- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasiginčiję, kaip iš tiesų reikėtų ginti šeimą, ir paraginę projektų iniciatorius grįžti pas žmonas parlamentarai iš posėdžio darbotvarkės išėmė projektą, kad už šeimos niekinimą turėtų būti skiriamos baudos.
Už klausimo išbraukimą iš Seimo posėdžio darbotvarkės balsavo 65 politikai, prieš buvo dešimt, susilaikė 25.
Parlamento ketvirtadienio darbotvarkėje buvo numatytas galutinis balsavimas dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisų, kurios numatytų baudas už „Konstitucijoje įtvirtintos vertybės - šeimos - viešą niekinimą kalbomis, demonstruojamais daiktais, plakatais, šūkiais, audiovizualinėmis priemonėmis ir kitokiais veiksmais“.
Pernai parengtame projekte siūloma, kad baudos siektų nuo vieno iki trijų tūkstančių litų (nuo 290 iki 869 eurų), nusižengus pakartotinai baudos augtų.
Nesvarstyti tokio projekto pasiūlė opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
„Manome, kad šis įstatymas visiškai nedera su demokratines vertybes gerbiančia valstybe, visiškai neaišku, kaip jis bus įgyvendinamas praktikoje, nes palieka labai daug erdvės interpretacijoms. Man atrodo, kad tokie įstatymai yra būdingi tik diktatorinių režimų valstybėse. Ribojantys konstitucines pamatines žmogaus laisves į jo gyvenimo būdą, į jo minčių raišką ir t. t.“, - teigė jis.
Konservatorius Jurgis Razma tvirtino, kad pirma reikia pakeisti šeimos apibrėžimą Konstitucijoje ir tik po to svarstyti tokius projektus dėl baudų skyrimo. Anot jo, dabar būtų neaišku, ką tokia pataisa gintų pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą. Šis teismas yra pareiškęs, kad Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima pripažįstančios tik gyvenančiuosius santuokoje, prieštarauja Konstitucijai.
„Gerbiamieji kolegos, norėčiau atkreipti jūsų dėmesį, kad didžiausi šio projekto gerbėjai yra tie Seimo nariai, kurie yra išsiskyrę su žmonomis. Ponai, sugrįžkite pas savo vaikus ir žmonas, o tada ginkite šeimos vertybes!“ - ragino Mišrios Seimo narių grupės narys Vytautas Matulevičius.
Projektui nepritarė ir premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius. Jis sakė neigiamai vertinantis projekto dėl šeimos niekinimo atsiradimą Seimo darbotvarkėje.
„Vertinu neigiamai, tai rodo, kad kai kada politikai elgiasi neatsakingai arba tiesiog neįsigilinę į įstatymų projekto turinį, nesusipažinę, kokią įtaką tai turės visuomenėje ir kaip Lietuva atrodys tarptautiniu lygiu. Negalima siūlyti tokių dalykų, kurie prasilenkia su žmogaus vertybėmis ir nacionaline bei tarptautine teise“, - Seime žurnalistams sakė A.Butkevičius.
Vienas iš Administracinių teisės pažeidimų kodekso projekto autorių „tvarkietis“ Petras Gražulis savo ruožtu prašė nebevilkinti ir priimti pataisą, kuri tobulinama ne vienerius metus.
„Šis įstatymo projektas buvo rengiamas, manau, ne vieną kadenciją. Kokie dešimt variantų. Tobulintas, pertobulintas, vėl tobulintas. Aš prašau jūsų palaikyti. Nėra ko bijoti. (...) Gerbkime Lietuvą, Lietuvos valstybę, Lietuvos žmones ir savo tradicijas“, - kalbėjo jis.
Projekto autoriai teigia, kad pataisos padėtų ginti tradicinę šeimą kaip vieną svarbiausių vertybių.
„Susiklosto ydinga praktika, kai prisidengiant kova prieš diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos, diskriminuojamos tradicinės šeimos vertybės, heteroseksualius seksualinius santykius vertinantys asmenys“, - rašė P.Gražulis aiškinamajame rašte prie projekto, kuris buvo ne kartą taisytas.
Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys stebėjosi teiginiais, kad siūloma pataisa kenkia demokratijai.
„Aš ją perskaičiau ir supratau gal kaip nors kitaip. Mano galva, ten visai niekam nekenkia, net ir tiems žmonėms, kurie pergyvena, kad jiems pakenks“, - sakė jis.
Pataisos kritikai sako, kad įstatymas priartintų Lietuvą prie Rusijoje taikomos diskriminacijos.
Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko teigia, kad „pateikta įstatymo formuluotė suteiktų galimybes skirti administracines nuobaudas asmenims, pozityviai pasisakantiems apie lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (LGBT) žmogaus teises“.
„Nors LGBT klausimas niekaip neniekina tradicinių šeimos vertybių, įstatymo iniciatoriai sąmoningai siekia priartinti Lietuvos visuomenę prie putininės homofobijos gniaužtų. Tikiuosi, jog Seimo nariai nepamirš, kad Lietuva yra atviros ir tolerantiškos Europos dalimi“, - BNS sakė V.Simonko.
Atmesti įstatymo projektą paragino ir Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Nilas Muižniekas, sakydamas, kad sankcijos ribotų seksualinių mažumų saviraiškos laisvę Lietuvoje.
Seimo posėdžio išvakarėse aštuonių europarlamentarų grupė iš skirtingų frakcijų laiške Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei ir parlamento nariams teigė, kad įstatymas „kelia rimtą grėsmę Lietuvos piliečių laisvei gauti informaciją be valdžios kišimosi“.
Įstatymas, anot europarlamentarų, neatitinka Europos laisvės, nediskriminavimo ir lygybės vertybių.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dvi Europos Parlamento frakcijos skatina „Nemuno aušrą“ pašalinti iš koalicijos17
Europos liaudies partijos ir „Atnaujinkime Europą“ frakcijos Europos Parlamente (EP) penktadienį išplatino pareiškimą, kuriuo ragina išmesti „Nemuno aušrą“ iš valdančiosios koalicijos. ...
-
T. V. Raskevičius sieks išlaikyti Laisvės partijos matomumą ir aktualumą
Naujasis Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad pagrindinė jo užduotis yra išlaikyti politinės jėgos matomumą ir aktualumą. ...
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius32
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje16
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis7
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką10
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai5
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina10
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...