Nustatė neatitikimų
Fermentuotų gėrimų nauda ir efektyvumas vilioja ne tik vartotojus, bet ir verslą. Didėja konkurencija tarp gamintojų ir platintojų. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) sulaukia pranešimų apie galimai nesąžiningus veiksmus platinant fermentuotus gėrimus, apie patentuotų gėrimų klastotes.
Šių metų vasario VMVT atliko patikrinimą fermentuotų gėrimų koncentratais prekiaujančioje bendrovėje „Zoeprobio“.
Kaip „Kauno dieną“ informavo VMVT, patikrinimo metu buvo nustatyta, kad realizuojamiems produktams apibūdinti pateikiami reikalavimų neatitinkantys maistingumo ir sveikatingumo teiginiai apie probiotinio maisto poveikį žmogaus sveikatai ir savijautai.
Pavyzdžiui: „Gerosios lakto ir bifido bakterijos, ... žarnyne užkerta kelią puvimo procesui, naikina maistą pūdančius ir įvairias ligas sukeliančius pelėsius ir mieliagrybius (vieni iš jų – candida grybelis, aspergillus grybelis ir kiti).“ Kitas teiginys: „Reguliariai vartojant... atkuriama tinkama virškinimo trakto veikla, pašalinami organizmą nuodijantys toksinai ir šlakai... išvalytas organizmas džiugina rezultatu – pagerėja ne tik bendra fizinė, psichinė ir emocinė sveikata, sustiprėja imunitetas, bet ir didėja atsparumas užkrečiamosioms ligoms ir peršalimui.“
„Kauno dienos“ šaltinių duomenimis, „Zoeprobio“ produktų buvo galima įsigyti kovo 22–23 d. Sveikatos dienose „Žalgirio“ arenoje. Gali būti, kad jais vis dar prekiaujama ir kai kuriose sveiko maisto parduotuvėse.
Būtinybė: sveikatai palankių produktų gausa reikalauja atidaus vartotojo žvilgsnio ir išmanymo. Vilmos Kasperavičienės nuotr.
Durys – užrakintos
Tikrintojų dėmesio sulaukusios „Zoeprobio“ prudukcijos gamintojas – Anykščių rajone veikusi bendrovė „Viltėja“.
Paaiškėjo, kad produkcijos patikrinimo metu „Viltėja“ savo veiklą jau buvo galimai nutraukusi, tačiau produktai dar tebeplatinami kai kuriose interneto svetainėse – pavyzdžiui, gerosbakterijos.lt. Vienas pristatomų produktų – „originalus […] gyvų ir aktyvių naudingųjų mikroorganizmų koncentratas.“ Kaina – 10,50 euro.
VMVT „Kauno dieną“ informavo, kad gamintojui „Viltėja“ išduotas leidimas tvarkyti maistą panaikintas pagal gamintojo pateiktą prašymą. 2024 m. liepą pateiktame prašyme nurodyta panaikinimo priežastis – subjektas nutraukia veiklą.
„Panevėžio apygardos priežiūros skyrius VMVT informavo, kad 2025 02 25 nuvykus nurodytu adresu gamintojo nerasta: gamintojo pastato durys užrakintos – maisto tvarkymo veikla nevykdoma. UAB „Viltėja“ į Panevėžio apygardos priežiūros skyriaus paklausimą raštu informavo, kad gamybos veiklos nurodytu adresu nebevykdo, likusią produkciją pardavė vienam klientui ir gamybinės patalpos yra parduodamos“, – „Kauno dienai“ atsiųstame paaiškinime rašo VMVT.
Uždėjo mano etiketes ant produktų ir pardavė kaip mano produkciją. Atsitiktinai sužinojau.
Praėjusiais metais VMVT sprendimu bendrovei „Zoeprobio“ uždrausta tiekti rinkai gamintojo „Viltėja“ pagamintus maisto produktus (fermentuotų gėrimų koncentratus). Tačiau pabrėžiama, kad draudimą lėmė ne klaidinantis produkcijos aprašymas, bet tai, kad „Viltėja“ neturi nustatyta tvarka išduoto leidimo (registracijos) tvarkyti maistą.
Ieško atsakingų
Šiuo metu „Viltėjai“ vadovaujantis Tomas Papučka „Kauno dienai“ tvirtino vadovavimą parėmęs neseniai ir dabar gilinasi į situaciją, siekdamas išsiaiškinti, kada atsirado problemų ir kaip jas galima išspręsti.
„Direktoriumi tapau prieš dvi savaites. Anksčiau mano kolega kuravo tą projektą. Kadangi prasidėjo tie neramumai, sušauktas akcininkų susirinkimas, buvo nuspręsta keisti direktorių, kad mes tą situaciją sutvarkytume. Daug komentuoti negalėčiau, ne todėl, kad nenoriu, bet dar vyksta įsigilinimas į procesą, kur buvo tie rūpesčiai. Reikia išsiaiškinti, kas atsakingas už tuos rūpesčius. Kaip tik šiomis dienomis vyksta informacijos analizavimas, aš įmestas į katilą ir dabar reikės viską išsrėbti“, – sakė T. Papučka.
Paklaustas, ką planuoja daryti su patalpomis, kuriose veikė „Viltėjos“ gamybos įranga, T. Papučka kalbėjo abstrakčiai.
„Kol sustabdyta bendrovės veikla, tol ji nesiejama su kokiomis nors konkrečiomis patalpomis“, – sakė bendrovės direktorius.
Vadina paprasta klaida
„Viltėjos“ produktus platinusios bendrovės vadovas Modestas Ežerskis „Kauno dienai“ tvirtino, kad problemų sukėlė gana paprasta klaida.
„Viltėjai“ buvo tik nutrauktas leidimas, ir viskas. Yra tam tikrų reikalavimų. Jei juos atitinka, turi VMVT pažymą, gali gaminti. Tačiau mes nebuvome informuoti, kad jiems yra sustabdyta veikla. Mes nežinojome. Taip, buvo dalis produktų patekę į rinką, bet kai mes gavome tą inforamciją, produkciją grąžinome“, – tvirtino M. Ežerskis.
Jo žiniomis, bendrovė „Viltėja“ planuoja nutraukti veiklą.
M. Ežerskis tvirtino esąs įsitikinęs, kad problemų kelia ne kokybės standartų neatitinkanti produktų sudėtis, bet piktavališki konkurentų veiksmai.
Pasiteiravus, ar nori pasakyti, kad konkurentai tarsi dirba VMVT rankomis, M. Ežerskis pabandė sukonkretinti savo pastebėjimus.
„Nesakau, kad dirba VMVT rankomis. Yra tam tikri portalai, kur galima pasitikrinti informaciją. Jei turi įtarimų, rašai skundus į VMVT. Kai jaučia konkurenciją, tai skundžia vieni kitus. Gavusi skundą VMVT tikrina, ar yra jiems prie ko prikibti, ar ne. Jei randa, tuomet ir skelbia. Šiuo atveju VMVT rado spragų. Taigi čia buvo nesusipratimas iš mūsų platinamos produkcijos gamintojo, mes nežinojome, kad leidimas negaliojantis, nutrauktas“, – tikino M. Ežerskis.
Jis ir toliau darbuojasi probiotinių produktų gamybos ir platinimo srityje – yra bendrovės „BIO raugykla“ vadovas.
„BIO raugykla“ gamybinės veiklos dar nepradėjo, tvarkomės dokumentus. Produkcija bus panašaus pobūdžio – viskas tas pats“, – tiek apie ateities planus tepasakė M. Ežerskis.
Prekyba: įtariama, kad populiarioje mugėje buvo parduodami vadinamieji sveikatinimo gėrimai, kurie tuo metu jau turėjo būti išimti iš rinkos. Vilmos Kasperavičienės nuotr.
Rusiškas ženklas
Į tikrintojų akiratį patekusius fermentuotus gėrimus platinusios bendrovės „Zoeprobio“ pavadinimas siejamas su Rusija, kurioje prekybos ženklas „Zoe“ yra populiarus.
Pirmasis šio ženklo platintojas Lietuvoje buvo Ramūnas Račkauskas. Jis yra žinomas kaip probiotinio maisto ideologas, naudingų mikroorganizmų koncentratų kūrėjas ir gamintojas.
Paprašytas paaiškinti sąsajas su Rusijoje populiariu prekybos ženklu, R. Račkauskas „Kauno dienai“ sakė: „Dar 2016 m., kai viskas buvo gerai, aš savo idėjomis pasidalijau su kai kuriais rusais, jie pasidalijo savo patirtimi ir pasakė: pavadinkite savo produktą Zoe. Tik tokie ir ryšiai. Zoe yra iš senovės graikų kalbos kilęs žodis, kuris reiškia gyvenimą. Toliau mes nebendraujame, nesame kokie nors priešiški. Ar yra kokie nors dalykiniai santykiai? Nėra, jie buvo kaip idėjiniai pagalbininkai. Jie sutvarkė ir paleido tos produkcijos patentą, ir kai tie visi reikalai (Rusijos įsiveržimas į Ukrainą – red. past.) prasidėjo, jie tą patentą perleido man, deklaravo ES patentų biure, kad aš būčiau ne tik autorius, bet ir savininkas.“
„Kauno dienai“ komentuodamas situaciją dėl abejonių keliančių koncentruotų gėrimų kokybės, R. Račkauskas tvirtino, kad fermentuotų produktų rinkoje plinta klastotės ir manipuliacijos.
„Aš esu „Viltėjos“ platinamos produkcijos autorius. Kaip ta produkcija atsidūrė nelegalios produkcijos sąraše? Jie turėjo technologiją, kaip gaminti, ir dar buvo veikėjų, kurie platino“, – sakė R. Račkauskas.
Anot jo, panašus atvejis jau yra pasitaikęs ir anksčiau.
„Uždėjo mano etiketes ant produktų ir pardavė kaip mano produkciją. Atsitiktinai sužinojau. Įkėlė nuotraukų ir aš pamačiau, kad etiketės suklijuotos ne taip, kaip mes paprastai klijuojame. Pasidomėjęs aptikau neatitikimą su mano etiketėmis – nedideli skirtumai, bet matyti… Kreipiausi į policiją – tai buvo 2023 ar 2024 m. pradžioje. Jie atliko tyrimą, bet žala neviršijo 20 tūkst. eurų, tai baudžiamosios bylos nepradėjo“, – sakė pašnekovas.
R. Račkauskas tikino, kad tarp plagiatorių yra buvusių jo bendradarbių, kurie, anot R. Račkausko, yra tiesiog pasisavinę technologijas ir patirtį.
Manipuliacijos plinta
VMVT tinklalapyje skelbiamoje informacijoje apie nesaugų maistą yra įvairiausių produktų, į rinką patenkančių tiek iš gamintojų ir platintojų Lietuvoje, tiek ir iš kitų šalių.
Pavyzdžiui, 2024 m. aptikta nesaugių ekologinių bolivinių balandų sėklų (su pesticidais), ekologiškų miltų (cheminė tarša), pistacijų branduolių (su mikotoksinais), šaldytų aviečių (su pesticidais), ekologiškos daržovių užtepėlės su špinatais ir kedro riešutais (su pesticidais), ekologiškų maltų juodųjų pipirų (su pesticidais), ekologiškų ožerškio uogų (su pesticidais), ekologiško ryžių mišinio su laukiniais ryžiais (su pesticidais), ekologiškų nešlifuotų ilgagrūdžių ryžių (su sunkiaisiais metalais), ekologiško kanapių sėklų aliejaus (sudėties neatitikimas), nesaugių ekologiškų avižų, nesaugios ekologiškos kriaušių ir mėlynių tyrės su varške kūdikiams, nesaugių viso grūdo ruginių miltų (ekologiškų).
„Deja, šiuo metu įsigalėjęs reiškinys – ekologinis manipuliavimas, vadinamasis žaliasis smegenų plovimas (angl. greenwashing), kelia painiavos vartotojui. Gausybėje ant prekių matomų „ekologiškų“, „tvarių“ ir „žalių“ ženklų, logotipų ir teiginių paskęsta tikrieji ekologiški produktai – turintys ekologinės gamybos sertifikatus ir paženklinti tinkamais ženklais“, – „Kauno dienai“ sakė viešosios įstaigos „Ekoagros“ atstovė Irma Minskienė.
„Ekoagros“ pagrindinis tikslas – užtikrinti, kad į rinką patektų ekologinės gamybos reikalavimus atitinkantys produktai.
I. Minskienė paaiškino, kad „Ekoagros“ atsakinga už produktų atitikties ekologinės gamybos reikalavimams patvirtinimą. Produktui patekus į rinką, kontrolę perima VMVT.
(be temos)
(be temos)
(be temos)