Seimo narių skaičiaus mažinimas – populizmas ar pagrįstas noras?

Jos kolega socialdemokratas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas Julius Sabatauskas įsitikinęs, kad pirmiausia reikėtų pakeisti Seimo rinkimų datą – kad jie vyktų ne vėlyvą rudenį, kaip dabar numato įstatymas, o pavasarį.

„Tuomet naujai išrinktam Seimui nebereikėtų verstis per galvą, tvirtinant naują vyriausybę, o šiai – per kelias savaites sudaryti ir patvirtinti kitų metų biudžetą. Jei Seimas būtų renkamas pavasarį, nauja vyriausybė ramiai sudarytų biudžetą, be to, būtų dagiau laiko pasvarstyti, koks turėtų būti naujasis ministrų kabinetas“, – svarstė J. Sabatauskas.

Liberalai vertina liberaliai

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė manąs, jog „darbiečių“ siūlymas mažinti parlamentarų skaičių – populistinis žingsnis, tačiau jam frakcijos dauguma pritarė.

„Tvarkos ir teisingumo“ partijos lyderis Rolandas Paksas priminė, jog jo partijos programoje beveik prieš dešimtmetį buvo numatyta siekti, kad Seimo narių būtų sumažinti beveik per pusę – iki 71.

Tačiau, pasak R. Pakso, jo vadovaujama partija sutiktų su kolegų „darbiečių“  pasiūlymu sumažinti Seimo sudėtį iki 111 nario kaip su kompromisu. 

Galima sutaupyti milijonus

Svarstydamas, kiek būtų galima sutaupyti pinigų, jeigu Seimo narių skaičius sumažėtų iki 111, V. Bukauskas sakė, kad, jo preliminariais paskaičiavimais, rinkimai atpigtų maždaug 3 mln. eurų.

O jeigu būtų pakeista ir rinkimų sistema, tuomet esą galima būtų sutaupyti dar apie keturis milijonus eurų.

Emigrantai Lietuvos pasų neatsisako

Politologas Mažvydas Jastramskis teigė manąs, jog mažinti Seimo narių skaičiaus šiuo metu nėra jokio logiško ir objektyvaus pagrindo: „Tokių įstatymo pataisų autoriai remiasi tuo, kad Lietuvoje pastaraisiais metais sumažėjo gyventojų, tačiau juk ne tiek daug emigravusių žmonių atsisakė Lietuvos pilietybės ir paso, o tai reiškia, kad neprarado teisės dalyvauti rinkimuose.“

M. Jastramskis taip pat atkreipė dėmesį, kad, palyginti su Lietuvos kaimyninėmis šalimis, 141 Seimo narys atstovauja panašiai tiek pat rinkėjų. Todėl esą nėra pagrindo rinkti mažiau parlamentarų.

Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas priminė, kad dėl Seimo narių sumažinimo Lietuvoje jau buvo organizuojami bent keli referendumai, tačiau jie nepavyko.

Jis taip pat aiškino, jog pagal šiuo metu galiojančias kvotas vienas Seimo narys privalo atstovauti apie 17,7 tūkst. rinkėjų, todėl ir renkamas 141 parlamentaras. Jei būtų nuspręsta rinkti Seimo narių mažiau, tuomet kvotas tektų keisti, ir vienas parlamentaras privalėtų atstovauti didesniam rinkėjų skaičiui.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių