- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Devyni Seimo nariai iš socialdemokratų ir liberalų frakcijų įregistravo projektą, kuriuo Lietuvoje siūloma įteisinti homoseksualų partnerystę.
Siekiama sudaryti galimybę rinktis
Viena iš iniciatorių Seimo narė liberalė Dalia Kuodytė teigė, kad projektu neketinama sumenkinti santuokos reikšmės, bet siekiama sudaryti galimybę laisvai rinktis, kaip įteisinti savo santykius.
„Šiandien ne santuokoje gyvena šimtai, tūkstančiai porų – didelės jų dalies negalėtume pavadinti kitaip nei šeima. Todėl turime gerbti šių žmonių pasirinkimą ir užtikrinti jiems visavertį gyvenimą bei pagrindines teises, analogiškas toms, kurias turi santuokoje gyvenančios poros“, - pranešime spaudai teigė parlamentarė.
Įstatymo projektą parašais parėmė Socialdemokratų ir Liberalų sąjūdžio frakcijų seniūnai Irena Šiaulienė bei Eligijus Masiulis.
Pagal projektą, partnerystė būtų registruojama pilnamečiams pas notarą užregistravus pareiškimą. Ją registruojantys asmenys taip pat turėtų sudaryti sutartį, kurioje nustatytų bendrai įgyto ir naudojamo turto padalijimo klausimus pasibaigus jų bendram gyvenimui.
Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų nuo 2017 metų pradžios.
Pernai lapkritį atlikta apklausa parodė, kad vienos lyties asmenų partnerystės įteisinimui pritaria 15 proc. Lietuvos gyventojų, 79 proc. yra nusistatę prieš. Apklausą bendrovė „Rait“ atliko Lietuvos notarų rūmų užsakymu. Lapkričio 7- 23 dienomis buvo apklausta apklausė 1000 respondentų nuo 15 iki 74 metų.
Pernai homoseksualų partnerystę įteisino Estija.
Tikisi pozityvių diskusijų
Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko antradienį pasveikino grupės parlamentarų siūlymą įteisinti vienos lyties asmenų partnerystę, sakydamas, kad šis žingsnis paskatins diskusijas apie kartu gyvenančių homoseksualų teises.
„Įstatymai ne taip paprastai skinasi kelią, bet pats įstatymo pateikimas paskatins diskusijas pozityviąja prasme, ir aš manau, kad tabu šiuo klausimu daugiau nebebus“, - BNS antradienį sakė V.Simonko.
Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos šalių, „kur iki šiol šis klausimas nebuvo net svarstomas“.
„Įstatymo pateikimas yra savotiška revoliucija kai kuriose parlamentarų galvose. Manau, kad ši revoliucija užkrės ir kitus parlamentarus pozityviąja prasme“, - sakė V.Simonko.
Pasak jo, kartu gyvenančios homoseksualios poros, kurių statusas teisiškai nepripažįstamos, negali pasinaudoti daugybe galimybių, kurios prieinamos sutuoktiniams, pradedant paveldėjimu ir baigiant informacijos teikimu gydymo įstaigose įvykus nelaimei.
Ką prognozuoja politologai?
Politologai prognozuoja, kad Seimas nepritars devynių parlamentarų siūlymui įteisinti vienos lyties asmenų partnerystę, nes visuomenės nuomonė tam kol kas yra nepalanki.
„Atsižvelgiant į tai, kokios yra visuomenės nuomonės, didžioji dalis Seimo narių, manau, kad nesutiks su tomis pataisomis“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Tomas Janeliūnas.
Vytauto Didžiojo universiteto Politikos ir diplomatijos fakulteto politologas Rytis Bulota pritaria, kad balsavimas turbūt bus neigiamas, tačiau jis pabrėžė, kad paramą galėtų padidinti šio klausimo vertinimas geopolitine prasme, demonstruojant Lietuvos paramą Vakarų vertybėms.
„Jeigu mes siekiame parodyti, kad kardinaliai skiriamės nuo Rusijos, neturime nieko bendro, tai tokio įstatymo priėmimas akivaizdžiai parodytų, kur Lietuva yra, kokioje vertybinėje erdvėje ji save mato“, - BNS sakė R.Bulota.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Landsbergis apie situaciją Ukrainoje: siunčiame signalą Maskvai
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Lietuva, deklaruodama paramą Kijevui, siunčia signalą Maskvai, kad ši daugiau neeskaluotų situacijos Ukrainos ir Rusijos pasienyje. ...
-
Seimo pirmininkė prezidentui pristato kandidatą į Genocido centro vadovus2
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen prezidentui Gitanui Nausėdai trečiadienį pristatys kandidatą į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovo pareigas, taip pat telefonu bus aptarta ir situacija Ukrainos-Rusijos pasienyje...
-
Seimo valdyba per pandemiją L. L. Andrikienę išleido į komandiruotę Albanijoje4
Seimo valdyba trečiadienį apsisprendė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijai priklausančiai parlamentarei Laimai Liucijai Andrikienei leisti vykti į komandiruotę Albanijoje, kur ji ketina stebėti parlamento rinki...
-
G. Nausėda: daugumą gyventojų vakcinavęs Izraelis rodo pavyzdį pasauliui5
Daugumą savo gyventojų paskiepijęs vakcinomis nuo COVID-19 Izraelis rodo sektiną pavyzdį Lietuvai ir pasauliui, sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Seimo pirmininkė apie laisvesnę skiepijimo tvarką: venkime chaoso2
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, vertindama kylančias trintis tarp valdančiųjų ir savivaldybių dėl šių noro atsisakyti prioritetinių grupių vakcinavimo ir skiepyti gyvos eilės principu, teigia, kad svarstyti apie laisvesnę skiep...
-
Laisvės partijos pirmininkė: Seimo nariams turėti savo nuomonę dar neuždrausta5
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė atmeta koalicijos partnerių iš Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) išsakytą kritiką, kad Laisvės partija Seime neva teikia su koalicijos partneriais nesuderintus siūlymus...
-
V. Čmilytė-Nielsen neigia konfliktus koalicijoje: absoliučiai palaikome Vyriausybę5
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tikina ypatingų įtampų valdančiojoje koalicijoje nejaučianti. Parlamento vadovė taip pat akcentuoja, kad Liberalų sąjūdžio frakcija Seime absoliučiai palaiko premjerės Ingridos Šimonytės vadovau...
-
Seimo pirmininkė sako turinti kelis kandidatus vadovauti VRK1
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako turinti kelis kandidatus vadovauti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) ir pasirinktąjį iš jų paskelbs balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. ...
-
Į Kijevą vizitą planuoja ir Seimo pirmininkė: Lietuva privalo būti aktyvi5
Vizitą į Kijevą planuojanti parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad Ukrainai patiriant agresyvų Rusijos spaudimą, Lietuvos priedermė šiuo klausimu yra būti aktyviai. ...
-
J. Sabatauskas: Vyriausybė visiškai ignoruoja karantino sukeltas perteklines mirtis2
Vyriausybė koncentruojasi tik į pandemijos valdymo priemones ir visiškai ignoruoja karantino sukeltas perteklines mirtis, teigia opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos narys Julius Sabatauskas. Jo nuomone, siekiant suval...