V. Čmilytė-Nielsen apie nuotolinį Seimo darbą: negalime likti progreso nuošalyje Pereiti į pagrindinį turinį

V. Čmilytė-Nielsen apie nuotolinį Seimo darbą: negalime likti progreso nuošalyje

2020-12-03 07:24
ELTOS, BNS inf.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen viliasi, kad parlamentarai tiek iš valdančiosios daugumos, tiek iš opozicijos palaikys Seimo statuto pataisas dėl nuotolinio darbo.

Viktorija Čmilytė-Nielsen
Viktorija Čmilytė-Nielsen / P. Peleckio / Fotobanko nuotr.

„Tikiu, kad šįkart pavyks jas priimti. Kaip jau skelbta, techninės galimybės yra, sprendimams realizuoti reikia 3-4 savaičių, ir tai reiškia, kad dar šioje Seimo sesijoje turėtume galimybę išmėginti nuotolinį darbą. Tada pavasario sesijai būtume visiškai pasiruošę, o esant reikalui sausio mėnesį šaukti neeilinę sesiją, tai jau galėtume daryti visiškai saugiai“, – feisbuke ketvirtadienį rašė Seimo vadovė, pažymėdama, kad supranta reikštus būgštavimus dėl ketinimo realizuoti Seimo darbą nuotoliniu būdu.

„Aš suprantu Seimo narių nuogąstavimus dėl privatumo, girdžiu, ką opozicija sako dėl galinčių kilti problemų dėl frakcijų pasitarimų ar kalbų nuo „šoninio mikrofono“. Tačiau mes turime suprasti, kad Seimo nuotolinio darbo klausimą sprendžiame, nes tai yra būtinybė. Turime užtikrinti nepertraukiamą Seimo darbą bet kokiomis aplinkybėmis. Tikiu, kad pirmuose posėdžiuose atsiras naujų techninių ar procedūrinių klausimų, kuriuos teks spręsti. Ir tai normalu, pereinant prie naujų priemonių, klaidų pasitaiko. Tačiau Parlamentas negali likti progreso nuošalyje, juolab, kad tai yra gyvybiškai būtina“, – teigė ji.

„Mes šiandien esame prie slenksčio, kurį privalome peržengti. Kitaip, neslopstant pandemijai, galime likti prie uždarų durų, kurios mus atskirs nuo pareigos ir tų įsipareigojimų, kuriuos kiekvienas prisiėmėme prieš kelias savaites duodami priesaiką“, – apibendrino V. Čmilytė-Nielsen.

Iki gruodžio pabaigos galėtų būti pasirengta

Jeigu parlamentarai priims naujas statuto pataisas, iki gruodžio pabaigos galėtų būti visiškai pasirengta nuotoliniam Seimo darbui, sako parlamento vadovė V. Čmilytė-Nielsen.

„Realiai techniniai visi sprendimai turėtų būti parengti per tris–keturias savaites. (...) Iki gruodžio pabaigos sprendimai jau turėtų būti vietoje ir mes galėtume pilnai pereiti prie nuotolinio darbo“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė ji.

V. Čmilytė-Nielsen vylėsi, kad naujas pataisas parlamentarai palaikys.

Iki gruodžio pabaigos sprendimai jau turėtų būti vietoje ir mes galėtume pilnai pereiti prie nuotolinio darbo.

„Pataisos tikrai yra išsamios ir atvertų kelią perėjimui prie nuotolinio darbo. Tikiuosi, kad palaikymas joms bus platesnis nei buvo praėjusią savaitę“, – teigė ji.

Kol Seimas negali dirbti nuotoliniu būdu, pasak Seimo vadovės, imtasi visų saugumo priemonių.

„Esame numatę visas saugumo priemones, kurios užtikrintų kiek galima saugesnį Seimo narių darbą čia. Taip pat kas savaitę sudaroma galimybė Seimo nariams testuotis. Tai yra būtinybė, kad atėję į Seimo posėdį Seimo nariai nebūtų užsikrėtę, neužkrėstų kitų“, – tvirtino V. Čmilytė-Nielsen.

Eilinis parlamentarų patikrinimas atliktas trečiadienį. Seimo pirmininkės žiniomis, naujų susirgimų COVID-10 nenustatyta.

V. Čmilytė-Nielsen apgailestavo, kad tik maždaug pusė parlamentarų sutinka testuotis.

V. Skaraičio / Fotobanko nuotr.

A. Širinskienė turi pastabų

Atsižvelgiant į Konstitucijos ir konstitucinių įstatymų reikšmę bei vietą teisės sistemoje,  Seimo narė „valstietė“ Agnė Širinskienė siūlo Seimo Statute numatyti, kad Konstitucijos pataisos bei konstituciniai įstatymai nebūtų priimami nuotoliniu būdu.

Įvertinusi užsienio šalių, kurios turi nuotolines ar supaprastintas procedūras plenarinėse parlamentų salėse, patirtį, jį įregistravo tokį pasiūlymą Statuto pataisoms, kuriomis planuojama reglamentuoti nuotolinį Seimo darbą.

Parlamentarė taip pat siūlo įrašyti į Statutą nuostatas, kad organizuojat  Seimo posėdžius nuotoliniu būdu būtų apsaugotos Konstitucijoje ir įstatymuose nustatytos Seimo narių teisės ir pareigos, specialiosios opozicijos teisės, Seimo frakcijų teisės bei būtų išlaikytos įstatymo ir kito Seimo teisės akto pateikimo, svarstymo, priėmimo terminai bei atskirų Seimo statute numatytų procedūrų trukmė.

A.Širinskienės nuomone, Seimo  nuotoliniai posėdžiai galėtų vykti tik tuo atveju, kai atvykimas ir dalyvavimas posėdyje Seime keltų grėsmę Seimo nario sveikatai bei gyvybei.

Seimo Statute A. Širinskienė ragina įvardinti ir aiškų subjektą, kuris  būtų atsakingas už nuotoliniame posėdyje naudojamos įrangos saugumo vertinimą, nes šios subjekto projekto autoriai nebuvo nurodę.Todėl vertinimą siūloma patikėti Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui.

Pagal jos siūlomą projektą, „Seimo posėdis organizuojamas, Seimo nariai jame dalyvauja ir sprendimai svarstomais klausimais priimami nuotoliniu būdu realiuoju laiku Nacionalinio kibernetinio saugumo centro įvertintomis ir saugiomis pripažintomis elektroninių ryšių priemonėmis“.

A.  Širinskienė siūlo, kad Statuto pataisos dėl nuotolinio Seimo darbo įsigaliotų šių metų  gruodžio 21 d.

Ketvirtadienį Seimui bus pateiktos naujas statuto pataisų projektas, numatantis nuotolinio parlamento darbo įteisinimą.

Jį parengė speciali Seimo kanceliarijos darbo grupė.

Pagal projektą, Seimo posėdžiai nuotoliniu būdu būtų organizuojami Seimo valdybos sprendimu, kai šalyje įvedama nepaprastoji padėtis, paskelbiama ekstremalioji situacija ar karantinas ir „gali kilti grėsmė Seimo darbui, nes dėl akivaizdžių objektyvių aplinkybių arba būtinybės riboti užkrečiamųjų ligų plitimą Seimo nariai negali susirinkti į Seimo posėdį Seimo rūmuose“.

Numatyta, kad turi būti užtikrintas nuotoliniame posėdyje dalyvaujančio Seimo nario tapatybės nustatymas. Parlamentarui balsuojant būtų reikalinga papildoma tapatybės registracija ir balsavimo momento fotofiksavimas, kad būtų galima įsitikinti, jog Seimo narys balsavo asmeniškai ir aiškiai išreikšta jo tikroji valia.

Be to, nuotoliniai posėdžiai, kaip ir vykstantieji gyvai, privalo būti transliuojami Seimo interneto svetainėje, o jų vaizdo ir garso įrašai išsaugojami.

Pataisos taip pat numato, kad nuotoliniai posėdžiai negalimi, kai rengiamas uždaras Seimo posėdis, pirmasis naujai išrinkto parlamento posėdis, posėdis, kuriame prisiekia išrinktas prezidentas, ministras pirmininkas, ministrai, Konstitucinio Teismo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai, valstybės kontrolierius, Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai, kiti Seimo į pareigas skiriami asmenys;

Taip pat nuotoliniu būdu parlamentarai negalėtų dirbti ir tuomet, kai būtina surengti slaptą balsavimą.

Parlamento vadovybė antradienį nusprendė nuotoliniam Seimo darbui organizuoti naudoti „Microsoft Teams“ platformą.

Praėjusią savaitę siūlyta minimaliai pataisyti Seimo statutą, kad nuotoliniu būdu būtų galima rengti diskusijas per plenarinį posėdį, tačiau dauguma parlamentarų šias pataisas atmetė.

Seime dėl koronaviruso atšaukti dviejų dienų posėdžiai – pertrauka padaryta nuo lapkričio 25 dienos iki gruodžio 3 dienos.

Anksčiau pranešta apie šešis COVID-19 užsikrėtusius parlamentarus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų