PENSIJŲ FONDAI
Bandė perspėti lengvatikius?
Žmonės, norintys šiemet pradėti dalyvauti pensijų reformoje, turėjo apsispręsti dalį „Sodrai“ mokamų įmokų savanoriškai nukreipti į pensijų fondus. To nepadarę iš esmės nieko neprarado - galimybė apsispręsti pasirinkti kaupimą bus suteikta kiekvienais metais nuo sausio 1 d. iki liepos 1 d.
Reikėjo apsispręsti
Per trumpą laikotarpį - du mėnesius reikėjo apsispręsti, ar pasirašyti sutartis su privačiais pensijų fondais. Sutartys „Sodroje“ pradėtos registruoti rugsėjo 16 dieną. Paskutiniais skelbiamais „Sodros“ duomenimis, iki pirmadienio buvo užregistruota 395,393 tūkst. sutarčių. Šis skaičius viršijo optimistiškiausias prognozes dėl asmenų, jau šiemet dalyvausiančių pensijų kaupimo sistemoje. Norėtųsi tikėti, kad visi žmonės, pasirašę sutartis su privačiais pensijų fondais, yra užtikrinti pensijų reformos nauda. Kaip žinia, pasirinkę pensijų fondus, neturės galimybės grįžti į „Sodrą“.
Vis dėlto kyla abejonių, ar visi sutartis su privačiomis pensijų kaupimo bendrovėmis pasirašę asmenys visiškai suvokė savo sprendimo naudą, ar gavo visą reikalingą informaciją. Abejoti verčia kad ir tas faktas, kad „Sodra“ užregistravo ne visas jai pateiktas sutartis. Tūkstančiai sutarčių neužregistruota todėl, kad pensijų kaupimo sistemoje nusprendęs dalyvauti asmuo nebuvo apdraustas valstybiniu socialiniu draudimu. Šitai verčia suabejoti ir kai kurių „medžiotojų“ į privačius pensijų fondus kompetencija. Kita neužregistruotų sutarčių kategorija - kai asmenys pasirašė sutartis, kartą jas jau sudarę su kitomis pensijų kaupimo bendrovėmis.
Pasirašė paskubomis
Nieko nuostabaus, jeigu dalis miestiečių suvoks suklydę. Tie, kurie paskutinėmis lapkričio dienomis bandė įšokti į „nuvažiuojantį traukinį“. Dienraščio žiniomis, kai kuriose Klaipėdos įstaigose ir organizacijose privačių pensijų kaupimo fondų konsultantai sutartis sudarinėjo paskutinėmis dienomis iki nustatyto termino. Išgąsdinti, kad „nebegaus to, ką visi perka“, žmonės sudarinėjo sutartis (su plačiai išsireklamavusia, bet bene didžiausius administracinius mokesčius pasitvirtinusia bendrove) veikiau bandos jausmo, o ne racionalaus apsisprendimo vejami.
Lapkričio pradžioje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, matydama, kad žmonės ypač aktyviai pasirašo pensijų kaupimo sutartis su privačiais fondais, sudarė atmintinę ir išvardino šešis veiksnius, į kuriuos būtina atsižvelgti, priimant sprendimą dėl pensijos kaupimo: 1. Man nebūtina apsispręsti šiandien – tai galėsiu padaryti kasmet; 2.Grįžti nuo kaupimo tik į senąją „Sodros“ sistemą negalėsiu; 3. Kaupdamas gausiu mažesnę „Sodros“ pensiją; 4. Pensijų kaupimas kainuos; 5. Kaupiant egzistuoja didesnė ar mažesnė rizika; 6. Galimybė sukaupti didesnę pensiją priklauso nuo mano amžiaus ir atlyginimo.
Siekė paprotinti?
Ką turėjo reikšti šis pavėluotas ministerijos raginimas? Baimę, kad „Sodra“ nesurinks savo biudžeto ar kad mažas pajamas gaunantys žmonės tampa „paklydusiomis avelėmis“, kurias nusiveda pelnu suinteresuotos privačios pensijų kaupimo bendrovės?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pensijų kaupimo sistemos reformos skyriaus vedėjas Vitalijus Novikovas paaiškino, kad pastaruoju metu skambina daug gyventojų, kurie prašo atsakyti į iš esmės tuos pačius klausimus. Štai todėl ir buvo parengta atmintinė. V. Novikovas sakė, kad ministerija sveikina privačius pensijų kaupimo fondus, kurie sugebėjo sudaryti tiek daug pensijų kaupimo sutarčių. Pašnekovo nuomone, didelę įtaką jų skaičiui turėjo tų bendrovių aktyvumas.
Duok Dieve, kad taip ir būtų. Vis dėlto viduje knibžda abejonė, kad ministerijos atmintinė – atsargus bandymas paprotinti gyventojus, kurie neturėtų dalyvauti pensijų reformoje.
Naujausi komentarai