- Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jeigu Austrija įsileis Rusijos parlamentarus į Vienoje vyksiančią Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) parlamentinės asamblėjos sesiją, Lietuvos delegacija joje nedalyvaus, sako jai vadovaujanti konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.
„Mes laukiame Austrijos vyriausybės sprendimo. (...) Jeigu vis dėlto jie neatsižvelgs, tai mūsų delegacija turbūt nematys galimybių vykti tenai, sėdėti vienoje salėje su žmonėmis, kurie turėtų sėdėti specialiajame karo tribunole, baudžiamajame tribunole, kadangi tie žmonės tiesiogiai atsakingi už karo inicijavimą, už jo ideologiją“, – žurnalistams Seime penktadienį sakė parlamentarė.
„Mes nematome tokių galimybių ir tada Lietuva negalės važiuoti“, – sakė ji.
Tai, pasak parlamentarės, yra bendra visų trijų Lietuvos delegatų nuomonė.
Asamblėjos sesija rengiama vasario 23-24 dienomis, kai bus minimos Rusijos prieš Ukrainą pradėto karo metinės.
Austrijos užsienio reikalų ministerija agentūrai AFP teigė, jog šalį „tarptautinė teisė įpareigoja suteikti galimybę atvykti visų ESBO valstybių narių delegatams“.
„Tai nėra Austrijos kvietimas, bet oficialus ESBO parlamentinės sesijos susitikimas... ES sankcijos suteikia išimtį draudimui atvykti būtent tokiais atvejais“, – teigė ministerijos atstovė.
V. Aleknaitės-Abramikienės teigimu, Austrija teisi sakydama, jog į sesiją Rusijos delegaciją kviečia ne ji, bet asamblėjos sekretoriatas, tačiau valstybė „turi teisę ir netgi pareigą šiuo atveju“ neišduoti Rusijos delegatams vizų. Ji pabrėžė, kad delegacijos nariai yra minimi Europos Sąjungos sankcijų sąraše.
Ji pabrėžė, kad tokios pozicijos anksčiau laikėsi Lenkija ir Jungtinė Karalystė, taip planuoja pasielgti ir Kanada.
Pasinaudotų skleisti neapykantai
Pasak V. Aleknaitės-Abramikienės, Lietuva su Lenkija inicijavo kreipimąsi į Austriją, laišką, jos duomenimis, pasirašė 81 parlamentaras iš 20 valstybių.
Austrijos atstovė AFP patvirtino, jog šalis gavo minėtą parlamentarų laišką.
Jeigu vis dėlto jie neatsižvelgs, tai mūsų delegacija turbūt nematys galimybių vykti tenai, sėdėti vienoje salėje su žmonėmis, kurie turėtų sėdėti specialiajame karo tribunole.
Jame teigiama, jog Rusijos delegacijos dalyvavimas sesijoje „ne tik nesiųstų teigiamos žinios tarptautinei bendruomenei, tačiau net galėtų būti palaikytas provokacija“.
Parlamentų atstovai teigia neabejojantys, jog Rusijos delegatai pasinaudotų asamblėjos sesija kaip „forumu sieti dezinformaciją, melagienas ir neapykantos kalbą“. Taip, pasak parlamentarų, sesija taptų priemone Rusijos propagandai skleisti.
Laiške primenama, kad Rusijos parlamentas yra integrali galios sistemos dalis ir aktyviai prisideda prie veiksmų, kuriais Rusija atsiriboja nuo vakarietiškų vertybių.
Lietuvos parlamentarė sakė kol kas negalinti pasakyti, kiek tiksliai valstybių taip pat priimtų sprendimą boikotuoti sesiją.
„Tikriausiai jų būtų nelabai daug, bet žinote, kai atstovauji moralią poziciją, turbūt nesižvalgai aplink ir tiesiog galvoji, kodėl taip darai“, – kalbėjo parlamentarė.
Ji vylėsi, kad boikotą paskelbti galėtų visų kreipimąsi palaikiusių šalių delegacijos.
Pasak jos, jeigu Rusijos parlamentarams būtų leista sėdėti vienoje salėje, net ir tuo atveju, jeigu jie susilauktų pasmerkimo ir priekaištų, atrodytų, jog grįžtama prie įprasto darbo ir jie yra „tarytumei viena iš ginčo šalių“.
Kada galėtų paaiškėti Austrijos pozicija, pasak V. Aleknaitės-Abramikienės, nėra aišku, tai gali įvykti ir prieš pat sesiją.
Pasak jos, teigiama, jog Rusijos dalyvavimas leistų atremti jų argumentus, atsikirsti į propagandą, bet pabrėžė, jog ESBO jau ne kartą pasmerkė Rusijos veiksmus ir priėmė griežtas rezoliucijas po ankstesnių jos sukeltų karinių konfliktų, tačiau tai šios šalies nesustabdė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimo pirmininkė: migrantų krizė buvo dalis Kremliaus plano destabilizuoti regioną
Rusija kėlė grėsmę Lietuvos saugumui gerokai iki karo Ukrainoje pradžios, tą įrodo ir migrantų krizė, esanti didesnio Kremliaus plano destabilizuoti regioną, dalis, penktadienį kalbėdama Vilniaus saugumo forume sakė Seimo pirmininkė. ...
-
Premjerė: agresorė Rusija – nesustos, reikia greitų, realybe grindžiamų sprendimų
Siekiant suvaldyti karą Ukrainoje sukėlusį agresorių, Rusiją, reikia „greitų sprendimų, grindžiamų realybe“, tokių tikimasi per NATO viršūnių susitikimą Vilniuje, sako premjerė Ingrida Šimonytė. ...
-
Buvęs JAV gynybos sekretorius: Lietuva siunčia labai svarbų signalą JAV ir kitiems sąjungininkams
Lietuva yra ypatingai svarbi Jungtinių Amerikos Valstijų sąjungininkė, kuri pavyzdingai laikosi NATO kolektyvinio saugumo ir gynybos įsipareigojimų – taip mūsų šalį visuomet pristato 27-asis JAV gynybos sekretorius Markas Esperis. Pasak j...
-
Ekspertai: Vakarų parama lems, ar Ukraina pasieks pergalę kare prieš Rusiją dar šiemet
Vakarų paramos apimtys lems, ar Kyjivui pavyks pasiekti pergalę kare prieš Rusiją dar šiais metais, sako Vilniaus saugumo forumo dalyviai. ...
-
VRK patvirtino galutinius savivaldos rinkimų rezultatus
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį patvirtino galutinius savivaldos rinkimų rezultatus. ...
-
VRK atmetė prašymą perskaičiuoti balsus Vilniaus rajone – rezultatai patvirtinti1
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį atmetė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) prašymą perskaičiuoti Vilniaus rajono mero antrojo turo balsus ir patvirtino galutinius r...
-
Į pirmus posėdžius naujai išrinktos savivaldybių tarybos rinksis balandžio 11–28 dienomis
Į pirmus posėdžius naujai išrinktos savivaldybių tarybos rinksis balandžio 11–28 dienomis. ...
-
VRK patvirtino merų rinkimų rezultatus Anykščių rajone ir Visagine1
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį patvirtino merų rinkimų antrojo turo rinkimų rezultatus Anykščių rajone ir Visagine. ...
-
G. Nausėda: EK sprendimas dėl nulinės taršos sukurs naujų galimybių Lietuvos verslui4
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad kovą Europos Komisijos (EK) pristatytas Nulinės taršos pramonės aktas, kuriuo siekiama remti žaliųjų technologijų pramoninę gamybą, suteiks naujų galimybių Lietuvos verslui. ...
-
Tyrimas: kai kurios profesijos žiniasklaidoje gerokai dažniau priskiriamos vienai lyčiai
Vadovaujančios pareigos Lietuvos žiniasklaidoje dažniau priskiriamos vyrams, o aprašant profesijas vis dar egzistuoja pasiskirstymas tarp vyriškų ir moteriškų, rodo penktadienį paskelbtas Žiniasklaidos analizės bendrovės „Me...