Jo atliktos analizės duomenimis, nuo balandžio 27 iki gegužės 10 dienos prorusiškoje žiniasklaidoje buvo paskelbtas 461 turinio vienetas, kuriame aptikta klaidinančios informacijos apie Lietuvą Pergalės dienos kontekste.
Tai yra šešis su puse karto daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai fiksuota 71 publikacija.
Padidėjusį dezinformacijos kiekį „Debunk.org“ sieja su 80-uoju karo užbaigimo jubiliejumi, Jungtinių Valstijų su Rusija palaikomu tiesioginiu dialogu.
„Autoritariniai režimai yra linkę į pompastiką, ypač tam tikromis simbolinėmis progomis, todėl 80-osios Antrojo pasaulinio karo metinės natūraliai sulaukė daugiau dėmesio nei ankstesniais metais“, – pranešime cituojamas „Debunk.org“ analitikas Algirdas Kazlauskas.
„Be to, taip sutapo, jog naujos JAV valdžios šiemet įpūsti vėjai ir tiesioginis dialogas su Maskva, tam tikra prasme atgaivino jos propagandistų ūpą įvairiose temose“, – pažymėjo A. Kazlauskas.
Pasak „Debunk.org“, beveik visi pagrindiniai Kremliui palankūs interneto portalai sureagavo į Lietuvos ir jos kaimynių politinę laikyseną atsisakant leisti savo oro erdve į Maskvą keliauti Slovakijos ir Serbijos šalių vadovams.
„Baltijos šalių ir Lenkijos sprendimą komentavo tiek įvairūs politikos apžvalgininkai, tiek ir aukšto rango politikai. Viešumoje buvo paskleistas visas spektras negatyvių naratyvų apie minėtas šalis“, – nurodė A. Kazlauskas.
Jo teigimu, dideliam ažiotažui įtakos galėjo turėti ir suintensyvėjusios Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atakos prieš strateginę Rusijos infrastruktūrą, kurios sutrikdė transporto judėjimą, interneto ryšį, kitas komunikacijos priemones.
„Neatmestina versija, jog kai kurios naujienos buvo specialiai sureikšmintos siekiant nukreipti skaitytojų dėmesį nuo Kremliaus režimo patiriamų nesklandumų, ruošiantis gegužės 9-osios iškilmėmis“, – teigia „Debunk.org“ analitikas.
Anot jo, labiausiai kartota, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra menkos politiniu ir kariniu požiūriu, tačiau agresyvios ir Europos Sąjungos institucijas išnaudojančios savo interesams.
Taip pat skelbta, kad visoje Europoje neva atgimsta nacizmas, todėl didieji politiniai žaidėjai palaiko ir skatina tariamas nacizmo ir „rusofobijos“ apraiškas Baltijos šalyse.
Antrojo pasaulinio karo pabaiga Europoje minima gegužės 8 dieną, pažymint jungtinėmis visų kovojusių valstybių pastangomis nulemtą jo pabaigą ir 1945 metais šią dieną Vokietijos pasirašytą besąlyginį kapituliacijos aktą.
Tuo metu Rusija ir kai kurios kitos sovietų valdytos valstybės pergalę Antrajame pasauliniame kare prieš nacistinę Vokietiją mini gegužės 9-ąją.
Kaip rašė BNS, šią dieną Maskvoje vyko Pergalės dienos paradas. Vieninteliai jame dalyvavę Europos šalių lyderiai buvo Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius ir Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico (Robertas Ficas). Pastarasis nepaisė Briuselio perspėjimų ten nevykti.
(be temos)
(be temos)