- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Leidžiant prie partijų steigti analitinius centrus būtų atvertas kelias neaiškios kilmės lėšoms patekti į Lietuvos partinę sistemą, teigia Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Įvertinusi darbo grupės rengtą Politinių organizacijų įstatymo projektą, tarnyba konstatavo, jog siūlomas teisinis reglamentavimas, susijęs su analitinių centrų veikla, „neužtikrina skaidrumo, sudaromos sąlygos neaiškios kilmės lėšų patekimui į šalies politinių partijų veiklą, analitinių centrų veikla gali sudaryti sąlygas partijoms išvengti atsakomybės“.
Pagal Seimui pateiktą projektą, analitinius centrus galėtų steigti tik politinės partijos, rinkimų komitetai tokios teisės neturėtų.
Jie būtų kuriami kaip viešosios įstaigos, kurios tenkindamos politinės partijos viešuosius interesus vykdytų analitinę, tiriamąją, šviečiamąją veiklas.
Projekte numatyta, kad analitiniai centrai būtų finansuojami iš partijų lėšų, pinigų, gautų iš leidybos, spaudos ir atributikos platinimo, renginių ar kitokių dalyvių mokesčių, atlyginimo už paslaugas, Europos politinių fondų lėšų, politinių fondų, įsteigtų Europos sąjungos ar NATO narės valstybėje, lėšų. Tokius centrus galėtų remti ir gyventojai, skirdami metinio pajamų mokesčio dalį.
Jų veiklą ir finansavimą stebėtų Valstybės saugumo departamentas bei Vyriausioji rinkimų komisija.
Pasak projektą rengusiai darbo grupei vadovavusio Seimo nario Andriaus Vyšniausko, tokie analiniai centrai sustiprintų partijų intelektualinį potencialą.
Tuo metu STT korupcijos prevencijos pareigūnų vertinimu, analitinių centrų veikla galėtų sudaryti sąlygas politinėms partijoms piktnaudžiauti ir išvengti politinės kampanijos išlaidų limitų taikymo.
„Pavyzdžiui, už analitinio centro suteiktas politinei kampanijai reikalingas paslaugas atsiskaitant ne pagal rinkos kainas arba šias paslaugas partijai gaunant neatlygintinai“, – teigiama tarnybos pranešime.
STT teigimu, politinės kampanijos išlaidų limitų laikymosi problema Lietuvoje yra aktuali, kai kurios politinės partijos už minėtų limitų viršijimą buvo patrauktos atsakomybėn, už šių limitų viršijimą politinei partijai gali būti neskirti valstybės biudžeto asignavimai.
Be to, pareigūnai atkreipė dėmesį, kad už tam tikrus pažeidimus nenumatyta analitinių centrų atsakomybė, todėl juos padarę centrai praktiškai liktų nenubausti.
„Siekiant sumažinti piktnaudžiavimo rizikas, STT pasiūlė nustatyti draudimą, kad analitiniai centrai jokiems subjektams negalėtų teikti paramos“, – rašoma pranešime.
Pasak pareigūnų, projekte numatyta, kad minėtus centrus galėtų finansuoti Europos Sąjungos ar NATO narėse valstybėse įsteigti politiniai fondai, tačiau niekur nenurodoma, kas yra tie politiniai fondai.
STT vertinimu, šiuo finansavimo šaltiniu būtų sudarytos sąlygos neaiškios kilmės lėšoms patekti į šalies politinių partijų veiklą, taip gali būti pakenkta Lietuvos nacionalinio saugumo interesams.
Tarnyba pažymi, kad jau rengiant projektą ji teikė tokias pačias pastabas, bet tuomet į jas darbo grupė neatsižvelgė.
Politinių organizacijų įstatymo projektui Seimas yra pritaręs po pateikimo, šiuo metu jį svarsto parlamentiniai komitetai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Reuters“: kompromisas dėl tranzito į Kaliningradą gali būti pasiektas liepos pradžioje
Liepos pradžioje gali būti pasiektas kompromisinis susitarimas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį per Lietuvą, remdamasi dviem su šiuo klausimu susipažinusiais šaltiniais trečiadienį pranešė naujienų agent...
-
D. Grybauskaitė: jokių pokyčių dėl Kaliningrado tranzito be Lietuvos sutikimo negali būti
Jokių pokyčių ar atnaujinimų Europos Komisijos (EK) gairėse dėl Kaliningrado tranzito be Lietuvos sutikimo negali būti, sako kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. ...
-
A. Anušauskas: siekiame, kad NATO brigada ateityje būtų dislokuota pilna apimtimi1
Lietuva siekia kad NATO brigada šalyje būtų dislokuota pilna apimtimi, teigė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. ...
-
I. Šimonytė: Europos Sąjunga turi išlikti atspari Rusijos šantažui ir spaudimui
Europos Sąjunga (ES) turi išlikti atspari Rusijos šantažui ir spaudimui, kuriuo siekiama nutraukti Vakarų paramą Ukrainai ir panaikinti sankcijas, trečiadienį susitikime su Bendrijos narių ambasadoriais Lietuvoje sakė premjerė I. &Scaron...
-
G. Nausėda: Vilniuje netrukus bus atidaryta Kanados ambasada
Vilniuje bus atidaryta Kanados ambasada, teigė prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
G. Nausėda: rengiami planai dėl brigados išdėstymo ir dislokavimo sąlygų
NATO šalių vadovams Madride trečiadienį patvirtinus ketinimus rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą, iki brigados dydžio vienetų didinti prieš kelerius metus dislokuotas pajėgas, Vokietija ir Lietuva rengia planus susijusius su brig...
-
Seimo etikos sargai pradėjo tyrimą dėl nepagarbių A. Gedvilo klausimų premjerei
Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kreipimusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija pradėjo tyrimą dėl nepagarbių „darbiečio“ Aido Gedvilo klausimų premjerei Ingridai Šimonytei, teigia komisijos pirmininkė Aušrin...
-
Laukiant EK gairių dėl Kaliningrado, parlamentarai baiminasi „rankų išsukinėjimo“ Lietuvai
Europos Komisijai (EK) užsimojus paruošti naujas gaires dėl sankcionuotų prekių tranzito per Lietuvą tarp Rusijos ir Kaliningrado, šalies viešojoje erdvėje pasigirdo nemažai būgštavimų. Nerimauta, kad toks EK apsisprendimas...
-
Teismas: VRK sprendimas dėl draudimo kandidatuoti N. Venckienei buvo teisėtas12
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino, kad vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas dėl draudimo buvusiai teisėjai Neringai Venckienei kandidatuoti į Seimą buvo teisėtas. ...
-
KAM Infrastruktūros valdymo agentūrai vadovaus G. Vanagas
Infrastruktūros valdymo agentūrai prie Krašto apsaugos ministerijos (IVA) vadovauti pradeda Giedrius Vanagas. ...