Viena po kitos
Rugpjūčio pradžioje A.Marteckas pasirašė mažos vertės darbų pirkimo sutartį su Pakruojyje registruota ir ten veikiančia AB "Pakruojo arka". Pastarosios direktorius Algirdas Adomaitis parašu patvirtino, kad jo pavaldiniai Šiauliuose, agentūrai priklausančiose 56 kv. m patalpose atliks remontą: grindų laminatą pakeis nauju, nudažys sienas, lubas, sutvarkys šešis langus. Abi pusės sukirto, kad darbai kainuos ne daugiau kaip 6,5 tūkst. eurų.
Praėjus dviem mėnesiams, abi šalys pasirašė naują sutartį. Vėlgi mažos vertės remonto darbai Vilniuje, AAA būstinėje, šįkart įvertinami 66,9 tūkst. eurų.
Numatyta, kad rangovai turi suremontuoti agentūros darbuotojų kabinetus, koridorius: pakeisti šviestuvus, įrengti pakabinamas lubas, pakeisti penkerias duris, nudažyti sienas, pakeisti elektros, interneto ir telefono ryšio laidus, sudėti grindų laminatą, suremontuoti vieną langą.
Po mėnesio – dar viena sutartis su "Pakruojo arka". Pastarosios statybininkai sutiko atlikti remonto darbus agentūrai priklausančiame pastate Plateliuose už 28,8 tūkst. eurų.
"Mums įtarimų sukėlė aplinkybė, kad vykdant visus tris pirkimus buvo apklaustos tos pačios trys įmonės – "Pakruojo arka", greta jos Pakruojyje įsikūrusi bendrovė "Pakruojo remontas" ir Šiaulių įmonė "Dokesta". Dar labiau keista, kad visais kartais nei "Pakruojo remontas", nei "Dokesta" nepateikė jokių pasiūlymų", – dienraščiui sakė Aplinkos ministerijos (AM) kancleris Robertas Klovas.
Pašnekovo teigimu, iš AAA gautas paaiškinimas, kad dėl šių pirkimų buvo sudarytos komisijos, pirkimai vykdyti remiantis teisės aktais ir nusižengimų nefiksuota. "Tačiau nesugebėta paaiškinti, kaip atsirado tos trys įmonės. Jei aš noriu apklausti paslaugos tiekėjus neturėdamas elementarių žinių, paguglinu "remonto darbai Vilniuje, Vilniaus apskrityje". Ministerijos viešųjų pirkimų skyriaus duomenimis, šalyje yra apie 7 tūkst. statybos bendrovių, nemaža dalis yra Vilniaus regione. Logiška klausti, kodėl pasirinkti Pakruojo statybininkai? Juk važinėjantieji iš toli brangiau kainuos. Mūsų netenkina paaiškinimai, kad viskas teisėta. Netenkina principas, kai nėra konkurencijos tarp kainų, o tiesiog formaliai surašyti trys galimi tiekėjai, iš kurių du net nepateikė savo kainos. Ar tai teisėta?" – kalbėjo AM kancleris.
Pasak R.Klovos, AM paprašė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT), kad ji įvertintų, ar šie AAA atlikti mažosios vertės pirkimai, kai pasiūlymas gautas tik iš vienos bendrovės, nepažeidžia Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų. Atsakymai dar negauti. Be to, pasak pašnekovo, informacija apie šiuos pirkimus perduota naujam ministrui Kęstučiui Navickui.
Buvo ir daugiau sutarčių
"Kauno diena" išsiaiškino, kad minėtos trys agentūros sutartys su "Pakruojo arka" – ne vienintelės.
2015 m. AAA su pakruojiečiais statybininkais pasirašė administracinių patalpų Vilniuje remonto sutartį. Paslaugų pirkimas buvo įvardytas kaip mažos vertės – iš viso už 34 tūkst. eurų. Galima įtarti, kad po šio remonto agentūros valdininkams ne viskas įtiko. Mat vėliau pasirašyta 2,1 tūkst. eurų vertės sutartis už sieninių spintų remontą, o pagal trečią sutartį pakruojiečiai už 2,5 tūkst. eurų įrengė pertvaros sienelę.
"Apie šias sutartis mums nebuvo žinoma. Paaiškėjus naujoms aplinkybėms, ministerija kreipsis į agentūros vadovybę prašydama pateikti minėtų viešųjų pirkimų dokumentaciją. Jei joje vėl bus įrodymų, kad vykdant mažos vertės pirkimą apklaustos tos pačios bendrovės, tai jau panėšės į kriminalą", – AM kancleris R.Klova sakė, kad jį nustebino nauja informacija.
Pažįstami, bet ne bičiuliai
R.Marteckas pripažįsta pažįstantis "Pakruojo arkos" vadovą A.Adomaitį iš anksčiau, tačiau teigia artimai nesibičiuliaujantis.
"Šnapso kartu negeriame", – yra atviravęs R.Marteckas, tačiau dienraščiui pabrėžė, kad abu buvo susitikę gal porą kartų. Jis – kaip darbų užsakovas, A.Adomaitis – kaip konkursus laimėjusios bendrovės vadovas. Kalbos buvusios dalykinės.
Šnapso kartu negeriame.
R.Marteckas gynėsi, kad jo vadovaujama įstaiga, sudarydama sutartis su "Pakruojo arka", jokių įstatymų nepažeidė. "Buvau sudaręs komisiją, kuri tyrė minėtus viešuosius pirkimus. Įstatymų pažeidimų nėra. Tiesą pasakius, kyla klausimų, iš kur ir kokia informacija buvo paskleista ir kodėl. Gal čia yra politiniai žaidimai? Bet kai aš patikrinau šitą situaciją, padariau tyrimą, teisinių pažeidimų nebuvo nustatyta", – kalbėjo R.Marteckas. Paklaustas, kaip pats galėjo atlikti tyrimą, jei darbų pirkimo sutartyje yra jo parašas, pasitaisė – girdi, sutarties teisėtumą tyrė ne jis, bet komisija.
"Esu tik vieną, gal du kartus kalbėjęs. Jis žino, kaip mes atliekame darbus", – apie pažintį su R.Martecku ir priežastį, kodėl agentūra pasirinko būtent "Pakruojo arką", o ne kitus statybininkus iš Vilniaus apskrities dienraščiui atviravo "Pakruojo arkos" direktorius A.Adomaitis. Jis teigė ne tik nepažįstantis kitų agentūros darbuotojų, bet nėra su jais ir bendravęs, o jo bendrovę kaip paslaugos teikėją agentūros darbuotojai surado greičiausiai atsitiktinai.
Įdomūs sutapimai
Dienraštis išsiaiškino ir daugiau faktų, kurie verčia abejoti viešai tiek R.Martecko, tiek socialdemokrato, buvusio Pakruojo rajono tarybos nario A.Adomaičio viešais teiginiais apie jųdviejų pažintį.
R.Marteckas 1999–2005 m. vadovavo Statybos ir remonto tarnybai prie Krašto apsaugos ministerijos. Ši institucija 2005 m. buvo pervardyta į Infrastruktūros plėtros departamentą (IPD) prie Krašto apsaugos ministerijos, jam vadovavo tas pats R.Marteckas. Tačiau 2012 m. departamentą teko palikti, mat buvo nustatyti nauji reikalavimai vadovui – jis privalėjo būti kariškis.
Statybos inžinerijos studijas tuomečiame Vilniaus inžineriniame statybos institute baigęs R.Marteckas nuo 2013 m. pradėjo dirbti AM sistemoje. Jis ėjo ministerijos Aplinkos būklės vertinimo skyriaus vedėjo, Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos direktoriaus, šios tarnybos vyriausiojo patarėjo pareigas. Nuo 2014 m. R.Marteckas agentūrai vadovavo laikinai, nuolatiniu vadovu paskirtas nuo 2015-ųjų vasario, laimėjęs konkursą ir nurungęs penkis kitus pretendentus.
1995 m. įkurtai "Pakruojo arkai" valstybiniai užsakymai lyg iš gausos rago pažiro, kai IPD vadovavo būtent R.Marteckas. VPT duomenimis, 2003 m. departamentas su pakruojiečiais sudarė dvi 557 tūkst. vertės paslaugų pirkimo sutartis. Kiti metai buvo pinigingesni: penkių sutarčių vertė buvo maždaug 1, 711 mln. eurų. VPT duomenimis, R.Marteckui vadovaujant IPT, su "Pakruojo arka" buvo sudaryta net 17 paslaugų pirkimo sutarčių, kurių bendra vertė – beveik 7 mln. eurų. 2003–2016 m. "Pakruojo arka" yra trečioje vietoje tarp didžiausių IPT tiekėjų, ją lenkia tik gerai žinomos bendrovės "Kaminta" ir "Vėtrūna". Beje, būta ir kelių sutarčių su pačia Krašto apsaugos ministerija.
Socialdemokratų šešėlyje
"Pakruojo arkai" Krašto apsaugos ministerijos durys atsivėrė, kai prie šios žinybos vairo stojo socialdemokratai.
Įtarimus, ar kartais ne socialdemokrato bilietas galėjo būti priežastimi "Pakruojo arkai" įsitaisyti Vilniuje, stiprina ir kita aplinkybė. Dvi kadencijas, 2004–2012 m. į Seimą buvo išrinktas buvęs Pakruojo meras socialdemokratas Jonas Juozapaitis. Beje, kaip teigia pati AAA, su "Pakruojo arka" bendravo agentūros viešųjų pirkimų specialistė Ligita Sinkevičienė. Ji – buvusio susisiekimo ministro, dabartinio Seimo nario Rimanto Sinkevičiaus žmona.
"Jei mes pakruojiečiai, tai niekur negalime dalyvauti? Jūs pažiūrėkite į kitus. Konkursuose gali dalyvauti visi. Per metus mes dalyvaujame gal aštuoniose dešimtyse konkursų, dalyje jų laimime", – teigė A.Adomaitis, paklaustas, ar kartais laimės paukštė nėra R.Martecko pavidalu – "Pakruojo arkai" sekėsi ir tebesiseka ten, kur dirba R.Marteckas.
"Jei "Pakruojo arka" buvo viena didžiausių paslaugų teikėjų Krašto apsaugos sistemoje, kai tenai dirbo R.Marteckas, tai sukelia jau daugiau įtarimų. Tai jau yra teisėsaugos klausimas. Gal apklausus asmenis, kurie vykdė pirkimus, jie ir pateiktų reikiamos informacijos, kaip "Pakruojo arka" pakliūva į trijulę apklausiamų, kas juos sieja su kitomis įmonėmis, kurios nepateikė pasiūlymų, – AM kancleris R.Klovas prisipažino nustebintas faktų, kad R.Martecko bei A.Adomaičio keliai yra susikirtę daugiau kaip prieš dešimtmetį.
Gresia nuobauda
R.Klovas teigė, kad R.Marteckas jau turi nuodėmių, už kurias laukia ministro K.Navicko nemalonės.
"Esame užfiksavę, kad R.Martecko tarnybinis automobilis ne kartą "nakvodavo" prie jo namų Vilniaus Senamiestyje, važinėdavo juo greičiausiai pietauti. Dėl to jau atliktas tyrimas, surinkta informacija. Inicijuotas tarnybinis pasiūlymas ministrui pradėti nuobaudos skyrimo procedūrą", – dienraščiui prasitarė R.Klovas.
Pašnekovo teigimu, "yra ir dar kai kurių signalų". Kokie jie, R.Klovas atsisakė paviešinti motyvuodamas, kad jie šiuo metu tiriami.
Naujausi komentarai