- Milena Andrukaitytė, Saulius Jakučionis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tyrime dėl neleistinos įtakos politiniams procesams valstybėje figūruoja penkios–šešios grupės, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Vytautas Bakas.
„(Iš turimos medžiagos – BNS) matosi interesų grupių tikslai įsitvirtinti arba daryti poveikį strateginiams valstybės sektoriams. Tie galios centrai pastaruosius metus buvo visada, tik keitėsi jų pavadinimai“, – po komiteto posėdžio trečiadienį žurnalistams sakė V. Bakas.
Klausiamas, kiek interesų grupių figūruoja jų tyrime, komiteto vadovas teigė, jog domėtasi tiriamu laikotarpiu veikusiomis „penkiomis-šešiomis pagrindinėmis grupėmis“.
Klausiamas, ar jų visų veikla kėlė grėsmę nacionaliniam saugumui, V. Bakas teigė, kad tai, jog „niekieno nerinkta grupė sugeba priiminėti sprendimus valstybėje, tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui“.
Jis taip pat patvirtino, jog tyrime figūruoja ne tik lietuviško kapitalo įmonės.
Šią savaitę NSGK gavo dalį Valstybės saugumo departamento išslaptintos tyrimui pateiktos medžiagos, susijusios su koncernu „MG Baltic“.
Joje teigiama, kad žurnalistas Tomas Dapkus, būdamas verslo koncerno „MG Baltic“ vadovų tarpininku, užsiėmė šantažo požymių turinčia veikla. VSD įvardija T. Dapkų kaip pagrindinį veikiantį „MG Baltic“ atstovą koncernui siekiant padaryti įtaką statybų ir infrastruktūros projektams Teisingumo ministerijai pavaldžiose institucijose, Kalėjimų departamente, Registrų centre.
Taip pat medžiagoje teigiama, kad Liberalų sąjūdis yra koncerno „MG Baltic“ ilgalaikis politinis projektas, ir partija buvo pilnai kontroliuojama koncerno.
Man kai kurios žiniasklaidos priemonės nėra žiniasklaidos priemonės, tai kažkokie propagandos departamentai, kurie aptarnauja tik tam tikrus interesus.
Pateiktoje medžiagoje daug užtušuotų vietų – pavardžių, pavadinimų ir t. t. V. Bakas sakė, jog komitetas nusprendė prašyti VSD, kad išslaptintų ir užtušuotas vietas.
„Mes dar kartą kreipsimės į VSD, nes ten sudėtingos išslaptinimo procedūros, kad būtų atvertos užtušuotos vietos“, – sakė komiteto vadovas.
Anot jo, slaptumas turėtų būti išlaikomas trimis atvejais: kai gali būti padaryta žala tyrimui, gali atskleisti žvalgybos metodus ir šaltinius. „Mes tikimės, kad pavyks susitarti“, – V. Bakas vertino galimybes paskelbti daugiau informacijos turinio.
Jis taip pat patvirtino, kad komiteto tyrimo medžiagoje bus minima ir daugiau žiniasklaidos priemonių, bet daugiau nebekonkretizavo, tik teigė, jog iš viso reikėtų susitarti, kas laikoma žiniasklaidos priemone.
„Man kai kurios žiniasklaidos priemonės nėra žiniasklaidos priemonės, tai kažkokie propagandos departamentai, kurie aptarnauja tik tam tikrus interesus“, – sakė V. Bakas.
Kalbėdamas apie tolesnius tyrimo veiksmus komiteto vadovas teigė, jog papildomai kreiptasi į tarnybas su prašymu informuoti, ar apie interesų grupių neleistiną veiklą buvo pranešama tuometiniams valstybės vadovams.
„Nutarėme kreiptis į specialiąsias tarnybas prašydami informuot, ar tuo laikotarpiu aukščiausi valstybės vadovai buvo informuojami apie tų interesų grupių neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai“, – sakė V. Bakas.
Paskelbus VSD medžiagą dėl „MG Baltic“ įtakos BNS kalbinti buvę Lietuvos ministrai pirmininkai teigė negaudavę išsamios žvalgybos informacijos apie verslo poveikį politiniams procesams.
V. Bakas savo ruožtu sakė tikintis, jog tyrimu pavyks įrodyti, kad „aukščiausi valstybės vadovai buvo informuojami apie nepageidaujamus procesus, kurie kėlė valstybės nacionaliniams interesams strateginiuose projektuose“.
Šiemet teismas turėtų pradėti nagrinėti politinės korupcijos bylą, kurioje kaltinimai pateikti Darbo partijai ir Liberalų sąjūdžiui, „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui. Jis kaltinamas davęs kyšius E. Masiuliui, Š. Gustainiui bei V. Gapšiui.
Teisėsauga neseniai taip pat baigė tirti kitą stambią įtariamos politinės korupcijos bylą, joje įtarimai, be kita ko, pateikti „Tvarkos ir teisingumo“ partijai kaip juridiniam asmeniui.
Asmeniškai pakvietė T. Dapkų liudyti
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas sako asmeniškai pakvietęs žurnalistą Tomą Dapkų liudyti komiteto atliekamame tyrime dėl nederamos verslo įtakos politiniams procesams.
V. Bakas BNS teigė tai padaręs, kai sulaukė žurnalisto pasipiktinimo dėl į viešąją erdvę patekusios žvalgybos pažymos apie jo veiklą.
Vakar man paskambino T. Dapkus ir pradėjo priekaištauti, kad čia nutekėjo informacija, parodė nepasitenkinimą. Tai aš jam pasakiau – ateikite ir liudykite komitetui.
Valstybės saugumo departamento (VSD) komitetui perduotoje pažymoje rašoma, kad būdamas koncerno „MG Baltic“ tarpininku T. Dapkus užsiėmė šantažo požymių turinčia veikla.
„Vakar man paskambino T. Dapkus ir pradėjo priekaištauti, kad čia nutekėjo informacija, parodė nepasitenkinimą. Tai aš jam pasakiau – ateikite ir liudykite komitetui“, – BNS trečiadienį sakė V. Bakas.
„Šiandien aš informavau komitetą, kad T. Dapkui yra siūloma liudyti“, – pridūrė jis.
Parlamentaras teigė, jog komitetui sutikus, T. Dapkus gaus oficialų kvietimą liudyti.
Pasak V. Bako, NSGK jau anksčiau yra svarstęs kviesti liudyti šį žurnalistą, o jis T. Dapkui asmeniškai tai pasiūlė „mažiausiai du kartus“.
Klausiamas, kodėl nekviečiami liudyti komiteto tyrimo medžiagoje figūruojantys „MG Baltic“ atstovai, Seimo narys atsakė, kad NSGK nekviečia asmenų, turinčių statusą teismui neseniai perduotoje politinės korupcijos baudžiamojoje byloje.
T. Dapkus BNS teigė ne kartą susitikęs su V. Baku ir suteikęs jam informaciją, kuri gali būti naudinga parlamentiniame tyrime, ypač dėl Rusijos energetikos milžinės „Rosatom“ įtakos Lietuvoje.
„Pirmininkas yra užsiminęs apie galimybę liudyti, tačiau oficialaus kvietimo nesu gavęs. Kita vertus, po to, kai šmeižikiška medžiaga buvo paviešinta, esu į jos „faktus” atsakęs spaudoje. Kaip žurnalistas esu įpratęs, kad kita nuomonė yra išklausoma prieš laidą, o ne po jos“, – sakė jis.
Anot VSD rašto Seimo komitetui, T. Dapkus tapo „MG vadovų interesams atstovaujančiu tarpininku, kuris ne tik mezga ryšius su politikais bei valstybės pareigūnais, bet ir renka sau ir koncernui naudingą informaciją, ją vėliau panaudodamas kaip manipuliacijų ir / ar šantažo įrankį“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė su „Rheinmetall“ Vilniuje pasirašys dvi sutartis
Lietuvos Vyriausybės ir Vokietijos gynybos pramonės milžinės „Rheinmetall“ atstovai penktadienį Vilniuje pasirašys žemės sklypo būsimai gamyklai Radviliškio rajone nuomos bei 155 mm šaudmenų įsigijimo sutartis. ...
-
G. Landsbergis išreiškė palaikymą kartvelams, šalies valdžiai atidėjus narystę ES15
Sakartvelui paskelbus atidedant šalies narystę Europos Sąjungoje, į šią žinią sureagavo laikinasis Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis. Jis išreiškė palaikymą pastarosios šalies žmonėms. ...
-
Birštono savivaldybės politikei „čekiukų“ byloje skirta bauda, atimta teisė eiti pareigas2
Birštono savivaldybės tarybos narei Romai Žentelienei Kauno apygardos teismas „čekiukų“ byloje ketvirtadienį skyrė baudą ir uždraudė eiti renkamas ar skiriamas valstybines pareigas. ...
-
L. Savickas dėl deportuojamų vietnamiečių: reikės išsiaiškinti, kaip dirba Migracijos departamentas5
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas sako, kad svarbu turėti lanksčią migracijos politiką, kuri siektų išlaikyti verslą kuriančius užsieniečius Lietuvoje, o ne taikytų griežčiausias sankcijas remdamasi formalumais....
-
M. Maldeikis įstojo į TS-LKD: man tai buvo svarbus žingsnis, todėl užtruko8
Antrai kadencijai į Seimą su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąrašu patekęs Matas Maldeikis įstojo į konservatorių partiją. Apie tai ketvirtadienio rytą jis pranešė asmeninėje feisbuko paskyroje. ...
-
Š. Birutis apie S. Nėries gatvių pervadinimą: menininkai nėra politikai13
Kandidatas į kultūros ministras socialdemokratas Šarūnas Birutis kritikuoja Desovietizacijos komisijos ir Genocido centro direktoriaus sprendimus pervadinti Salomėjos Nėries vardo gatves, nukelti jos paminklą. ...
-
Š. Birutis: abejoti A. Valotkos pergale konkurse į Kalbos inspekcijos vadovus– per drąsu1
Kandidatas į kultūros ministrus Šarūnas Birutis sako, jog dabartinio ministro Simono Kairio abejonės dėl Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo Audriaus Valotkos tinkamumo vadovauti įstaigai dar vieną kadenciją yra per drąsios. ...
-
Teismas A. Vrubliauskui „čekiukų“ byloje skyrė baudą, draudimą eiti pareigas3
Teismas „čekiukų“ byloje ketvirtadienį dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo kaltu pripažino buvusį Alytaus rajono savivaldybės merą, dabartinį tarybos narį Algirdą Vrubliauską. ...
-
Atmetęs prašymą dėl neviešo nagrinėjimo, teismas atvertė R. Vyžinto „čekiukų“ bylą3
Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmai ketvirtadienį pradėjo nagrinėti Seimo nario Ramūno Vyžinto civilinę bylą dėl nepagrįsto praturtėjimo. ...
-
Naujam vidaus reikalų ministrui G. Nausėda kelia uždavinį įkurti Regionų ministeriją8
Naujam vidaus reikalų ministrui prezidentas Gitanas Nausėda kelia uždavinį sukurti Regionų ministeriją, sako jo patarėjas Andrius Varnelis. ...