiužo vairuojamos mašinos puspriekabėje su šaldymo įranga buvo vežami apie 20 tonų įvairių nealkoholinių gėrimų. Jie skirti Jungtinių Amerikos Valstijų kariams, dalyvaujantiems misijoje Afganistane. Iš viso krovinį gabeno trys bendrovės "Datas" sunkvežimiai. Jie važiavo per Baltarusiją, Rusiją, Kazachstaną. Uzbekistano ir Afganistano pasienyje gėrimus planuota perkrauti į kitų įmonių sunkvežimius.

Užkliuvo uzbekams

Visas valstybes lietuviai pervažiavo be jokių nuotykių. Lapkričio pradžioje jie sėkmingai kirto ir Kazachstano bei Uzbekistano sieną. Tačiau nuvažiavus netoli nuo pasienio muitinės punkto, P.Čiužo vairuojamą sunkvežimį pasivijo muitinės pareigūnų automobilis. Uzbekai pareikalavo parodyti vaistinėlę. Joje 63 metų vyras laikė aštuonias piliules raminamųjų vaistų. Tai psicholeptikams priskiriami preparatai, kurių veiklioji medžiaga yra bromazepamas. Vairuotojas bandė aiškinti, kad šie vaistai Lietuvoje parduodami vaistinėse su receptu. Juos jam skyrė gydytojas. Tačiau pareigūnai paaiškino, kad visus medikamentus buvo būtina deklaruoti pasienio muitinės poste.

"Niekur kitur važiuojant per kitas valstybes mano tabletės neužkliuvo, ar galėjau žinoti, kad dėl mano tablečių kils tokių problemų Uzbekistane", – guodėsi vyras Centrinės Azijos informacijos agentūros "Fergana" žurnalistams. Jis teigė, kad jei ne rusų kalbos mokėjimas, jam savo tiesą įrodinėti būtų dar sunkiau. "Man tyrėjas pasakė, kad neturi jokio vertėjo į lietuvių kalbą", – kalbėjo P.Čiužas.

Pareiškė įtarimus

Uzbekistano pareigūnai pareiškė lietuviui įtarimus net pagal du vietos Baudžiamojo kodekso straipsnius. P.Čiužui grėsė nuo 5 iki 10 metų kalėjimo už kontrabandą. Taip pat grėsė 3 metai nelaisvės už narkotinių, psichotropinių medžiagų gamybą, platinimą, laikymą be tikslo parduoti.

Teisėsaugininkai P.Čiužo nesuėmė, tačiau ir neleido niekur išvykti iš Uzbekistano. Jis privalėjo pats susirasti, kur apsistoti Nukuso mieste, kuriame vyko teismo procesas.
P.Čiužui pinigų už nakvynę viešbutyje ir maitinimą siuntė dukra, o darbdaviai pasamdė advokatą. Uzbekai taip pat sulaikė ir sunkvežimį su kroviniu.

Prarado motiną

P.Čiužo pasakojimas buvo publikuotas ir tinklalapyje "YouTube". Vyras su ašaromis akyse guodėsi dėl motinos mirties. Ji atsisveikino su gyvenimu, kai sūnui teko įrodinėti teisme savo nekaltumą. Gali būti, įtakos moters mirčiai turėjo ir patirtas stresas, kai ji sužinojo, į kokią istoriją buvo įpainiotas jos vaikas. Vyras prašė teisėsaugininkų leisti laikinai išskristi lėktuvu į Lietuvą, tačiau leidimo negavo. Šį pasakojimą viešbučio kambaryje filmavęs žmogus, išgirdęs šią sukrečiančią patirtį, prisėdo šalia P.Čiužo ir guosdamas jį apkabino.

"Fergana News" rašo, kad lietuvis gyveno kambaryje, kuriame nakvojo dar du žmonės. Vienas jų esą buvo apgyvendintas šnipinėti lietuvį. Šis, išsiaiškinęs, kad yra sekamas, išprašė šnipą.

Grįš jau po Naujųjų

Po pusantro mėnesio trukusio teismo proceso P.Čiužas galiausiaI buvo išteisintas. Tiesa, savo išvadoje teisėjai vis tiek tvirtina, kad lietuvis nusižengė Uzbekistano įstatymams. "Teismas turi apsvarstyti galimybę išlaisvinti ir atleisti nuo atsakomybės asmenis, kurie nusikalto pirmą kartą ir nekėlė didelės grėsmės visuomenėje", – rašoma teismo išvadoje.

Gali būti, kad prie palankaus lietuviui sprendimo prisidėjo Lietuvos užsienio reikalų ministerijos diplomatinės pastangos.

Įmonės "Datas" vadovai kalbėtis su žurnalistais atsisakė. Bendrovės atstovai tik neoficialiai informavo, kad šiuo metu P.Čiužas, atgavęs sunkvežimį ir pristatęs krovinį į Afganistano pasienį, grįžta į tėvynę. Ją vairuotojas turėtų pasiekti jau po Naujųjų metų.

Informacinė agentūra "Fergana" skelbia, kad Uzbekijos teisėsaugininkai pernai irgi iškėlė panašią bylą Rusijos pensininkei. Ji buvo teisiama už tai, kad turėjo nedeklaruotų raminamųjų vaistų. Įsikišus Rusijos diplomatams, teismas leido rusei palikti šalį nenubaustai.

Išsiuntė notą

Kaip "Kauno dieną" informavo Užsienio reikalų ministerijos (URM) Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas, 2013 m. lapkričio 12 d. dėl pagalbos P.Čiužui į ministeriją kreipėsi jo dukra. Lapkričio 15 d. į URM taip pat kreipėsi įmonė "Datas" dėl pagalbos atgaunant vilkiką ir išlaisvinant P.Čiužą.

Lietuva neturi ambasados Uzbekistane, todėl tarnautojai paprašė pagelbėti Latvijos kolegas, nes šioje šalyje yra Uzbekistano ambasada.

Prieš teismo posėdį, kuris turėjo būti surengtas lapkričio 18 d., URM nota kreipėsi į Uzbekistano užsienio reikalų ministeriją su prašymu, kad kompetentingos Uzbekistano institucijos atsižvelgtų į faktą, jog Lietuvos pilietis su savimi vežė gydytojo skirtas tabletes. Nota elektroniniu paštu buvo persiųsta Uzbekistano ambasadoms Maskvoje, Rygoje ir Uzbekistano užsienio reikalų ministerijai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

zinau.

zinau. portretas
Padejo visi! Ir gerb. Konsulas ir latviu ambasada. Ir geri rysiai ir daug pazinciu!!!

reikia domėtis įstatymais

reikia domėtis įstatymais portretas
įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.Važiuojant ne į ES šalis turi turėti receptą suprantama kitos šalies kalba,o dar geriau išrašytą gydytojo pažymą kokius vaistus vartojate,tada ir nebus jokių problem.O žmogelis yra tolimųjų reisų vairuotojas,tai tikrai turėtų žinoti ką galima ir ko negalima vežtis.

neregistruotas

neregistruotas portretas
musu gydytoja kai suzinojo kad vyras skrenda i Tadzikistana pasake israsys raminamuju tik su saliga kad jis su savim pasiims ir recepta,ir gerai butu dar vertima padaryt,bet mus niekas nieko neklause,netikrino
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių