- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas ketvirtadienį priėmė Konstitucijos pataisą dėl kandidatavimo po apkaltos, taip užbaigdamas daugiau nei dešimtmetį trukusius debatus dėl vadinamosios eksprezidento Rolando Pakso pataisos.
134 Seimo nariams balsavus už, vienam prieš, Lietuvos Konstitucija papildyta nuostata, kad per apkaltą pareigų netekusiam asmeniui kandidatuoti į Seimą ir į kitas pareigas, kurioms eiti reikia duoti Konstitucijoje numatytą priesaiką, leidžiama praėjus dešimčiai metų nuo įvykusios apkaltos Seime.
Po balsavimo Demokratų frakcijos narys Zigmantas Balčytis teigė norėjęs balsuoti „už“, bet suklydo ir paspaudė mygtuką „prieš“.
Konstitucijos pataisa laikoma priimta, kai už ją per priėmimą balsuoja ne mažiau kaip du trečdaliai parlamentarų, tai yra ne mažiau kaip 94 Seimo nariai iš 141.
„Darbietis“ Andrius Mazuronis priminė, kad apkalta prezidentui R. Paksui įvykdyta 2004 metais ir tiek laiko sprendimai nebuvo priimti.
„Bausmė, kurią vieni politinio lauko veikėjai įvykdė ir įgyvendino kitiems politinio lauko veikėjams, šiandien jau trunka 18 metų ir 15 dienų (...). 18 metų 15 dienų jau trunka keršto, politinio revanšizmo nuotaikos ir baimės politinės konkurencijos, kuri ir buvo pagrindinė priežastis to, kad šiandien turime tokią sankciją, kurios nėra Baudžiamajame kodekse už jokį kitą nusižengimą“, – sakė A. Mazuronis.
Bausmė, kurią vieni politinio lauko veikėjai įvykdė ir įgyvendino kitiems politinio lauko veikėjams, šiandien jau trunka 18 metų ir 15 dienų.
Konservatorius Jurgis Razma tvirtino, kad tai Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) verčia nustatyti terminą, kada leidžiama asmeniui kandidatuoti po įvykusios apkaltos.
„Manau, kad nė vienas iš mūsų nėra sužavėtas tuo, už ką dabar balsuosime. Kai buvo Seimo politinė valia, neįtakojama EŽTT, mes balsavome, kad vis dėlto būtų neribotam laikui apribojama galimybė kandidatuoti į Seimą priesaiką sulaužiusiam asmeniui. Mes labai rimtai vertinome priesaikos davimą, bet šiandien turime kitokią teisinę situaciją, privalome gerbti Europos Žmogaus Teisių Teismų sprendimą“, – teigė konservatorius.
Šia Konstitucijos pataisa įgyvendintas Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas per apkaltą iš prezidento posto pašalinto R. Pakso byloje prieš Lietuvą.
2011 metais šis teismas konstatavo, jog draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.
Seimas ne kartą mėgino priimti Konstitucijos pataisas, kurios R. Paksui atvertų kelią į rinkimus, tačiau vis pritrūkdavo balsų. Strasbūro teismo sprendimų įgyvendinimą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų Komitetas dėl to Lietuvai pritaikė vadinamąją sustiprintos priežiūros procedūrą.
R. Paksas iš prezidento pareigų buvo pašalintas 2004 metais, nuo tada jis negali būti renkamas šalies vadovu ir Seimo nariu.
Konstitucinis Teismas pripažino, kad R. Paksas sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.
Šis teismas taip pat yra išaiškinęs, jog per apkaltą posto netekęs asmuo iki gyvos galvos negali eiti pareigų, kurioms reikalinga konstitucinė priesaika. Anot jo, norint pakeisti šią nuostatą, reikėjo taisyti Konstituciją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Olekas: per porą metų gali būti įkurtos Regionų ir Infrastruktūros ministerijos5
Per porą metų peržiūrėjus dabartinių ministerijų struktūras gali būti įkurtos Regionų ir Infrastruktūros ministerijos, sako pirmasis Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Juozas Olekas. ...
-
Generalinė prokurorė prašo panaikinti R. Žemaitaičio teisinę neliečiamybę32
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė trečiadienį pasirašė kreipimąsi į Seimą dėl Seimo nario, partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimo, pranešė prokuratūra. ...
-
K. Budrys: būtina stiprinti žvalgybą Baltijos jūroje, turėti daugiau patruliavimo
Baltijos jūroje sugadinus du povandeninius šviesolaidinio ryšio kabelius, būtina stiprinti žvalgybą ir turėti daugiau patruliavimo, sako prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys. ...
-
Minint 1 000-ąją karo dieną, I. Šimonytė pabrėžia paramos Ukrainai tęstinumą
Ukrainai minint tūkstantį dienų nuo Rusijos pradėto plataus masto karo Ukrainoje pradžios, premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžia, kad Kyjivui Lietuvos paramos reikės ir toliau. ...
-
K. Budrys: mano kolegė A. Skaisgirytė būtų geriausia užsienio reikalų ministrė1
Nors prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys pats yra minimas tarp galimų kandidatų tapti užsienio reikalų ministru, jis tikina, kad kolegė Prezidentūroje Asta Skaisgirytė būtų geriausia kandidatūra šiam postui užimti. ...
-
L. Kasčiūnas apie nutrauktą kabelį: jei paaiškės, kad atsakinga kuri šalis, ES turės imtis priemonių10
Antradienį Briuselyje vykstančiame Europos Sąjungos (ES) gynybos ministrų susitikime laikinasis Lietuvos krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikino, kad jei paaiškės, jog už telekomunikacijų kabelio Baltijos jūroje nutraukimą ...
-
I. Vėgėlės atsakas R. Karbauskiui: manau, kad verta susėsti ir pasikalbėti4
Antradienį opozicijoje likusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui Ramūnui Karbauskiui pareiškus, kad parama ir bendradarbiavimas su advokatu Ignu Vėgėle neatnešė norimų rezultatų, pastarasis tikina situacij...
-
Lietuva Ukrainos atstatymo darbams per Pasaulio banko fondą skirs dar 10 mln. eurų10
Lietuva skubiems Ukrainos infrastruktūros atstatymo darbams skirs dar 10 mln. eurų. ...
-
Seimo viešbutyje gyventi nori pusšimtis naujų parlamentarų, dvylika jų gaus suremontuotus butus1
Apsigyventi Vilniaus centre prieš parlamento rūmus esančiame Seimo viešbutyje norą pareiškė 54 nauji parlamentarai, dvylika jų gaus ką tik suremontuotus butus. ...
-
G. Paluckas sako neskirsiantis teisingumo ministru R. Žemaitaičiui palankaus žmogaus8
Socialdemokratų kandidatas į premjero postą Gintautas Paluckas sako, kad jei matys, jog „Nemuno aušros“ siūlomas kandidatas į teisingumo ministrus bus šališkas partijos pirmininko Remigijaus Žemaitaičio atžvilgiu, jis t...