“Nepasiturintys gyventojai, kuriems dėl nežymiai padidėjusių pajamų iškilo grėsmė netekti socialinio būsto, nebus lyg niekur nieko išmetami į gatvę”, - teigia aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.
Ministro žodžiais, nors dabar galiojantys teisės aktai nenumato jokių išimčių, į šią problemą nebus žvelgiama tik formaliai. Kiekvienu konkrečiu atveju bus ieškoma nepasiturintiems asmenims palankiausios išeities ir varianto.
Be to, pasak G.Kazlausko, skubos tvarka jau rengiami įstatymo pakeitimai, kurie apsaugos socialinio būsto gyventojus nuo iškeldinimo vien dėl to, kad jų pajamos nežymiai padidėjo.
“Dabar susidariusi situacija, kurią nemaža dalimi įtakojo ekonominis sunkmetis, minėtų žmonių atžvilgiu nėra teisinga. Šią problemą reikia kuo skubiau spręsti, tai ir daroma”, - pažymi G.Kazlauskas.
Aplinkos ministerijos iniciatyva prieš kelias dienas surengtas pasitarimas socialinio būsto klausimais, kuriame dalyvavo ir Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijų atstovai.
Pasitarime pritarta kelioms priemonėms, kurios apsaugos vargingai gyvenančius asmenis nuo grėsmės tapti benamiais. Visų pirma bus papildytas keičiamas Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo projektas.
Jame numatyta galimybė neiškeldinti socialinio būsto nuomininkų tais atvejais, kai jų pajamos viršija Vyriausybės nustatytus dydžius. Tokiu atveju bus atsižvelgiama į nuomininko pajamas jų deklaravimo metu - ir prireikus bus taikomas diferencijuotas gyvenamųjų patalpų nuomos mokestis. “Paprastai tariant, šeimos ar asmenys, kurios gauna šiek tiek didesnes pajamas, tiesiog daugiau mokės už socialinio būsto nuomą, tačiau jiems nereikės iš jo išsikelti”, - sako G.Kazlauskas.
Be to, ketinama įvesti papildomą kriterijų, nustatantį teisę į socialinį būstą ar jo nuomą, jeigu asmens pajamos nedaug viršija Vyriausybės nustatytus dydžius. “Tokiu atveju keli šimtai litų netaps kliūtimi gauti socialinį būstą ar jame gyventi, kaip yra dabar”, - teigia aplinkos ministras.
Dar viena naujovė - apskaičiuojant metines pajamas skaičiuoti ne praėjusių kalendorinių metų, o praėjusių 12 mėnesių pajamas. “Taip bus išvengta situacijų, su kuriomis susidūrėme šiemet. Kai kurių žmonių pajamos pernai ūgtelėjo, tačiau šiemet jos arba gerokai sumažėjo - arba žmonės apskritai tapo bedarbiais. Tuo tarpu deklaracijoje tai neatsispindi ir formaliai jų pajamos yra per didelės”, - tvirtina G.Kazlauskas.
Be to, siūloma įteisinti ir papildomą sąlygą, jog asmuo nebus metamas iš socialinio būsto, jei jo praėjusių 12 mėnesių pajamos ir viršys nustatytą ribą - tačiau tuo metu žmogus neturės darbo.
Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo projektas rengiamas ir atsižvelgiant į Valstybės kontrolės rekomendacijas bei Vyriausybės programoje numatytas priemones.
Socialinio būsto gyventojų situacija pastaruoju metu buvo plačiai aptarinėjama žiniasklaidoje, susirūpinimą išreiškė ir Seimo kontrolierė Virginija Pilipavičienė. Problema išryškėjo savivaldybėms pradėjus tikrinti socialiniame būste gyvenančių žmonių pajamas bei turtą, kas daroma kas trejus metus.
Paaiškėjo, jog dalies asmenų pajamos per praėjusius metus nežymiai padidėjo, viršijo Vyriausybės nustatytus dydžius, todėl pagal įstatymą jie privalo išsikraustyti iš socialinio būsto. Tuo tarpu šiemet šie žmonės gauna kur kas mažesnes pajamas, o kai kurie iš jų apskritai neteko darbo.
Naujausi komentarai