- Gabrielė Grigošaitytė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kitąmet pigios darbo jėgos iš trečiųjų šalių bus galima pasisamdyti pusantro karto mažiau nei šiemet. Kvotos sumažintos nuo 40 iki 25 tūkst. Verslas teigia, kad darbuotojų trūkumas – milžiniškas. Užsieniečių darbo vietų neužpildytų net iš emigracijos grįžę lietuviai. Tad verslas grasina, kad įmonės investicijas iškels į kitas šalis.
Uzbekijoje – juristas ir ekonomistas, o Lietuvoje – vairuotojas. Uzbekijos pilietis Isakovas Khusniddinas lietuviškus vilkikus vairuoja penkerius metus ir giria europietiškas darbo sąlygas.
„Uzbekistane vairuotojai neturi poilsio, reikia ištisai vairuoti, o čia vairuojame 9 val., ilsimės 11 val. Normalios sąlygos“, – kalbėjo I. Khusniddinas.
Vairuotojo profesijos imasi daugiau kaip pusė į Lietuvą atvykstančių trečiųjų šalių piliečių. Dar dešimtys tūkstančių įsidarbina statybose bei pramonėje.
„Esame paskaičiavę, kiek emigravę į užsienį galėtų potencialiai dirbti mūsų sektoriuje, tai 4–5 tūkst. žmonių. Net ir juos sugrąžinus, tai nepatenkins mūsų poreikio, mes be trečiųjų šalių piliečių neišsiversime“, – šnekėjo Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso vadovas Povilas Drižas.
„Vis dažniau ir dažniau mūsų darbdaviai turi taikytis ir ieškoti darbuotojų vis tolimesniuose kraštuose“, – pabrėžė Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.
Pagal darbo sutartį dabar dirba 130 tūkst. trečiųjų šalių piliečių. Būtų ir daugiau, bet du trečdaliai atvykusių lietuviškose įmonėse neužsibūna.
„Yra žmonių, kurie atvyko, išnaudojo kvotą, bet taip ir nepasiliko dirbti Lietuvoje. Tai reiškia, kad kažkur prasilenkia lūkestis – ar atvykstančio žmogaus su jį kviečiančia Lietuvos įmone, ar atvirkščiai“, – aiškino Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė.
Dainiaus Labučio / ELTOS nuotr.
I. Khusniddinas grįžti į Uzbekistaną neturi planų, tačiau namo parvažiuoja dažnai.
„2–3 mėnesius padirbu, mėnesiui grįžtu namo į Uzbekistaną. Jei būtų galimybė čia atsivežti žmoną ir trejų metų dukrą, taip dažnai į tėvynę negrįžčiau“, – pasakojo I. Khusniddinas.
Įvertinus ekonomiką ir darbo rinką, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija mato, kad tiek daug migrantų nebereikia. Todėl kitąmet užsieniečių kvotas nutarė nurėžti pusantro karto – nuo 40 iki 25 tūkst.
„Nuo kitų metų pirmąkart Lietuvoje atsiranda jau griežta kvota, kiek nebus galima jos viršyti ir atsivežti pigios ar vidutinės darbo jėgos“, – šnekėjo buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
„Visuomenėje yra požiūris skeptiškas į migrantus: žiūrima kaip į konkurentus darbo rinkoje ir kaip į tam tikrą kultūrinę grėsmę. Dėl to nuolat vyksta virvės tampymas į abu galus, tas nuoseklumas nepasiekiamas niekur“, – kalbėjo ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoja Eglė Verseckaitė-Grzeskowiak.
Jei migrantų bus mažiau, valstybė surinks ir mažiau mokesčių.
Kvota lies tik naujai atvykstančius dirbti į Lietuvą.
„Tai pakenks ekonomikai. Jei migrantų bus mažiau, valstybė surinks ir mažiau mokesčių“, – sakė I. Khusniddinas.
„Vien transporte įdarbinus 15 tūkst. mažiau, valstybės biudžetas neteks apie 112 mln. eurų mokestiniu pavidalu. Įmonės negalės vykdyti plėtros“, – kalbėjo P. Drižas.
O buvęs ministras skaičiuoja kitaip: esą valstybė per metus praranda virš milijardo pajamų įdarbindama ne savo piliečius.
„Kur matom riziką – kur užsieniečiai dirba vietoje Lietuvos piliečių, tokiu atveju, užsieniečiai pinigus siunčia atgal savo šeimos nariams. Reiškia, jų perkamoji galia mažėja – reiškia, iš ekonomikos išimame pinigus“, – nurodė V. Šilinskas.
Sugriežtinus kvotas, tikimasi, kad verslas pirmiausia atsigręš į lietuvius arba užsieniečių įdarbinimą planuos atsakingiau.
„Žmonės, atvykę iš trečiųjų šalių, dirba ne pas vieną darbdavį. Ar tikrai to žmogaus reikia, jei negalime užtikrinti pilnos dienos darbo krūvio?“ – tikino I. Balnanosienė.
„Jeigu norime spręsti problemą, kodėl lietuviai nesidarbina pas darbdavius, tai kvotų įvedimas yra botago principas, bet taip pat reikia ir pyrago principo – kaip tas darbo vietas padaryti patrauklesnes“, – kalbėjo E. Verseckaitė-Grzeskowiak.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kvota nelies darbuotojų iš Europos Sąjungos šalių ir aukštos kvalifikacijos specialistų, kurių atlyginimas popieriuje viršija 2,6 tūkst. eurų. Buvęs ministras svarstė ir apie išimtį transporto įmonėms, bet...
„Ji galėtų atsirasti ateityje, jei pavyktų su sąžiningu transporto verslu išspręsti sektoriuje esančias problemas“, – pabrėžė buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras.
Šiemet darbdaviai neatsivežė tiek migrantų, kiek galėjo. Iš 40 tūkst. kvotų – paslaugų, pramonės, statybos, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sektoriuose – beveik 6 tūkst. liko nepanaudotos.
„Šiuo metu mes turime keturias kvotas pagal sritis. Prasideda žaidimai, piktnaudžiavimai. Tai dabar viskas bus vienoje kvotoje – priežiūra ir administravimas vyks paprasčiau“, – šnekėjo E. Gudzinskaitė.
Šiemet daugiausia kvotų išnaudojo paslaugas teikiančios įmonės.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vaičiūnas: bendra Baltijos šalių elektrinė galėtų atsirasti iki 2030-ųjų
Lietuvai siekiant su Latvija ir Estija statyti bendrą naują elektrinę, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas viliasi, kad ji galėtų atsirasti iki 2030-ųjų. ...
-
Mėlynojo liežuvio liga: fiksuojamas trečias atvejis Lenkijoje1
Europoje daugėja mėlynojo liežuvio ligos (MLL) atvejų. Gruodžio 23 d. Lenkijoje, netoli pajūrio, užfiksuotas trečiasis protrūkis. Šią pavojingą ligą platinantys mašalai perduoda virusą įkandimo metu, o šiltos žiemos sąlygos...
-
Savickas: norima įpareigoti įmones, kad jų prekės nepasiektų Rusijos1
Lietuvos įmonės turės užtikrinti, kad jų į trečiąsias šalis eksportuojamos dvejopos paskirties prekės nepasieks Rusijos, sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas. ...
-
LEA kviečia pasikeisti neefektyvius šildymo katilus: paskubėkite, jei norite gauti kompensaciją
Neefektyvius šildymo katilus norintys pasikeisti gyventojai gali teikti paraiškas finansavimui gauti, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). Tris mėnesius truksiančiam kvietimų etapui skiriamas 8,5 mln. eurų finansavimas. ...
-
Įsigalioja Darbo kodekso pataisos: ką reikia žinoti
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad nuo naujų metų įsigalioja Darbo kodekso (DK) 35 straipsnio pakeitimai, praplečiantys ir konkretizuojantys susitarimo dėl papildomo darbo reguliavimą. ...
-
Keičiasi „Sodros“ išmokų dydžiai: kiek bus mokama už vaiko priežiūrą, nedarbo ar ligos atveju?
2025 metais didėja nedarbo išmokos, keičiasi kai kurių „Sodros“ išmokų minimalūs ir maksimalūs dydžiai. Pokyčiai susiję su minimalios mėnesio algos (MMA) augimu bei vidutinio darbo užmokesčio šalyje (VDU) kitimu &nd...
-
Gruodį naujų lengvųjų automobilių rinka neįtikėtinai augo
Praėjusių metų gruodį Lietuvoje įregistruoti 2 826 nauji lengvieji automobiliai – 41,9 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, remdamasi preliminariais „Regitros“ duomenimis skelbia bendrovė „AutoTyrimai&ldquo...
-
„Elektrum Lietuva“: didmeninė elektros kaina šalyje augo
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina Baltijos šalyse augo 40 proc. ir pasiekė 78,43 EUR/MWh. Tuo metu didmeninės elektros kainos vidurkis Lenkijoje siekė 111,79 Eur/MWh, Vokietijoje – 103,25 Eur/MWh, skelbia &bdquo...
-
Ekspertas: šis pokytis atims iš sukčių pagrindinį jų ginklą10
Siekiant apsunkinti telefoninių sukčių veiklą, Lietuvoje nuo Naujųjų metų atsirado reikalavimas registruoti naujas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Inovacijų ekspertas Arnoldas Lukošius sako, kad šis pokytis atims iš suk...
-
TVF užsitikrino galimybę toliau skolintis iš Lietuvos banko1
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) užsitikrino galimybę skolintis iš Lietuvos banko (LB) beveik 300 mln. eurų, jei to prireiktų, ketvirtadienį pranešė LB. ...