- Ramūnas Jakubauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) šią savaitę vyks operos „Traviata“ premjera, artimiausiems mėnesiams suplanuota 13 pasirodymų, o kai kuriuose jų pasirodys ir Seimo Kultūros komiteto pirmininkas konservatorius Vytautas Juozapaitis.
Politikas teigia, kad kūrybinė veikla Seimo nariui nėra draudžiama, tačiau buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas teigia, kad dar 2004 metais priimtame KT išaiškinime numatyta, jog tokia veikla galėtų būti prilyginta darbui.
Teatro generalinio direktoriaus pavaduotoja, Meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytės-Norvaišienė BNS informavo, kad parlamentaras už pasirodymus užmokesčio negaus – su juo sudaryta kūrybinės neatlygintinos veiklos sutartis.
Tačiau ji patvirtino, kad parlamentaro pasirodymas operoje nebus vienkartinis. Anot teatro direktoriaus pavaduotojos, Seimo narys turėtų pasirodyti maždaug trečdalyje numatytų „Traviatos“ pasirodymų iš 13.
„Spektaklių, kuriuose dainuos V. Juozapaitis, skaičių kūrybinė komanda nuspręs tik po „Traviatos“ generalinės repeticijos. Kadangi tą patį vaidmenį ruošia trys operos solistai, greičiausiai kiekvienas iš jų pasirodys maždaug trečdalyje numatytų spektaklių“, – teigė J. Skiotytė-Norvaišienė.
Vaikšto ir į repeticijas
V. Juozapaitis, operoje atliksiantis Žoržo Žermono vaidmenį, BNS teigė, kad kūrybinę veiklą Seimo nariui leidžia Konstitucija, o vaidmenį jis turėtų atlikti dviejuose pasirodymuose, tačiau dėl tikslaus pasirodymų skaičiaus nuspręs teatras.
Paklaustas, kiek laiko per savaitę tenka repetuoti, parlamentaras teigė, jog kartais nueina į repeticijas po darbo, repetuoja ir mintyse.
Matote, mano patirtis man leidžia šiek tiek kitaip įeiti į tam tikrus kūrybinius vaidmenis, bet pats kūrybinės veiklos aktas vyksta tą dieną, tą valandą gyvai toje vietoje.
„Čia yra labai skirtingai, repeticijos vyksta kiekvieną dieną galvoje praktikuojant ir kartais ne darbo metu sudalyvaujant repeticijose, pasižiūrint“, – sakė Seimo Kultūros komiteto pirmininkas.
„Matote, mano patirtis man leidžia šiek tiek kitaip įeiti į tam tikrus kūrybinius vaidmenis, bet pats kūrybinės veiklos aktas vyksta tą dieną, tą valandą gyvai toje vietoje“, – pridūrė jis.
V. Juozapaitis patikslino, kad į repeticijas eina tada, kai repetuojamos scenos, kuriose atliekamas jo vaidmuo.
„Priklauso, kiek kartų būna tos scenos repetuojamos, kuriose aš esu užimtas. O aš esu užimtas poroje scenų (...) Tą vaidmenį, kurį kursiu ir vaidinsiu, tai yra Žermonas, tai yra tos scenos, kurios spektaklyje numatytos kompozitoriaus, tai ir yra scenos, kuriose būsiu užimtas, bet visas spektaklis, be jokios abejonės, taip pat yra kūrybinio proceso dalis. Čia yra tokia šitos profesijos specifika ir tokios kūrybinės veiklos pobūdžio“, – pasakojo Seimo narys.
Draudžia Konstitucija?
Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas BNS teigė, kad remiantis dar 2004 metų liepos 1 dienos KT nutarimu, darbas gali apimti bet kokią veiklą – nesvarbu, ar ji tęstinė, ar už ją atlyginama.
„Darbas verslo, komercijos ar kitose privačiose įstaigose ar įmonėse savo ruožtu apima bet kokią veiklą Lietuvos, užsienio ar tarptautinėje, privačioje įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje arba atstovaujant tokiai įmonei, įstaigai ar organizacijai, jeigu ši veikla yra susijusi su darbo atlikimu, pareigų užėmimu, tarnybos ėjimu, kitų funkcijų vykdymu, kitų užduočių atlikimu, vadinamuoju garbės pareigų užėmimu, įskaitant dalyvavimą valdymo organuose, neatsižvelgiant į tai, ar ta veikla yra nuolatinė, laikina ar vienkartinio pobūdžio, taip pat neatsižvelgiant į tai, ar už tą veiklą atlyginama ar nėra atlyginama“, – nutarimą citavo D. Žalimas.
Jo teigimu, taip yra dėl to, kad Konstitucijoje vartojamos sąvokos „pareigos“ ir „darbas“ negali būti aiškinamos pagal kitus teisės aktus.
„Jame išaiškinta, kokios pareigos ir darbas yra nesuderinamos su Seimo nario pareigomis (...) Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad sąvokos pareigos ir darbas yra autonominės konstitucinės sąvokos – jos turi savo turinį ir negali būti aiškinamos remiantis įstatymais“, – sakė konstitucinės teisės ekspertas.
„Jeigu pagal Darbo kodeksą tam tikra veikla nebūtų laikoma darbu, tai nereiškia, kad ji nelaikoma darbu pagal Konstituciją – tą noriu pabrėžti“, – pridūrė jis.
„Sunku kalbėti iš anksto“
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė sakė, kad sudėtinga vertinti situaciją, kai ji dar nėra įvykusi.
„Sunku kalbėti apie faktą iš anksto. Aš esu linkusi palaukti, kol viskas įvyks, ar mes tikrai turime pagrindo nagrinėti“, – BNS teigė opozicinių „valstiečių“ atstovė.
Čia bus įdomu, nes jeigu tai yra periodinė veikla, ji tikrai negalima.
Jos teigimu, Seimo nario veikla galėtų būti negalima, jeigu ji vyktų daugiau nei vieną kartą, būtų tęstinė.
„Čia bus įdomu, nes jeigu tai yra periodinė veikla, ji tikrai negalima“, – svarstė komisijos pirmininkė.
Tuo metu V. Juozapaitis tvirtino, kad jo papildoma veikla atitinka Konstituciją ir tai įrodo ankstesni etikos sargų sprendimai.
„Jeigu sekėte Seimo Etikos ir procedūrų komisijos posėdžius ir praeitoje kadencijoje, ir užpraeitoje, tai šis klausimas ne kartą svarstytas ir konkrečiai mano asmeniui buvo skirta labai daug dėmesio dėl dalyvavimo tarptautiniuose koncertuose, taip pat čia viduje. Visais tais atvejais priimta nutartis, kad tai, ką darau, atitinka Konstituciją, kuri Seimo nariams leidžia užsiimti kūrybine veikla“, – kalbėjo parlamentaras.
Informavo frakcijos vadovę
Valdančiųjų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė BNS teigė, kad kolega apie būsimus pasirodymus ją informavo pirmadienį.
Frakcijos vadovė teigė mananti, kad kolegos veikla neprieštarauja Seimo nario pareigoms.
„Man atrodo, kad tai neprieštarauja Seimo nario veiklai (...) Mes vakar kalbėjomės, bet V. Juozapaitis, kiek matau, dalyvauja įvairiuose tokio pobūdžio renginiuose, turi kūrėjo statusą ir tai, pagal įstatymą, yra leidžiama“, – sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Aš galiu vertinti, ką yra pasakiusios institucijos. Nežinau, gal netiksliai cituoju Konstitucinį Teismą, bet man atrodo, kad ten buvo išaiškinta, jog kūrybinė veikla yra galima – yra žmonės, kurie rašo knygas, yra žmonės, kurie pasirodo scenoje pagal savo kūrybines galias, tai aš pasikliauju tomis institucijomis, kurios davusios išaiškinimus“, – kalbėjo ji.
Anot jos, V. Juozapaitis puikiai atlieka savo pareigas Seime ir problemų derinant pareigas parlamente ir pasirodymus spektakliuose neturėtų kilti.
„Manau, kad Seimo narys yra pakankamai brandus suprasdamas, jog pirmiausia yra atliekamos Seimo nario funkcijos, ką jis puikiai ir daro, o visa kita yra suderinimo dalykas“, – teigė TS-LKD frakcijos seniūnė.
Operą „Traviata“ numatyta rodyti lapkričio 17, 18, 19, 20, gruodžio 3, 4, 7, 29, 30, 31 bei sausio 2, 4 ir 5 dienomis.
Konstitucijoje numatyta, kad Seimo narys negali eiti kitų pareigų nei valstybinėse, nei privačiose įstaigose, organizacijose ar įmonėse. Jis taip pat negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlygį už kūrybinę veiklą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs Rusijos trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūni...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus6
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius62
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams7
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos9
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?2
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...